Kontrolujące Rafako PBG S.A. w upadłości układowej złożyło ostateczne propozycje wierzycielom
3 listopada zarząd PBG SA w upadłości układowej zatwierdził ostateczne propozycje restrukturyzacji zobowiązań spółki. Zostały one pozytywnie zaopiniowane przez Radę Nadzorczą i złożone w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto w celu przedstawienia Wierzycielom do zatwierdzenia, przez głosowanie na Zgromadzeniu Wierzycieli, w ramach toczącego się wobec Spółki postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu. PBG ma kontrolny pakiet akcji Rafako.
Dobiega końca ponad dwuletni okres ciężkiej pracy oraz trudnych rozmów mających na celu osiągnięcie konsensusu - powiedziała Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes Zarządu PBG. Naszym zdaniem przedstawione propozycje układowe będą optymalne dla wszystkich zaangażowanych w proces stron, a jednocześnie możliwe do zrealizowania przez Spółkę. Zawarcie układu pozwoli z jednej strony spłacić zobowiązania Spółki w znacznie większym stopniu, niż w ramach likwidacji, a z drugiej umożliwi dalsze funkcjonowanie polskiej firmie z tak dużym doświadczeniem, wyspecjalizowanej w segmencie gazu ziemnego i ropy naftowej.
Przygotowane przez Spółkę propozycje układowe zakładają, że Wierzyciele Spółki będą zaspokajani w 7 Grupach reprezentujących różne kategorie interesów. Wierzyciele, których wierzytelności nie przekraczają kwoty 500 tys. złotych (wierzyciele drobni) zostaną zaspokojeni w całości. Pozostali Wierzyciele zostaną spłaceni w ratach układowych w wysokości od 8% do 21% wartości wierzytelności. Objęte układem wierzytelności znaczących akcjonariuszy nie będą podlegać spłacie w gotówce i zostaną skonwertowane na akcje Spółki nowej emisji. Akcje Spółki zostaną zaoferowane również największej grupie Wierzycieli reprezentującej instytucje finansowe.
Propozycje układowe przewidują spłatę rat układowych zgodnie z harmonogramem przewidzianym dla poszczególnych Grup w okresie od dnia 31 grudnia 2015 roku do dnia 30 czerwca 2020 roku. Wierzyciele drobni zostaną spłaceni jednorazowo w dacie 30 czerwca 2016 roku.
Wszystkim Wierzycielom (z wyłączeniem Wierzycieli drobnych spłacanych w całości oraz Wierzycieli będących akcjonariuszami wyłączonych ze spłat w gotówce) zostanie zapewniona, po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu, możliwość wymiany płatności w formie rat układowych na obligacje Spółki. Obligacje Spółki będą obligacjami zabezpieczonymi w zakresie i na warunkach opisanych w propozycjach układowych.
Po przeprowadzeniu konwersji wierzytelności na akcje Spółki zgodnie z propozycjami układowymi, do Wierzycieli finansowych będzie należeć około 75% akcji Spółki. W ramach planowanych zmian w zakresie ładu korporacyjnego Spółki Wierzyciele finansowi uzyskają narzędzia efektywnej kontroli nad wykonywaniem przez Spółkę układu reprezentując większość w organie Rady Nadzorczej Spółki.
W rękach Założyciela i Głównego Akcjonariusza PBG - Jerzego Wiśniewskiego, którego dalsze zaangażowanie ma być swoistą gwarancją wykonania układu, po przeprowadzeniu konwersji wierzytelności na akcje Spółki należeć będzie około 23,6% akcji Spółki. Jerzy Wiśniewski zachowa narzędzia dające możliwość utrzymania decydującego wpływu na zarządzanie działalnością operacyjną Spółki.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami Spółka składając propozycje układowe do sądu upadłościowego złożyła wniosek o wyznaczenie terminu głosowania nad układem. Głosowanie nad układem będzie kolejnym i najważniejszym w procesie krokiem, którego wynik zależy wyłącznie od decyzji Wierzycieli i przesądzi o dalszym losie Spółki.
Uwzględniając niezwykle skompilowany proces restrukturyzacji zobowiązań Spółki, jak również ogromny wysiłek i zaangażowanie wszystkich stron uczestniczących w pracach nad przygotowaniem warunków restrukturyzacji można mieć nadzieję, że proces zakończy się sukcesem i zatwierdzeniem układu. W związku z powyższym, do terminu głosowania na zgromadzeniu wierzycieli Spółka pozostanie w ciągłym kontakcie z Wierzycielami wyjaśniając ewentualne wątpliwości i odpowiadając wszelkie pytania.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany