Innowacyjne metody płatności: szybciej, bezpieczniej, wygodniej
Tradycyjne formy płatności, oparte na „fizycznej” gotówce, coraz częściej odchodzą do lamusa. W porównaniu z nowoczesnymi metodami, których podstawę stanowi pieniądz elektroniczny, wydają się nie tylko passé, ale również niewygodne, powolne i mniej bezpieczne – wystarczy chwila nieuwagi, by portfel zniknął z naszej kieszeni. Innowacyjne sposoby uiszczania zobowiązań finansowych nie wypychają ciężkimi monetami torebek i odzieży.
Coraz więcej Polaków z różnych grup wiekowych przekonuje się do kolejnych rodzajów kart płatniczych – z chipem, hybryd, bezstykowych czy komfortowych przelewów internetowych lub płatności mobilnych. Te formy skuteczniej chronią przed kradzieżą, przebiegają sprawnie – w okamgnieniu i tylko rzadko zawodzą – np. gdy zepsuje się nam smartfon lub laptop albo mamy problemy z dostępem do Internetu. Choć we współczesnym świecie, w którym bezsprzecznie królują nowinki technologiczne, nie brak osób, które lubią „poczuć” konkretne banknoty w dłoni – ponieważ liczby na koncie jawią się zbyt abstrakcyjnie.
Trudno dziś wyobrazić sobie rzeczywistość, w której nie można robić e-zakupów. Przelew internetowy należy do ogólnie akceptowanych standardów. Mikropłatności przez sms umożliwiają przyjęcie od nabywcy kwot do pewnego limitu. Pobierają je m.in. witryny udostępniające aplikacje mobilne czy serwisy, które w ten sposób pozwalają użytkownikom poznać szersze, unikatowe treści portalu. Nikogo nie dziwi już użytkowanie kart kredytowych lub debetowych, którymi bez problemu można dokonywać zapłaty nawet w małych, osiedlowych sklepikach – nie wspominając o dużych sieciach handlowych. Coraz częściej uzależniamy się od zakupów na międzynarodowych serwisach aukcyjnych czy w sklepach online, gdzie łatwo trafić nie lada okazje. Ich funkcjonowanie nie byłoby możliwe bez bezgotówkowych, innowacyjnych metod rozliczeń za pośrednictwem sieci internetowej. Zdecydowany prym wiodą, oczywiście, karty płatnicze, jednak wiele klientów nadal ich nie posiada. Konieczne okazało się dopuszczenie kolejnych form płatności. Codziennością stały się więc przelewy internetowe, a także tzw. transakcje gotówkowe online. Te ostatnie pozwalają klientom zarezerwować wybrany produkt w e-sklepie, a następnie odebrać go w fizycznym punkcie sprzedaży i zapłacić za niego najwygodniejszym sposobem. Możliwe, że kolejne pokolenia „prawdziwe” monety i banknoty zobaczą wyłącznie na fotografiach – ponieważ postępu technologicznego raczej nic już nie zatrzyma.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.