Domoterm. Równowaga podstawą energooszczędności
www.domoterm.pl - izolacje natryskowe
Budując nasze wymarzone „4 ściany” musimy sięgać po coraz skuteczniejsze rozwiązania; szukamy nowoczesnych i energooszczędnych okien, drzwi, ogrzewania, czy wydajnej wentylacji. A co z izolacją i to przegrody od której często najwięcej zależy czyli dachu ? Dlaczego wciąż sięgamy po izolację z minionego wieku? Podstawą budowy domu energooszczędnego jest zachowanie równowagi pomiędzy elementami i systemami budynku tak aby została osiągnięta optymalna wydajność budynku, na którą wpływa zarówno konstrukcja budowlana, okna i drzwi, izolacje przegród zewnętrznych, szczelność, ogrzewanie, wentylacja oraz nawet orientacja budynku względem stron świata. Popatrzmy zatem na budynek jak na łańcuch:
Szczególnie uważne i pieczołowite wzmocnienie jednego z ogniw, nie wzmocni całego łańcucha! Niewiele nam dadzą, oprócz wyższych kosztów, super-energooszczędne okna o rekordowo niskim współczynniku U i bardzo wydajne, a zarazem ekonomiczne ogrzewanie, jeżeli zastosujemy nieskuteczną izolację. To stara prawda, że… łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo.
Już w latach ’70 ubiegłego stulecia, agencja rządu kanadyjskiego CMHC, na podstawie przeprowadzonych badań, sformułowała wniosek, że bezcelowe i nieefektywne są próby poprawy izolacyjności poprzez zwiększanie grubości izolacji ponad określoną grubość. Jeżeli zostaną usunięte podstawowe wady materiałów tradycyjnych, takich jak wełna mineralna lub szklana, to przepływ strumienia ciepła już przy 15 cm grubości izolacji zredukowany jest w 96%. Kluczowa dla osiągnięcia tego celu jest szczelność, czyli zastosowanie takiego materiału, który sam w sobie ogranicza ruch powietrza i eliminuje mostki termiczne, które poza ogromną stratą energii, są odpowiedzialne za powstawanie zawilgoceń przegrody wskutek wykroplenia pary wodnej.
Nie mylmy tutaj szczelności, czyli ograniczenia przepływu powietrza z przepływem pary wodnej (wilgoci). Można wybudować dom bardzo szczelny, a zarazem „oddychający”. Wystarczy zastosować materiały, które stawiają duży opór dla przepływu powietrza, zachowując paroprzepuszalność na wysokim poziomie. Jest to bardzo ważne w przypadku budowy domu czy dachu z elementów drewnianych.
Tak więc, wybraliśmy już solidną konstrukcję, energooszczędne okna i drzwi, zainwestowaliśmy w wydajne i ekonomiczne ogrzewanie wraz z wentylacja, a budynek został postawiony tak aby najwięcej przeszkleń znajdowało się od strony południowej. Co teraz z izolacją i szczelnością? Czy stosując tradycyjne technologie i materiały izolacyjne jesteśmy w stanie stworzyć trwałą, bezspoinową, nieprzewiewną i jednocześnie oddychającą przegrodę? Naszym zdaniem jest to niemożliwe!
Rozwiązaniem tego problemu jest SkutecznaIZOLACJA ICYNENE – poliuretanowa pianka otwartokomórkowa kanadyjskiego producenta znana w Europie pod nazwą H2Foam.
To izolacja, która, w wyjątkowy sposób, łączy najważniejsze cechy idealnego materiału izolacyjnego. Nakładana metodą natryskową, całkowicie eliminuje mostki termiczne. Jest w pełni paroprzepuszczalna (wartość µ=3,3) i co najważniejsze, ogranicza w bardzo dużym stopniu przepływ powietrza, dzięki czemu nie powstają w przegrodzie tzw. pętle konwekcyjne. To wskutek tego zjawiska tracimy mnóstwo energii (powstają pod wpływem różnicy temperatur oraz ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku w przegrodzie budowlanej, która nie ogranicza ruchu powietrza).
Oprócz tych najważniejszych cech materiału izolacyjnego (szczelność, nieprzewiewność, paroprzepuszczalność), SkutecznaIZOLACJA ICYNENE jest trwałym i bezpiecznym dla zdrowia materiałem. Nie kruszy się, nie pyli, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji i została wpisana na listę rekomendowanych produktów dla osób z Wieloczynnikową Nadwrażliwością Chemiczną (MCS) w poradniku stowarzyszenia A.M.I.C.A.
SkutecznaIZOLACJA ICYNENE dzięki znakomitej przyczepności do drewna, płyt OSB i sklejki, blachy, cegły, folii paroprzepuszczalnej i innych pozostałych materiałów budowlanych, nie wymaga żadnego, dodatkowego, mocowania. Jest bardzo lekka, bo 1 m2 gotowej izolacji o grubości 15cm waży zaledwie ok. 1,2kg, dlatego może być stosowana w lekkich konstrukcjach, w których nie przewidziano wcześniej warstwy izolacyjnej. Pianka H2Foam wyróżnia się na tle konkurencji bardzo małą absorpcją wody – zaledwie 0,3 kg/m2 według europejskiej normy EN 1609 oraz możliwością aplikowania w okresie zimowym, kiedy temperatura powietrza oraz podłoża spada nawet do -30°C. Jej kolejną, wyjątkową, cechą jest trwała elastyczność, która pozwala jej „pracować” razem z drewnianą konstrukcją budynku, bez ryzyka powstania spękań czy nieszczelności. Jako jedyna pianka otwartokomórkowa, została poddana długim i szczegółowym badaniom dotyczących oceny charakterystyki higrotermicznej izolacji w niemieckim instytucie Fraunhofer IBP.
Według przeprowadzonych testów na różnych modelach budynków z użyciem izolacji H2Foam ICYNENE, nie ma potrzeby stosowania paroizolacji w większości przypadków, nawet na przy natrysku na podłoże drewniane pokryte papą dachową. Pianka H2Foam jest z powodzeniem stosowana, jako izolacja termiczna poddaszy, stropów, ścian zewnętrznych oraz działowych. Może być wykonywana, podczas prac termo- renowacyjnych, również od strony zewnętrznej dachu bez ingerencji w część mieszkalną budynku, w którym nie zastosowano izolacji, bądź w budynkach w których poprzednia izolacja przestała być skuteczna. Budowa naszego, wymarzonego domu, to poważne i odpowiedziane zadanie. Nowe, wysokie standardy wymagają technologii, które im podołają. Zastosujmy odpowiednie materiały, aby uzyskać trwałą i optymalną wydajność budynku i stwórzmy „łańcuch” na tyle silny i zrównoważony, aby przetrwał następne pokolenia.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.