Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes23 czerwca 201410:51

Przed nami nadal wszystko to, co najlepsze

Przed nami nadal wszystko to, co najlepsze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Zbigniew Woźniak, właściciel Pałacu w Wojnowicach został wyróżniony Filarem Ziemi Raciborskiej w kategorii mikrofirm podczas Gali, która miała miejsce w Pałacyku RAFAKO dwa tygodnie temu. Oprócz niego wyróżnienie zdobyło 5 innych firm - w tym czeska - oraz w kategorii społecznej pan Wiktor Łapiński. - Wyróżnienie to nagroda i motywacja dla wszystkich - mówił zadowolony Zbigniew Woźniak.

Naszraciborz.pl: Dwa tygodnie temu został Pan laureatem prestiżowego, właściwie już międzynarodowego, wyróżnienia "Filar Ziemi Raciborskiej", w kategorii mikroprzedsiębiorstw. Co to zmieni w Pana życiu i pracy ? 

Zbigniew Woźniak: Przyznanie mi tej nagrody to miły akcent związany z moją pracą, który niewątpliwie pomoże w promocji pałacu i kreowaniu wizerunku firmy, szczególnie, jeśli się weźmie pod uwagę, że w Raciborzu i powiecie raciborskim mieszka jakieś 110 tys. ludzi i zarejestrowanych jest około 6500 firm, w większości - oczywiście - małych i mikrofirm, takich jak Pałac w Wojnowicach. Tym bardziej zatem przyjemny jest fakt, że to, co robimy zostało dostrzeżone jako coś więcej niż podstawowa funkcja każdej firmy, tj. zarabianie pieniędzy i płacenie podatków. Żartując, mógłbym powiedzieć, że takie wyróżnienie to już powód, by zacząć się martwić, bo często, gdy zaczynają kogoś nagradzać, to znaczy, że się już kończy i trzeba się pośpieszyć, by się nie spóźnić. Tym bardziej, że akurat w maju otrzymałem na przepięknej uroczystości w Warszawie bardzo prestiżowy Order Świętego Stanisława... A wracając do rozmowy na serio, to z nami jest jednak zupełnie inaczej. Jako firma, czujemy, że przed nami nadal wszystko co najlepsze, że możemy zrobić jeszcze wiele dobrego dla Raciborszczyzny, a pozostali laureaci - co było widać na gali - po prostu tryskają energią i pomysłami... 

NR: A czym, pańskim zdaniem, wyróżniła się firma "Pałac w Wojnowicach", że została dostrzeżona przez kapitułę FZR? 

ZW: W moim przypadku, myślę, chodzi o to, że nie tylko uratowałem wojnowicki pałac od ruiny (co zdarzyło się np. w pobliskim Rzuchowie), ale przede wszystkim przywróciłem go, a właściwie stworzyłem, dla świadomości społecznej jako pałac, obiekt zabytkowy oraz atrakcję turystyczną. Promowanie pałacu wymagało nie tylko wielkiej pracy i nakładów finansowych, ale również pewnej odwagi. Przykładowo, otwierając Muzeum Horroru, miałem pewne obawy, że wielu ludzi potraktuje to jako jakieś dziwactwo, a może i mój daleko posunięty ekscentryzm. Okazało się jednak, że to właśnie Muzeum Horroru przyciąga najwięcej ludzi z odległych stron, bo domów przyjęć i hoteli, a nawet izb regionalnych jest wszędzie pod dostatkiem. Natomiast muzeum stało się produktem turystycznym o wymiarze ponadregionalnym. A trzeba mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach potencjalny turysta, nawet ten z dość cienkim portfelem, ma do wyboru nieprzebrane możliwości wyjazdowe. Jemu jest obojętne, czy ktoś zainwestował dziesiątki milionów, czy stworzył jakąś atrakcję własnym sumptem. Po prostu musi być ciekawie, a kwesie typu: co się komu opłaci lub kto do tego dopłaca, są mu zupełnie obojętne. Zatem, jeśli np. wybierają się do nas autokary z Bielska, Mikołowa czy Opola, z ludźmi, którzy koniecznie chcą przeżyć emocje związane ze zwiedzaniem Muzeum Horroru, to już jest dla nas potwierdzenie, że pomysł był dobry. Mamy zatem zamiar nadal robić jak najlepiej to, co robimy, a jak nam wpadnie do głowy coś jeszcze lepszego, to spróbujemy i tego. 

NR: Jak długo Pan pracował, by otrzymać to wyróżnienie? 

ZW: Proszę Pani, biznesu nie prowadzi się dla wyróżnienia, jest to raczej jakiś sposób na życie, rozwijanie się, a jednocześnie źródło utrzymania. Jeśli jeszcze daje to trochę radości i pozwala się spełniać, to już jest bardzo dobrze. W moim przypadku, ta szacowna i prestiżowa statuetka "Filar Ziemi Raciborskiej" przyszła akurat w 25. roku mojej działalności gospodarczej (ale FZR przyznawany jest dopiero po raz szósty, w tym drugi raz w wymiarze międzynarodowym, polsko-czeskim). Dokładnie ćwierć wieku temu przybyłem do Raciborza by, korzystając z "ustawy Wilczka" i dokonującego się przełomu ustrojowego, otworzyć tu firmę i wybudować dom. Można więc śmiało powiedzieć, że należę na ziemi raciborskiej do pionierów budowy kapitalizmu w III Rzeczypospolitej. Teraz, już od ośmiu lat, mieszkam w Wojnowicach, ale te pięć kilometrów jakie mam do Raciborza, to mniej niż odległość między dzielnicami w dużych miastach i praktycznie każdego dnia jestem w Raciborzu. Czuję się zatem raciborzaninem i wojnowiczaninem jednocześnie, a właściwie mieszkańcem Raciborszczyzny. To już niewątpliwie jest moja mała ojczyzna, moje miejsce, a wręcz mogę powiedzieć, że jestem stąd. 

NR: A co Pan robił, zanim stał się właścicielem wojnowickiego pałacu? 

ZW: Wiele różnych rzeczy. Wraz z PRL-em, pożegnałem się z pracą urzędniczą w górnictwie. Postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i otworzyłem w Raciborzu wytwórnię wód gazowanych, zlokalizowaną na terenie ówczesnego ZEW-u. Szło bardzo dobrze, ale trafiła się okazja na duży sklep w centrum miasta. Na rogu Opawskiej i Ogrodowej otworzyłem najpierw sklep spożywczy z prawdziwego zdarzenia, a następnie spożywczo-przemysłowy. To były lata, że nawet ludzie handlujący na łóżku turystycznym zarabiali spore pieniądze, więc porządny sklep w znakomitym punkcie miasta to było to. Do tego doszedł wkrótce sklep w branży RTV na ulicy Ogrodowej i kantor walutowy. Kiedy już sklepów spożywczych zrobiło się za dużo, przebranżowiłem się na artykuły do wykończenia wnętrz, zaś niedługo potem otwierałem kolejne kantory walutowe, na Długiej i Szewskiej. Potem przyszła kolej na VIVAT, który w 2001 roku wyznaczył w Raciborzu nowy standard dla domów przyjęć. No i w 2003 roku kupiłem od Starostwa Powiatowego budynek po szpitalu w Wojnowicach, znany teraz jako pałac w Wojnowicach, który dziś stanowi pewną oś, wokół której obraca się moja działalność. Muszę jednak podkreślić, że działalność biznesowa nigdy nie przysłoniła mi człowieka i przez te wszystkie lata nie zapominałem o potrzebujących. Zawsze prowadziłem działalność charytatywną dla tych, którzy mieli mniej szczęścia w życiu, a w szczególności dla osób niepełnosprawnych. 

NR: Słyszałam jednak, że praca w pałacu to jeden z kilku kierunków Pana zainteresowań. 

ZW: To prawda, ja lubię ruch, zmiany, oraz wciąż nowe wyzwania. Co rok przygotowuję autorski występ na Gwiazdce Serc, jestem członkiem Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, w styczniu wydałem książkę sensacyjną "Oko zła", zaś od czasu do czasu publikuję w okolicznych mediach opowiadania na tematy historyczne. Od nowego roku wszedłem też w program mający na celu pomaganie ludziom, którzy mają problemy z nadwagą oraz ciągłym zmęczeniem i brakiem energii. Można powiedzieć, że to niemało, ale jakoś udaje mi się tak gospodarować czasem, że starcza go również dla mojej rodziny. 

NR: Jest Pan człowiekiem o wielu zainteresowaniach i kierunkach działania. Czego w takim razie życzyć Panu na następne lata? 

ZW: Po prostu szczęścia, tzn. by nie opuszczało mnie poczucie, że jestem szczęśliwym człowiekiem, bo tak naprawdę nieważne co się robi, co posiada i w jakich układach żyje, tylko czy czujemy się szczęśliwi. A ja akurat mam to wspaniałe poczucie szczęścia od zawsze... 

NR: Dziękuję za rozmowę. 

Autor: red., sylwia@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 stycznia 202511:14

Sześć zastępów w akcji przy Dworcowej w Tworkowie

Sześć zastępów w akcji przy Dworcowej w Tworkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Tworków
Aktualności25 stycznia 202508:42

Studniówka raciborskiego Ekonomika na bis! [FOTO i WIDEO]

Studniówka raciborskiego Ekonomika na bis! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ci, którzy nie byli, mogą obejrzeć zdjęcia z zabawy studniówkowej maturzystów ZSE Racibórz, a ci, którzy stanęli do poloneza, wybrać dla siebie pamiątkowe fotografie. Dyrektor szkoły, Jacek Pierzchała, podczas otwarcia studniówki zachęcał maturzystów, aby patrzyli tylko przed siebie.

fot. J. Ptak
Sport25 stycznia 202513:25

IX Eko Cross po Ziemi Pietrowickiej: Piotr Pałka zwycięzcą biegu na 10 km

IX Eko Cross po Ziemi Pietrowickiej: Piotr Pałka zwycięzcą biegu na 10 km - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W sobotę, 25 stycznia 2025 roku, w Pietrowicach Wielkich odbył się IX Eko Cross po Ziemi Pietrowickiej. Na dystansie 10 km rywalizowało 252 biegaczy z całej Polski, a najszybszy okazał się Piotr Pałka z Częstochowy, który pokonał trasę w czasie 00:35:03.87.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 stycznia 202510:39

Zadymienie w mieszkaniu przy Książęcej

Zadymienie w mieszkaniu przy Książęcej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności24 stycznia 202522:29

Fredrowska komedia na deskach Raciborza

Fredrowska komedia na deskach Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski
Sport25 stycznia 202513:44

Sparing charytatywny w Brooklyn Gym w Raciborzu

Sparing charytatywny w Brooklyn Gym w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 25.01., Racibórz zgromadził pasjonatów sztuk walki na wyjątkowym wydarzeniu charytatywnym. Organizowane przez Brooklyn Gym i Łamator Racibórz, wydarzenie pod przewodnictwem Tomasza Jabłonki i Kamila Tarnawskiego, miało na celu zbieranie środków na wsparcie rodziny śp. Szymona Mocka z Academia Gorila Rybnik. Inicjatorami byli Kamil Woźny i Dawid Lubrant.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.01.2025
23 stycznia 202521:08

Nasz Racibórz 24.01.2025

Nasz Racibórz 17.01.2025
16 stycznia 202519:03

Nasz Racibórz 17.01.2025

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.