Dobre piwo robi się przy zaworach a nie przy komputerze...
...przekonywała dziś w pałacyku Rafako Danuta Kukuła (na zdj.), dyrektor wrocławskiego browaru Spiż. Racibórz gościł browarników z całej Polski na Warsztatach Piwowarskich na Granicy, zorganizowanych przez wydawnictwo Agro Industry. Imprezę wsparł Browar Zamkowy, który zapowiedział nowego raciborskiego pilsa, warzonego wedle oryginalnej receptury z początku XX wieku.
Wrocławski browar Spiż, otwarty w 1992 r. w sąsiedztwie ratusza, przecierał szlaki dla tzw. małych browarów. Dziś powstają jak grzyby po deszczu. Na rynku działa sporo dostawców gotowych urządzeń i półproduktów. W maju zacznie działać mini-browar przy raciborskim Rynku. Coraz lepiej radzi sobie pracownia Gambrinusa na zamku, zdolna produkować rocznie 60 tys. hl piwa. Oferuje 11 gatunków butelkowanych i 9 w kegach. Rusza warzenie pilsa, jak zapewniał dziś Mariusz Dudek, wedle oryginalnej receptury z początku XX wieku, odkrytej wśród starych zapisek. Rośnie sprzedaż piwa z Ostroga. W 2010 r. było to 2000 hl, w 2011 r. 14300 hl, w zeszłym roku już 18350 hl.
Piwa nie uwarzy jednak komputer, choć, jak zauważyła Danuta Kukuła ze Spiża, producenci oferują coraz to nowocześniejsze urządzenia. - Piwo się robi przy zaworach a nie przy komputerze - dodała. Jej pracodawca, Bogdan Spiż, ukończył technikum browarnicze i ekonomię. Połączył wiedzę fachową z umiejętnością zarządzania. Pierwsze urządzenia sprowadził z Niemiec. - Nie ustrzegł się błędów i zapłacił frycowe. 30 proc. urządzeń, jak się okazało, nie trzeba było wcale kupować za granicą. Trzeba rozważyć wydajność. Spiż może produkować 8 tys. hl piwa, a warzy 2 tys. hl - mówiła Kukuła, opisując niuanse piwowarskiego biznesu pozwalające skonfrontować entuzjazm inwestorów z realiami.
Najważniejsze to pasja i wiedza. - Nie jest sztuką kupić nowoczesne urządzenia. Nie jest sztuką uzyskać dochód. Sztuką jest uzyskać jakość - konkludowała. A jakość wymaga długiej praktyki. - Mój szef, Bogdan Spiż, choć pełni rolę konsula honorowego Meksyku, może w każdej chwili wejść na produkcję i prowadzić każdy jej etap - zakończyła.
Dyskusja na warsztatach koncentrowała się wokół zagadnień technologii stosowanych w browarach regionalnych i restauracyjnych, wizerunku branży, kosztów prowadzenia działalności i wyzwań z nią związanych.
(waw)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany