Rafamet na targach w Sao Paulo
Ubiegłoroczna edycja targów NT EXPO była siedemnastą z kolei. Przedstawiciele spółki z Kuźni Raciborskiej, choć uczestniczyli w wydarzeniu po raz pierwszy, oceniają ją pozytywnie. - Generalnie frekwencja na targach była dość wysoka, mile zaskoczyła. Osobiście, nie spodziewałem się aż takiego zainteresowania tą branżą w Brazylii; kraju gdzie tak naprawdę pasażerski, międzymiastowy transport kolejowy dopiero raczkuje. Frekwencja miała niewątpliwie swoje odbicie w liczbie odbytych przez nas spotkań i rozmów handlowych - przyznaje Rajmund Jarosz, Kierownik Sprzedaży RAFAMET S.A.
To największe tego typu przedsięwzięcie na terenie Ameryki Południowej. Jak podkreśla R. Jarosz, wydarzenie to można zaliczyć, oczywiście poza berlińskim Innotrans, do jednych z najważniejszych imprez branży kolejowej na świecie. Na tym, z uwagi na specyfikę sektora kolejowego w Brazylii, porównania się jednak kończą. - Brazylia jest krajem o tak naprawdę słabo rozwiniętej infrastrukturze kolejowej. Przewozy pasażerskie koncentrują się wokół metra, tramwajów i kolei podmiejskich. Istnieją co prawda plany rozbudowy infrastruktury przewozów pasażerskich. Na początku między największymi miastami Brazylii - Sao Paulo a Rio de Janeiro - a docelowo planowane są połączenia kolejnych większych miast. Niemniej jednak, jest to prawdopodobnie kwestia najbliższej dekady lub nawet kilkunastu lat - ocenia kierownik sprzedaży RAFAMET S.A.
Warto przypomnieć, że maszyny z Kuźni Raciborskiej pracują już w Ameryce Południowej, m.in. w Argentynie, Peru, Chile, Wenezueli czy Kolumbii. - Do Brazylii w ostatnim okresie sprzedaliśmy kilka obrabiarek. Po targach pojawiła się kolejna szansa, by RAFAMET mógł wejść na brazylijski rynek szerszym frontem. To duży i perspektywiczny rynek, a zainteresowanie naszą ofertą było naprawdę spore. Jednak udział w targach to dopiero pierwszy krok naszej strategii. Zdajemy sobie sprawę, mając na uwadze uwarunkowania geopolityczne, że pozyskanie rynku brazylijskiego zabierze nam jeszcze trochę czasu i będzie wymagało dużego wysiłku. Brazylia bowiem jest krajem zamkniętym na dostawców/producentów zagranicznych, obwarowanym wieloma barierami wejścia, chociażby wysokimi podatkami, czasochłonnymi procedurami celnymi itp. Trzeba je niestety umieć pokonać, by cieszyć się sukcesem - przyznaje R. Jarosz.
Udział przedstawicieli RAFAMET-u na targach NT EXPO nie ograniczał się jedynie do rozmów z uczestnikami wydarzenia. Spółka z Kuźni Raciborskiej zaznaczyła swoją obecność podczas specjalnej konferencji tematycznej w ramach odbywających się targów.
- Targi poprzedziła konferencja poświęcona promocji szeroko rozumianego polskiego sektora kolejowego. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Poznaj potencjał polskiego przemysłu kolejowego i otwórz się na nowe możliwości". Po prezentacji polskich producentów taboru kolejowego takich jak PESA czy NEWAG, przyszedł czas na prelekcje reprezentantów firm z Polski obecnych na targach w Sao Paulo - wyjaśnia Rajmund Jarosz. - Z naszej strony zaprezentowaliśmy najważniejsze kierunki oraz obszar działalności firmy, przedstawiliśmy możliwości produkcyjne oraz paletę obrabiarek przeznaczonych właśnie dla tego segmentu rynku. W szerokim gronie słuchaczy byli zarówno przedstawiciele firm brazylijskich, jak i innych państw Ameryki Pd. - dodaje R. Jarosz. W kolejnym dniu targów przedstawiciele RAFAMET-u wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym dla polskich firm w Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w Sao Paulo.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele firm związanych z szeroko rozumianą branżą kolejową, operatorzy odpowiedzialni za transport pasażerski i towarowy, usługi serwisowe, a także reprezentanci stowarzyszeń branżowych. Jak podają organizatorzy targów w, NT EXPO 2014 wzięło udział ponad 8300 osób, a swoją ofertę zaprezentowało przeszło 200 wystawców z całego świata, w tym takie firmy jak Alstom, Bombardier czy CSR.
jk
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany