Wpadłeś w dziurę i uszkodziłeś samochód? Pamiętaj o odszkodowaniu
Przy tych nietypowych kolizjach często wmawia nam się, że nie jesteśmy w stanie nic zdziałać, ponieważ odszkodowanie się nam nie należy, jeśli nie mamy wykupionego AC. Nic bardziej mylnego!
W przypadku uszkodzenia samochodu z powodu dziurawej nawierzchni odpowiedzialność za szkodę ponosi zarząd dróg, a pośrednio i jego ubezpieczyciel na zasadzie winy, na co wskazuje kodeks cywilny w art. 415 poprzez stwierdzenie, że obowiązany do naprawienia szkody jest ten, kto wyrządził szkodę innej osobie na skutek swojego działania lub zaniechania.
Do stwierdzenia istnienia odpowiedzialności za szkodę konieczne jest łączne wystąpienie następujących przesłanek:
1. Zaistnienie, powstanie szkody (np. uszkodzenia felgi w pojeździe na skutek wjechania w dziurę w drodze, złamanie ręki na skutek upadku na śliskim chodniku).
2. Szkoda taka musi być spowodowana działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (np. na skutek zaniedbań, niedociągnięć ze strony zarządu dróg: nienaprawiony ubytek na jezdni czy też chodnik oblodzony lub na czas nieuprzątnięty).
3. Musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy szkodą a działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (pomiędzy uszkodzeniem pojazdu a ubytkiem w jezdni musi istnieć związek przyczynowy, tzn. do uszkodzenia pojazdu doszło wskutek wjechania w ubytek lub złamanie ręki związane jest z upadkiem na oblodzonym, nieodśnieżonym chodniku).
Zaniechanie lub wadliwe wypełnienie obowiązków, które ciążą na zarządcy i będące z nim w związku przyczynowym zdarzenia wywołujące szkody prowadzą do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej po jego stronie. Ciężar udowodnienia okoliczności zaniechania lub niedopełnienia obowiązków przez zobowiązanego zarządcę spoczywa, zgodnie z art. 6 KC, na poszkodowanym, który dochodzi odszkodowania. Dla odpowiedniego zabezpieczenia roszczeń osoby poszkodowanej konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dowodów potwierdzających zaistniałą szkodę i jej rozmiary. Wskazać tu należy dowody z miejsca zdarzenia takiej jak: notatka policyjna lub straży miejskiej, oświadczenia świadków zdarzenia, oświadczenia osób zamieszkujących w pobliżu, a także, jeżeli jest to możliwe, zdjęcia z miejsca zdarzenia ukazujące rozmiary powstałej szkody.
Radzimy zawsze wzywać policję na miejsce zdarzenia, ponieważ notatka policyjna potwierdzająca naszą wersję zdarzenia bardzo pomoże w postępowaniu dowodowym.
Zarządcą drogi jest, w zależności od kategorii drogi, gmina, powiat, województwo lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W praktyce występuje również pozaustawowa kategoria dróg - drogi wewnętrzne, za których utrzymanie odpowiedzialność ponoszą podmioty nimi zarządzające, np. wspólnota, spółdzielnia czy też osoba fizyczna będąca właścicielem danego terenu.
Jedynym przypadkiem, gdy nie będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie, jest oznakowanie uszkodzonej jezdni. Pamiętajmy! Jeśli już wjedziemy w dziurę, to przed zmianą koła zróbmy zdjęcia telefonem (nie tylko samochodu, również dziury oraz okolicy - czy występuje jakieś oznakowanie uszkodzonej jezdni) oraz wezwijmy policję. Następnie udajmy się do zarządcy drogi, aby udostępnił nam polisę OC i zgłośmy naszą szkodę ubezpieczycielowi, jak każdą inną kolizję.
Jeśli nie mamy pojęcia, jak się zabrać za formalności lub otrzymaliśmy decyzję odmowną od ubezpieczyciela, albo też zarządca nie chce udostępnić polisy OC, zawsze możemy zgłosić się do AutoZaFree.pl. Firma załatwi wszelkie formalności związane ze szkodą, a w przypadku gdy nasz samochód nie jest w stanie jeździć, otrzymamy bezpłatny samochód zastępczy z pełnym bakiem gratis na czas likwidacji szkody.
Racibórz, ul. Katowicka 9/33
Tel. 537 531 534
CZYNNY CAŁĄ DOBĘ!
autozafree@gmail.com
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.