Komentarz Rafako do umowy z Chińczykami
Umowa to efekt negocjacji prowadzonych przez Zarząd RAFAKO S.A. z chińskimi partnerami, z których NCPE przedstawiło polskiej spółce najbardziej korzystną ofertę. Umowa konsorcjum wewnętrznego definiuje powstanie konsorcjum w formule zintegrowanej i zadanie dla jakiego zostało ono powołane. Szczegółowe zakresy współpracy, obowiązki i prawa obu stron określi umowa o współpracy - podała spółka w komunikacie prasowym.
- Zarówno ja, jak i firma NCPE mocno wierzymy we wspólną implementację tego Projektu, wierzymy, że zostanie ukończony z sukcesem poprzez wykorzystanie wszystkich zalet obydwu stron, kooperację w dobrej wierze – powiedział Liu Chaoan – Prezes Zarządu North China Power Engineering Co., Ltd. - Udało się nam skutecznie zainteresować polskim rynkiem jedną z najlepszych firm energetycznych w Chinach, to dobrze rokuje na przyszłość – powiedział Paweł Mortas, Prezes Zarządu RAFAKO S.A. - Współpraca z partnerem z Chin oznacza nie tylko dostęp do kapitału, którego często polskim firmom brakuje. Nie do przecenienia jest także dostęp do ogromnego rynku zamówień energetycznych, który uzyskamy rozpoczynając tę współpracę. Umowa zapewni RAFAKO nowe możliwości rozwoju, w ramach posiadanych kompetencji, know – how, oraz wieloletniego doświadczenia w kraju i na świecie oraz umożliwi dostęp do nowych źródeł finansowania w realizowanych i planowanych projektach. Konsorcjum planuje podpisać kontrakt z Zamawiającym w lipcu 2013 roku.
„NCPE” – North China Power Engineering to przedsiębiorstwo wysokotechnologiczne, które powstało w wyniku reorganizacji Północnochińskiego Instytutu Elektroenergetyki. Zapewnia profesjonalne usługi w dziedzinie energetyki - projektowania, realizacji oraz finansowania usług budowlanych. NCPE specjalizuje się w świadczeniu usług inżynieryjnych, projektowaniu technologii, konsultacjach inżynieryjnych, jest też głównym wykonawcą inwestycji energetycznych. Świadczy usługi w zakresie badań, planowania, dozoru technicznego, zarządzania projektami przemysłowymi i inżynieryjnymi. Posiada także kwalifikacje w zakresie zarządzania projektami, rozwoju technologii, konsultacji inżynieryjnych oraz kontroli nad projektami energetyki cieplnej, atomowej, połączeń energetycznych wysokiego napięcia, odnawialnych źródeł energii, energii wiatrowej, architektury oraz komunikacji inżynieryjnych zarówno w Chinach, jak i za granicą.
NCPE znajduje się na liście 100 Najlepszych Przedsiębiorstw Technicznych Dozoru i Projektowania w Chinach. Spółka posiada zdolność kredytową AAA, a roczna wartość kontraktów przekracza 5 mld juanów CNY (2,6 mld PLN). Zatrudnia ponad 1000 pracowników, w tym wielu wysokiej klasy specjalistów, profesorów, inżynierów i pracowników technicznych o wysokich kwalifikacjach. NCPE realizowała ok. 900 projektów w zakresie wytwarzania oraz przesyłu energii elektrycznej w Chinach i za granicą, w tym 360 projektów dot. wysokiej i średniej mocy (łączna moc projektowa 71159 MW), co stanowi 1/10 łącznej zainstalowanej mocy w kraju, 287 projektów dot. linii przesyłowych o łącznej długości 17791 km oraz 270 projektów o łącznej mocy projektowej 89525 MVA.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat, spółka zrealizowała ponad 20 projektów EPC (engineering, procurement, construction) w Chinach oraz za granicą. Projekty krajowe zostały zrealizowane w 27 prowincjach, miastach oraz rejonach autonomicznych Chin, projekty zagraniczne – w ponad 20 krajach. NCPE osiągnęła znaczne sukcesy na rynku zewnętrznym i jest wysoko oceniana na międzynarodowym rynku usług energetycznych.
Zarząd Rafako S.A. poinformował dziś, że spółka zawarła z North China Power Engineering Co., Ltd. of China Power Engineering Consulting Group z siedzibą w Pekinie umowę konsorcjum dotyczącą zakresu prac przypadających Rafako w ramach kontraktu na "Budowę nowych mocy w technologiach węglowych w Tauron Wytwarzanie S.A. – Budowa bloku energetycznego o mocy 800 - 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II – w zakresie: kocioł parowy, turbozespół, budynek główny, część elektryczna i AKPiA bloku. Rafako oraz Mostostal Warszawa czekają jeszcze na podpisanie umowy z Tauronem, na podstawie której będą mogły realizować inwestycję. Rafako przekaże informacje dotyczące warunków zawartej z Chińczykami do publicznej wiadomości do 31 lipca 2013 roku - do dnia, do którego planowane jest zawarcie kontraktu z Tauron Wytwarzanie S.A.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany