Rafako: Kominy znikną z krajobrazu
Oddana w lipcu do użytku instalacja odsiarczania spalin z dwóch kotłów w Elektrowni Jaworzno III wykonana została w rekordowo krótkim czasie 12 miesięcy.
Zrealizowana instalacja polega na odsiarczaniu spalin metodą mokrą wapienną, jedną z bardziej znanych i powszechnie stosowanych w przemyśle. Nowością w Polsce jest natomiast to, że dzięki niej kominy mają szansę zniknąć z naszego krajobrazu. Wszystko za sprawą specjalnej konstrukcji, która powoduje, że spaliny nie będą odprowadzane do atmosfery przez komin, lecz wyprowadzone z kotłów do chłodni kominowych. - Efektem tej pracy będzie gips i czyste powietrze – zapewnia Jerzy Thamm, wiceprezes zarządu i dyrektor techniczno-produkcyjny Fabryki Kotłów RAFAKO S.A. z Raciborza, firmy, która w całości zrealizowała projekt. - Bloki energetyczne będą mogły pracować już tylko poprzez instalację odsiarczania spalin, absorbującą zanieczyszczenia – mówi Jerzy Błasiak, kierownik projektu IOS Jaworzno III z RAFAKO S.A. Przekazanie jej do eksploatacji poprzedzone było 720-godzinnym ruchem próbnym.
Oddane do użytku urządzenie służy ochronie środowiska przed szkodliwym wpływem tlenków siarki. - Ze względu na wyeliminowanie komina po raz pierwszy wprowadziliśmy do takiej instalacji specjalne systemy zabezpieczeń, chroniące absorber przed uderzeniem gorących spalin nawet w przypadku awaryjnego wyłączenia bloku – dodaje J. Błasiak.
Jak podkreśla wiceprezes Thamm, realizacja takiego projektu była sporym wyzwaniem technologicznym i logistycznym. - Budowaliśmy nową instalację, którą należało dostosować do już funkcjonujących od lat chłodni kominowych. Trzeba było zrobić to tak, by wszystko ze sobą sprawnie współdziałało. Do tego doszła konieczność koordynacji wielu prac w bardzo krótkim czasie. Na szczęście udało na się zrealizować projekt szybko i sprawnie – mówi z satysfakcją wiceprezes J. Thamm. Przypomina również, że już wiele lat temu RAFAKO S.A. realizowało dla El. Jaworzno instalacje oczyszczania spalin z niebezpiecznych tlenków siarki, wyposażając w nie inne bloki energetyczne. Oddana 18 lipca do użytku jest kolejnym, zupełnie nowym przedsięwzięciem. Prace związane z realizacją projektu, wartego ok. 130 mln zł rozpoczęły się dokładnie rok wcześniej, czyli 18 lipca 2007 r.
Efektem zamontowania IOS jest także zwiększenie mocy wytwórczych El. Jaworzno III o dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 400 MW. Bez odpowiednich urządzeń ochrony środowiska nie mogły być dotąd eksploatowane.
Jednak to nie jedyna taka instalacja, wykonana w ostatnim czasie przez RAFAKO S.A. dla branży energetycznej - Na początku sierpnia przekażemy do eksploatacji instalację wartą ok. 300 mln zł, wykonaną dla elektrowni Pątnów. Będzie to jeden z trzech projektów realizowanych dla tego klienta – wylicza wiceprezes J. Thamm. Tą metoda modernizowane są także już istniejące instalacje, jak np. w El. Bełchatów, która została oddana do użytku 28 lipca. - Wykonana była 10 lat temu przez innego producenta zgodnie z normami, jakie wówczas obowiązywały. Naszym zadaniem było dostosować ją do dzisiejszych, dużo surowszych wymogów ochrony środowiska – podsumowuje wiceprezes RAFAKO S.A..
Na zdjęciu: Jerzy Błasiak, kierownik projektu IOS Jaworzno III z RAFAKO S.A.
Odsiarczanie spalin metodą mokrą wapienną polega na przemywaniu ich wodną zawiesiną wapna lub kamienia wapiennego w wieży absorbcyjnej, tworząc w efekcie siarczyn wapnia CaSO3, który w dalszym procesie oczyszczania tworzy w końcu gips, wykorzystywany w budownictwie. Skuteczność tej metody sięga 95 proc.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany