Ochotnicze Hufce Pracy gwarancją dla młodzieży
Gwarancje dla młodzieży to propozycja Komisji Europejskiej przedstawiona w 2012 r. w ramach Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży (Youth Employment Package). Stanowią one skierowany do państw członkowskich postulat zapewnienia wszystkim młodym ludziom w wieku do 25 lat, którzy nie mają zatrudnienia, ani nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu, dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu czterech miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy.
Wsparcie tej grupy powinno się zatem koncentrować wokół staży zawodowych, szkoleń i kursów w kierunkach wskazywanych jako zawody deficytowe, wobec których istnieje zapotrzebowanie na rynku pracy. Generalnie, młodzież należy wspierać w taki sposób, aby osiągnąć efekt w postaci podjęcia zatrudnienia, rozpoczęcia dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub praktyki zawodowej.
Wsparcie to musi być jednak zróżnicowane w zależności od indywidualnej sytuacji potencjalnego adresata pomocy. Jak wskazuje Wniosek dotyczący zalecenia Rady Unii Europejskiej w sprawie ustanowienia Gwarancji dla młodzieży krótkie i proste interwencje, takie jak powszechne doradztwo zawodowe, informacje dotyczące kształcenia i rynku pracy są dla wielu młodych ludzi wystarczające, aby mogli samodzielnie uzyskać pożądane efekty zawodowe w określonym czasie. Jednakże młodzież znajdująca się w szczególnie niekorzystnej sytuacji (osoby o niskich umiejętnościach lub napotykające inne bariery), będzie potrzebowała głębszych, dłuższych i bardziej złożonych interwencji oraz stosowania konkretnych ofert w celu zapewnienia jej możliwości korzystania z Gwarancji dla młodzieży.
Działania OHP adresowane do młodzieży z grupy NEET w ramach Gwarancji dla młodzieży koncentrować się będą w dwóch głównych obszarach:
Obszar I. Aktywizacja społeczno-zawodowa osób młodych w wieku 15-17 lat zaniedbujących obowiązek szkolny lub obowiązek nauki;
Obszar II. Aktywizacja zawodowa osób młodych w wieku 18-24 lata pozostających bez zatrudnienia, nie posiadających kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego lub posiadających kwalifikacje zawodowe nieodpowiadające wymogom rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujących tereny wiejskie oraz mniejsze miejscowości.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany