Racibórz nie będzie miał Produktu Miejskiego Brutto
Według radnego ustalenie PMB Raciborza będzie miało bardzo duży wpływ na ewentualne inwestycje w mieście. Przykładem przytoczonym przez Franciszka Mandrysza był Wrocław, gdzie taki wskaźnik został określony. Znając Produkt Miejski Brutto przedsiębiorca będzie wiedział, czy i w co opłaca się inwestować w Raciborzu. Będzie to też sygnał, że miasto jest przyjazne inwestycjom.
Z pisemnej odpowiedzi prezydenta miasta Mirosława Lenka radny nie może być jednak zadowolony. Kierownik Ośrodka Rachunków Regionalnych Urzędu Statystycznego w Katowicach poinformowała prezydenta, że obliczenie PKB na poziomie lokalnym w tym układzie gmin (NTS 5), w jakim mieści się gmina Racibórz, nie jest możliwe do wykonania ze względu na brak danych źródłowych w przekrojach lokalnych niezbędnych do prowadzenia obliczeń zgodnie z przyjętymi założeniami metodologicznymi.
Określenie NTS 5 oznacza gminy (oraz dodatkowo: części miejskie gmin miejsko-wiejskich, części wiejskie gmin miejsko-wiejskich, dzielnice Warszawy, delegatury Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia) w Nomenklaturze Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych - wprowadzonego w Polsce uporządkowanego wykazu nazw jednostek terytorialnych. NTS wykorzystywana jest w procesie zbierania danych statystycznych, gromadzenia, przechowywania i opracowywania zabranych danych oraz ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wyników badań statystycznych w przekrojach terytorialnych. GUS nie może zatem na podstawie danych zebranych z terenu gminy Racibórz obliczyć Produktu Miejskiego Brutto. Po prostu nie ma właściwych informacji.
th
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany