Filary Ziemi Raciborskiej: znamy już laureatów szóstej edycji konkursu
Tytuły "Filar Ziemi Raciborskiej" przyznawane są firmom, instytucjom oraz osobom fizycznym, które w znaczący sposób przyczyniają się zarówno do gospodarczego, jak i społecznego rozwoju Raciborszczyzny. Nagrodę stanowi statuetka w formie filaru, będącego jednoznacznym symbolem ostoi, w tym przypadku raciborskiej gospodarki i życia społecznego. Posążek zdobi gałązka liścia laurowego (znak zwycięstwa w równej walce). Nie mniej istotnym elementem statuetki jest wizerunek Baszty Miejskiej. Ta charakterystyczna, zabytkowa budowla jest uwidoczniona również w logotypie Miasta Raciborza.
W trakcie dotychczasowych pięciu edycji konkursu przyznano łącznie 35 nagród. Szczególny charakter miała ubiegłoroczna gala, podczas której uhonorowani zostali przedsiębiorcy z polsko-czeskiego pogranicza. W ten sposób uświetniono jubileusz 20-lecia współpracy transgranicznej Raciborskiej Izby Gospodarczej i Okresn Hospodarskiej Komory.
Tegoroczna uroczystość także miała międzynarodowy charakter. Galę poprowadziła Lucyna Siwek, dziennikarka Raciborskiej Telewizji Kablowej.
- Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że w Raciborzu wszystkie firmy upadają, niestety niektórzy uważają tak do dziś. Tymczasem w powiecie raciborskim powstają nowe, prywatne, nowocześnie zarządzane firmy. W ostatnich latach w naszym regionie zaistniały zupełnie nowe branże, takie jak produkcja okien, czy przemysł solarny. Dawniej to państwo kreowało rozwój przemysłu. Obecnie, firmy są efektem pracy indywidualnych twórców - jednostek, których głównym kapitałem jest przedsiębiorczość i pomysłowość. Właściciele firm często zaczynali od zera, a aktualnie są posiadaczami dużych przedsiębiorstw, z działalności których możemy być dumni - mówi Tadeusz Ekiert, Prezes Raciborskiej Izby Gospodarczej, która jest inicjatorem konkursu.
Laureatami II Międzynarodowej Gali "Filar Ziemi Raciborskiej w tym roku zostali:
I.Kategoria Duże firmy - "Eko-Okna" Sp. z o.o.
II.Kategoria Średnie firmy - Przedsiębiorstwo Projektowo - Wdrożeniowe "KOLTECH" Sp.
III.Kategoria Małe Firmy - Browar Zamkowy Sp. z o.o.
IV. Kategoria Mikro Firmy - Pałac w Wojnowicach Zbigniew Woźniak
V.Kategoria Rzemiosło - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe i Handlowe "ELMARKO-BUD"
VI. Kategoria społeczna - Wiktor Łapiński
VII. Kategoria współpraca transgraniczna - SLEZSK STAVBY OPAVA s.r.o.
Organizatorami II Międzynarodowej Gali "Filar Ziemi Raciborskiej" są: Raciborska Izba Gospodarcza, Miasto Racibórz, Powiat Raciborski oraz Okresni Hospodarska Komora Opava. Uroczystość wręczenia nagród była jednym z wydarzeń VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy, które rozpoczęło się 12 czerwca, zorganizowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej we współpracy z Miastem Racibórz oraz Raciborską Izbą Gospodarczą. Forum towarzyszą także Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej, które odbywają się na terenie Areny RAFAKO przy ul. Łąkowej 31, w dniach 13-14 czerwca.
* * *
Charakterystyki nagrodzonych firm
I. "Eko-Okna" Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo istnieje od 1998 r., ale z branżą okienną jest związane od lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to założony został warsztat szklarski, który w 1992 r. rozpoczął produkcję szyb zespolonych. Początkowo zakład był zlokalizowany w Raciborzu. W 2009 r. w Kornicach (pow. raciborski) powstał nowoczesny i funkcjonalny kompleks produkcyjno-biurowo-socjalny o powierzchni 7 tys. m2 , który jest wyposażony w najnowocześniejszy park maszynowy. Przedsiębiorstwo jest uznawane za jedną z największych i najdynamiczniejszych w Polsce firm zajmujących się produkcją stolarki okiennej i drzwiowej. Co więcej, to najbardziej zautomatyzowana firma wśród producentów okien. Spółka systematycznie zwiększa swoją sprzedaż równocześnie rozszerzając wachlarz produktowy. Asortyment obejmuje okna i drzwi z PCV, aluminiowe, żaluzje, rolety i parapety. Kluczem do sukcesu firmy jest podnoszenie kwalifikacji pracowników poprzez szkolenia wewnętrzne, a także budowanie trwałych relacji z odbiorcami i dostawcami. Firma dąży do zdobycia pozycji lidera w branży stolarki okienno-drzwiowej, zarówno w kraju jak i za granicą, zorientowanym na spełnienie potrzeb klientów indywidualnych i tworzeniu trwałych relacji biznesowych. Jednymi z głównych planów rozwojowych spółki jest zakończenie rozbudowy nowej hali produkcyjnej i poszerzenie oferty sprzedażowej. Firma Eko-Okna bardzo często wspiera lokalną społeczność, angażując się w organizację wydarzeń kulturalnych, naukowych i charytatywnych. Wielokrotnie była sponsorem nagród rzeczowych na imprezach plenerowych dla Ośrodków Pomocy Społecznej, szkół, czy przedszkoli. Spółka wspiera także lokalne kluby ("Unia Racibórz", "Łamator") i drużyny sportowe. Nagrodzona firma jest członkiem Raciborskiej Izby Gospodarczej.
II. Przedsiębiorstwo Projektowo - Wdrożeniowe "KOLTECH" Sp. z o.o.
Założona w 1991 roku firma zajmuje się produkcją obrabiarek specjalnych oraz urządzeń wykorzystywanych głównie do utrzymania i renowacji pojazdów szynowych. Produkty "KOLTECHU" są użytkowane w wielu krajach świata. Co więcej, na polskim rynku inżynierskim firma jest znana jako autoryzowany reseller firmy DASSAULT SYSTEMS oraz partner IBM. W ramach tej współpracy firma zintegrowane usługi we wdrożeniu zaawansowanych systemów PLM, w tym serwis i szkolenia. Przedsiębiorstwo posiada Certyfikat PN-EN ISO 9001:2009, a wszystkie jego wyroby odpowiadają dyrektywom unijnym i otrzymują Deklaracje Zgodności z wymogami Unii Europejskiej, czyli znak CE. W ostatnich latach firma odnotowuje stały wzrost produkcji i sprzedaży swoich wyrobów. Jej priorytetem jest budowa nowej hali wraz z zapleczem socjalno-biurowym, która w przyszłości pozwoli na utrzymanie wysokich standardów produkcji. Trwa budowa nowego zakładu produkcyjnego mieszczącego się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. "KOLTECH" jest członkiem m.in. Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na rzecz Kolei, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP i Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego w Rybniku. Przedsiębiorstwo chętnie wspiera lokalne inicjatywy charytatywne.
III. Browar Zamkowy Sp. z o.o.
Firma prowadzi działalność od 2009 r., lecz jej historia sięga XVI wieku, a dokładniej roku 1567. Dawniej Browar był umiejscowiony na zamku w Raciborzu, obecnie mieści się w jego bezpoednim sąsiedztwie. Browar Zamkowy zajmuje się produkcją i rozlewem piwa do butelek i beczek KEG, a także jego sprzedażą. Piwo wytwarzane jest w oparciu o klasyczne metody, do jego produkcji wykorzystuje się wyłącznie naturalne surowce. Warto wiedzieć, że Browar Zamkowy to jeden z niewielu polskich browarów, który do chwili obecnej używa do fermentacji otwartych kadzi. Sukcesem browaru jest rozpoznawalność raciborskiego piwa praktycznie w całej Polsce. Potwierdzeniem wysokiej jakości produktów są otrzymane nagrody, m.im. Złoty medal dla piwa Raciborskie Ciemne w konkursie Golden BEER Poland 2013, Brązowy medal dla Piwa Twierdzowe Niepasteryzowane w konkursie Chmielaki 2010 czy tytuły Top Produkt Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego "Doceń polskie" dla piw Raciborskie Miodowe i Raciborskie Klasyczne. Firma wspiera działalność klubów sportowych (Unia Racibórz i RKK AZS Racibórz ) oraz programu Kalejdoskop Sztuki Pogranicza, angażuje się także w organizację Koncertu Charytatywnego "Gwiazdka Serc". Browar pomaga także jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Lekartowie, Wojnowicach, Turzy i Markowicach. W trosce o środowisko naturalne, browar prowadzi m.in. segregację odpadów i przekazuje je firmom zajmującym się ich przetwarzaniem, zmniejsza także ilość odpadów oraz ilość zużytej energii elektrycznej i wody. W przyszłości planowana jest wymiana źródła zasilania kotłowni
z oleju opałowego na gaz propan-butan. Browar Zamkowy jest członkiem Raciborskiej Izby Gospodarczej.
IV. Pałac w Wojnowicach Zbigniew Woźniak
Zbigniew Woźniak rozpoczął swoją działalność gospodarczą w lutym 1989 r, po wejściu w życie uchwały z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej. To jeden z pionierów, którzy po zmianie ustroju, już od 25 lat budują nową rzeczywistość gospodarczą i społeczną naszego regionu. W 2001 r. pan Zbigniew wybudował i uruchomił Dom Przyjęć VIVAT, zaś w 2003 r. zakupił od Starostwa Powiatowego w Raciborzu mieszczący się w Wojnowicach (pow. raciborski) budynek po szpitalu. Pierwotnym pomysłem na Pałac było utworzenie eleganckiego domu przyjęć, jednak w trakcie przywracania budynkowi (i otaczającego go parku) charakteru pałacowego, właściciel postanowił uczynić z niego atrakcję turystyczną o charakterze ponadregionalnym. Obecnie firma prowadzi Muzeum Horroru, Muzeum Dawnej Wsi, organizuje imprezy różnego rodzaju, a także promuje Ziemię Raciborską na każdej płaszczyźnie i realizuje program prozdrowotny. Firma czynnie włącza się w inicjatywy charytatywne, w szczególności mając na względzie dzieci i osoby niepełnosprawne. Sam właściciel, który jest członkiem Raciborskiej Izby Gospodarczej, już dziewięciokrotnie brał czynny udział w Koncercie Charytatywnym "Gwiazdka Serc". Pan Zbigniew należy do Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, jest autorem opowiadań związanych z wojnowickim pałacem, a niedawno wydał książkę sensacyjną pt. "Oko zła". Za działalność charytatywną został kawalerem prestiżowego Orderu Świętego Stanisława. Mottem firmy brzmi: "Kreatywność i siła tradycji".
V. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe i Handlowe "ELMARKO-BUD"
Firma specjalizuje się w zakresie wykonywania usług elektroinstalacyjnych oraz produkcji urządzeń elektrycznych. Posiada kompleksową ofertę na wykonywanie, modernizację oraz remont instalacji i urządzeń elektroenergetycznych, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dużych przedsiębiorstw. Dzięki pracownikom posiadającym odpowiednie uprawnienia, wiedzę i doświadczenie zawodowe, a także za sprawą stosowanych materiałów oraz przyjętym i konsekwentnie realizowanym procedurom postępowania, firma może deklarować zgodność wykonywanego sprzętu elektrycznego oraz oznaczać go znakiem CE zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami unijnymi. W 2007 r. firma wdrożyła System Zarządzania Jakością oparty na wymaganiach normy PN-EN-ISO 9001:2001. W 2000 r. przedsiębiorstwo wzbogaciło się o halę warsztatową o pow. 395 m2, przez poszerzyło swoją działalność o usługi stolarskie. W celu wyposażenia obiektu pozyskano środki unijne z programu pn. "Sektorowy program rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw i innowacji - krajowy fundusz dotacji inwestycyjnych". Dewizą przedsiębiorstwa jest stabilna, efektywna i sprawna działalność. Firma stara się wyprzedzać kryzysy i nie tworzyć przerostu biurokracji, a oprócz tego prowadzi działania ekspansji na nowe rynki i wprowadzania innowacyjnych produktów i usług. We wrześniu 2009 r. firma z powodzeniem uczestniczyła w projekcie "Rzemiosło - Najlepszy Pracodawca w Regionie", który był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego organizowanym przez Izbę Rzemieślniczą Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Firma bierze aktywny udział w tworzeniu strategii Raciborza, wspiera także przedsiębiorczość, wspomaga kulturę, sport i jednostki charytatywne. "ELMARKO-BUD" jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu, a dyrektor firmy pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej dla czeladników i mistrzów w Izbie Małej Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Firma działa na rynku od 1989 roku.
VI. Pan Wiktor Łapiński - członek Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej
i Byłych Więźniów Politycznych. W wieku 19 lat został żołnierzem II Armii Wojska Polskiego. W 1970 r. został uhonorowany medalem za udział w walkach o Berlin, a 7 lat później - Złotym Krzyżem Zasługi. Laureat pracował jako Starszy Inspektor w Wojewódzkim Inspektoracie Kontroli Materiału Siewnego. Za wzorowe wykonywanie swoich obowiązków otrzymał Odznakę "Zasłużony Pracownik Rolnictwa". Pan Wiktor od ponad 20 lat jest zaangażowany w obchody Konstytucji 3 Maja oraz Święta Niepodległości. Co więcej, nagrodzony już od 30 lat jest Prezesem Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Ostróg" w Raciborzu. Warto podkreślić, że w 2007 r. Rodzinne Ogrody Działkowe otrzymały dyplom "Wzorowych Ogrodów 2007". Wyróżnienie za aktywny udział w pracach Okręgowego Zarządu Śląskiego oraz za społeczną działalność na rzecz rozwoju i integracji ruchu działkowego przyznała Delegatura Rejonowa w Rybniku Polskiego Związku Działkowców.
VII. SLEZSK STAVBY OPAVA s.r.o.
SLEZSK STAVBY OPAVA s.r.o. prowadzi działalność od 1993 r. i zajmuje się szeroko pojętą branżą budowlaną. Firma skupia się głównie na budowie i przebudowie obiektów przemysłowych, domów i budynków mieszkalnych oraz wprowadzaniu nowych rozwiązań. W 1999 r. czeskie przedsiębiorstwo wprowadziło System Zarządzania Jakością, zaś w 2003 r. System Zarządzania Środowiskowego według normy ISO 14001, który jest w dalszym ciągu podtrzymywany, udoskonalany i regularnie poddawany kontroli oraz System Zarządzania Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Wieloletnie doświadczenie, kreatywność i współpraca z klientami oraz projektantami, a także nadzór budowlany i inwestycyjny oraz realizowanie wymagań stawianych przez inwestora - to główne atuty nagrodzonej firmy. SLEZSK STAVBY OPAVA zdobyła m.in. tytuł Firma Budowlana Roku 2003 w kategorii do 200 pracowników przyznawany przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców Budowlanych, w 2008 roku Okresni Hospodarska Komora w Opawie przyznała jej także Honorowy Medal za zasługi w rozwój firmy w regionie. Dyrektor spółki otrzymał z kolei Złoty Laur 2014 oraz nagrodę Serce na Dłoni 2010. Poza tym, dwa razy został finalistą nagrody Menadżer Roku. Przedsiębiorstwo jest członkiem Hospodarkiej Komory oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorców Budowlanych Republiki Czeskiej. Dyrektor spółki pełni zaś funkcję członka zarządu wyżej wymienionego Stowarzyszenia i Okreśni Hospodarskiej Komory w Opawie. Firma wspiera edukację młodych ludzi zachęcając ich podejmowania nauki w zawodach rzemieślniczych. SLEZSK STAVBY OPAVA pomaga również niepełnosprawnym dzieciom pracowników, wspiera młodych sportowców i zawodników w judo w Opawie, trenuje uczniów w piłce nożnej oraz uruchomiła kobiecą sekcję w biegach. Ponadto, firma wspomaga również Teatr Śląski w Opawie.
fot. Sylwia Prusowska
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany