Jak działa system podatkowy w Norwegii?
Norweski system podatkowy jest oparty na prostym założeniu, że wszyscy mają łożyć na utrzymanie państwa według własnych możliwości. Podejście to sprawia, że zostają minimalnie zatarte różnice finansowe pomiędzy obywatelami bogatymi i mniej majętnymi. Nie należy zapominać, że obowiązek płacenia podatków w Norwegii mają również Polacy pracujący na terenie tego kraju. Dowiedz się, jak i kiedy rozliczyć się ze skarbem państwa tego kraju.
Podatki bezpośrednie i pośrednie
Na podatki bezpośrednie w Norwegii składają się następujące należności:
1. Podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli zobowiązanie finansowe z tytułu pracy wykonywanej na terenie kraju.
2. Podatek dochodowy od osób prawnych, którego wysokość zależy od rozmiarów prowadzonego przedsiębiorstwa.
3. Podatek od spadków i darowizn.
4. Podatek od posiadanego majątku.
5. Podatek od nieruchomości, który ma charakter lokalny i jest nakładany jedynie w niektórych regionach.
Obowiązek płacenia podatków pośrednich w Norwegii powstaje w momencie produkcji lub sprzedaży dóbr. Każda wydana w sklepie kwota zawiera dwadzieścia pięć procent VATu. Oprócz tego możemy wyróżnić należność akcyzową nakładaną na takie dobra jak alkohol, słodycze i cukier.
Rozliczenia podatkowe w Norwegii
Każda zarobiona w ciągu danego roku korona norweska musi znaleźć odwzorowanie w zeznaniu podatkowym. Bardzo ważny jest fakt, że to nie podatnik w tym kraju zajmuje się złożeniem odpowiednika formularza PIT-37. Każdemu, kto pracował na terenie Norwegii, urząd przyśle zeznanie podatkowe. Nosi ono nazwę Selvangivelse i powinno pojawić się drogą pocztową w okolicach marca lub kwietnia. W tym momencie należy sprawdzić, czy zawarte w dokumencie dane są poprawne. Jest to również odpowiedni moment na wprowadzenie poprawek. Podatnik może je nanieść do trzydziestego kwietnia. Warto też zwrócić uwagę, czy nie pojawiła się nadpłata podatku.
Norwegia jest bogatym krajem. Tutejsze podatki należy zakwalifikować jako wysokie. Taki stan rzeczy posiada zarówno wady, jak i zalety. Jego dobrą cechą jest jakość opieki społecznej, jaką gwarantuje państwo norweskie.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.