XVII Sympozjum Energetyków w Bełchatowie z udziałem Rafako
"Wszystko, co człowiek jest zdolny wyobrazić sobie, inni zdołają wcielić w życie" - tak brzmiało motto, które przyświecało trzydniowemu sympozjum. Autorem tych słów jest Juliusz Verne, pisarz powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych. Historia pokazała, że śmiałe wizje w wielu przypadkach stały się faktem i są podstawą do dalszego rozwoju nauki i techniki.
W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 700 ekspertów i specjalistów oraz 83 wystawców, reprezentujących firmy oraz instytucje związane z branżą energetyczną. W ramach sympozjum odbyły się 4 debaty i 11 paneli dyskusyjnych, podczas których omawiano aktualną sytuację w branży energetycznej oraz czekające ją wyzwania. Jednym z najczęściej poruszanych wątków był sierpniowy kryzys energetyczny wywołany upałami, który spowodował przejście na 20-st. zasilania.
Organizatorem wydarzenia było branżowe czasopismo BMP (wydawca min. magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa czy portalu KierunekEnergetyka.pl), gospodarzem - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., a sponsorem głównym - RAFAKO S.A.
W ramach panelu wprowadzającego Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Handlowych w RAFAKO S.A. wygłosił referat pn. "Kontrakty EPC w energetyce węglowej: "łabędzi śpiew" czy nowe możliwości?". - To jedna z najważniejszych w Polsce konferencji branżowych. Jej atutem jest to, że organizowana jest przez wydawnictwo, nie konkretną firmę. Dzięki temu wszyscy wystawcy i eksperci spotykają się na neutralnym gruncie, na równych prawach. Dla nas ważne jest także to, że Bełchatów jest siedzibą jednego z naszych najważniejszych klientów. Tego typu sympozja służą dyskusjom, wymianie poglądów, spotkaniom z naszymi partnerami biznesowymi, nawiązywaniem nowych, bardzo ciekawych kontaktów - powiedział Krzysztof Burek, Wiceprezes RAFAKO S.A.
Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalna RAFAKO S.A. znalazła się w gronie ekspertów podczas debaty pn. "Węgiel, gaz, OZE, a może odpady%u2026". Referat wprowadzający do dyskusji wygłosił Herbert Leopold Gabryś, Przewodniczący Komitetu ds. Polityki Klimatyczno-Energetycznej KIG, ekspert ds. Energetyki.
Zagadnienia poruszane podczas debaty dotyczyły m.in. europejskiej solidarności, a energetycznej niezależności Polski, wpływu regulacji prawnych, przyszłości węgla, podejścia do czystych technologii węglowych, stosunku kosztów produkcji energii elektrycznej do ceny, po jakiej jest sprzedawana, czy też innych rodzajów paliw kopalnych oraz odnawialnych źródeł energii. - Ktoś musi podjąć decyzję, w jakim kierunku zmierza polska i europejska energetyka. Jako przedsiębiorstwo związane z przemysłem energetycznym znajdujemy się w bardzo specyficznej sytuacji, w której mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch światów: wolnego rynku, w ramach którego funkcjonują prywatne przedsiębiorstwa z regulacjami, jakimi podlega branża energetyczna. Z jednej strony jestem przeciwnikiem odgórnych regulacji prawnych, gdyż mogą one usankcjonować każdy absurd, z drugiej strony musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo energetyczne kraju i dziesiątki tysięcy miejsc pracy, jakie daje energetyka i branże pokrewne. Tylko w RAFAKO pracuje ok. 2000 osób! Jesteśmy firmą w pełni komercyjną, funkcjonującą na zasadach wolnorynkowych, ale po drugiej stronie mamy klientów, którzy działają na zasadzie odgórnych regulacji - mówiła w trakcie dyskusji Agnieszka Wasilewska-Semail. Prezes RAFAKO poruszała też m.in. kwestie opłacalności produkcji, która pozwoli nie tylko na zaspokojenie inwestorów, ale także prowadzenie i finansowanie badań naukowych, które wpłyną na rozwój nowych technologii, również z zakresu alternatywnych źródeł energii.
Wśród debatujących, obok Agnieszki Wasilewskiej-Semail byli także: Andrzej Dercz - Prezes Zarządu ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o., Jacek Kaczorowski - Prezes Zarządu PGE GiEK SA, Albert Kępka - Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny TAURON Wytwarzanie S.A., Jan Kurp - Członek Rady Nadzorczej SBB ENERGY S.A., Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej, Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych oraz Adam Witek - Prezes Zarządu "Energetyka" Sp. z o.o., Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź S.A.
- Za kilkadziesiąt lat to prawdopodobnie OZE będą podstawowym źródłem energii, które w dalszej kolejności zostaną pewnie zastąpione przez fuzję termojądrową lub inną rewolucyjną technologią nuklearną. Wiele jednak zależy od rozwoju nauki, a także sytuacji geo-politycznej. Wyzwaniem obecnych czasów jest natomiast opanowanie technologii magazynowania energii oraz rozwiązanie problemu koegzystencji OZE z energetyką konwencjonalną, która wciąż przecież pełni ważną, nie tylko regulacyjną rolę w bilansie energii elektrycznej. Kto wie, być może to właśnie węgiel, będący dziś w takiej niełasce, od którego odchodzi się nie tylko w Europie, ale także w USA czy Chinach, będzie paliwem przyszłości, nie tylko dla polskiej energetyki. Bacznie obserwujemy procesy zachodzące w branży energetycznej. Staramy się przewidywać pewne tendencje, a dyskusje jakie toczą się w trakcie takich sympozjów, czy to podczas publicznej debaty, czy też w wąskim gronie, w kuluarach, są dla nas bardzo ciekawe i inspirujące - tak Agnieszka Wasilewska-Semail podsumowała udział RAFAKO S.A. w bełchatowskim sympozjum.
rafako.com.pl
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany