Pyszności, które przegonią jesienną chandrę
Naturalne oświetlenie wspaniale wpływa na samopoczucie! Im światła i zielni wokół więcej, tym w ludziach więcej radości. Kiedy nadchodzi jesień, wraz z coraz krótszymi dniami, częstymi deszczami i szarzyzną może pojawić się też jesienna chandra. Jak sobie z nią radzić?
Czym jest jesienna chandra? Przełom lata i jesieni, który przypada na koniec września, wróży częste przeziębienia. Im jesień staje się jednak chłodniejsza i bardziej ponura, dni krótsze, a aura coraz bardziej kapryśna, tym łatwiej Ci wpaść w ponury nastrój i melancholię. Jesienna chandra, związana właśnie z jedną z pór roku, nie jest zjawiskiem rzadkim. Choć jeden dzień złego nastroju to jeszcze nie chandra, to kilka gorszych dni można uznać już za jej przejaw. Ponuremu nastrojowi towarzyszy apatia, senność, rozdrażnienie, nerwowość i nadpobudliwość, a także ospałość. Na szczęście jest wiele sposobów na sezonowe obniżenie nastroju. Jak zatem wpleść radość w szare, jesienne dni? Zapoznaj się z propozycjami przygotowanymi we współpracy z Castello!
Sposoby na jesienną chandrę Zachowanie pogody ducha, gdy każdego poranka za oknem wita Cię prawdziwa polska złota jesień, nie wydaje się być wielkim wyzwaniem. Kiedy pogoda jednak nie dopisuje, a deszcz padający z nieba i jesienne zawieruchy zdają się nie mieć końca, wykrzesanie z siebie energii, aby z radością stawić czoła codziennym wyzwaniom, jest już znacznie trudniejsze. Aby przezwyciężyć taką październikową czy listopadową niemoc, warto, abyś skupiła się na rozpieszczaniu siebie. Najlepszą bronią w walce ze spadkiem nastroju są czynności, który przynoszą niebywałą radość. Częściej spotykaj się ze znajomymi, spędzaj więcej czasu we własnej łazience z udoskonaleniami rodem z najlepszego SPA albo zrób zapas dobrych książek i każdy wieczór spędzaj zagłębiona w lekturze, ogrzewając się pod wełnianym kocem, koniecznie z kubkiem herbaty z miodem i cytryną w dłoni. Zafunduj sobie też terapię światłem, którego jesienią tak bardzo brakuje. Doskonalą okazją do złapania naturalnego światła są mimo wszystko spacery, szczególnie wtedy, kiedy zza chmur wygląda akurat słońce. W trakcie przechadzki wśród liści rozruszasz się i dotlenisz również swój organizm. Bądź aktywna i ubieraj się kolorowo!
Jesienny jadłospis Sprawdzonym sposobem nie tylko na radość, pomimo szarzyzny za oknem, ale też na zachowanie zdrowia przy kapryśnej jesiennej pogodzie, jest dieta dostosowana do tej pory roku. Najlepsze, niezależnie od miesiąca w kalendarzu, są zawsze świeże sezonowe owoce i warzywa, bowiem zawarte w nich mikro- i makroelementy mają niebywałe znaczenie dla kondycji zdrowotnej organizmu, a witaminy A, C i E wzmacniają odporność. Jesienią warto sięgać nie tylko po cytrusy, ale też po takie owoce i warzywa, jak: buraki, marchew, dynia, cukinia, kapusta, cebula, pietruszka, śliwki, jabłka czy gruszki. Codzienny jadłospis należy podzielić na 5 posiłków, przy czym jesienią i zimą warto zjadać ciepłe śniadania. W menu muszą znaleźć się także produkty bogate w błonnik (tj. kasze i pełnoziarniste pieczywo) i białko (tj. fasola i chude mięso).
Sezonowe gotowanie – z serami to dopiero jest zabawa Ogromne znaczenie w zachowaniu dobrego nastroju ma też właściwe menu. Liczy się nie tylko to, co znajdzie się na Twoim talerzu, ale również atmosfera, jaka będzie towarzyszyć gotowaniu. Do wspólnych eksperymentów w kuchni możesz namówić najbliższych czy przyjaciół, aby wspólnie przygotować jesienną ucztę z wykorzystaniem sezonowych składników. A gdyby tak połączyć je z wybornymi serami pleśniowymi? Na pewno efektem takich beztroskich zabaw w kuchni będą same jesienne pyszności! Krem z dyni możesz na głębokim talerzu ozdobić prażonymi ziarnami słonecznika albo czarnego sezamu, dodaj też pokruszony ser pleśniowy z przerostem niebieskiej pleśni, np. Castello Traditional Danish Blue. Ten sam ser może posłużyć do dekoracji i podkreślenia walorów jesiennego leczo z cukinią, papryką, marchewką i kolorowymi fasolkami. A może poszukasz inspiracji w „przepiśniku” swojej babci czy mamy? Nietypowe, bo wegetariańskie, gołąbki podbiją nawet podniebienia zatwardziałych mięsożerców! Wnętrze z brązowego ryżu albo kaszy jęczmiennej w towarzystwie leśnych grzybów, które podsmażysz wcześniej na maśle razem z drobno posiekaną cebulką, zamknij w miękkim liściu kapusty pekińskiej. Tę wariację na temat domowej kuchni podaj z aromatycznym sosem serowym, który przygotujesz na bazie kremowego sera o subtelnym posmaku, np. Castello White, lub wręcz przeciwnie – zdecyduj się na kontrast z ostrzejszym sosem z sera Castello White z zielonym pieprzem. Udanych i smacznych eksperymentów!
Zapraszamy po więcej na http://www.castellocheese.com/pl-pl/.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.