Dlaczego korzystamy z oferty firm pożyczkowych, a nie z oferty banków?
Rynek finansowy jest mocno rozczłonkowany, ale można na nim wyodrębnić dwie grupy instytucji, banki oraz parabanki, działające poza systemem bankowym, a co za tym idzie – niepodlegające uregulowaniu za pośrednictwem prawa bankowego oraz rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego.
Banki mogą prowadzić działalność kredytową i depozytową, mogą inwestować pieniądze klientów czy też sprzedawać ubezpieczenia. Z kolei parabanki skupiają się najczęściej na sferze inwestycyjnej oraz nade wszystko na udzielaniu szybkich pożyczek.
Przybywa kredytów bankowych
Działalność kredytowa banków po wybuchu kryzysu gospodarczego na świecie, została zdecydowanie ograniczona. Sama polityka banków w tym zakresie wpłynęła na zaostrzenie kryteriów kredytowania, a dodatkowo na taką sytuację wpłynęły Rekomendacje S i T Komisji Nadzoru Finansowego. KNF uznało, że kredyty są zbyt powszechne, więc nakazała bankom ich udzielanie tylko tym klientom, którzy mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Maksymalnie 50% dochodów miesięcznych klientów mogła pochłaniać rata kredytu, jeśli uzyskiwali oni zarobki poniżej średniej krajowej. Dla bardziej zamożnych kredytobiorców limit ten wynosił 65%. Poza tym, KNF nałożyła na banki obowiązek sprawdzania zdolności kredytowej każdego klienta ubiegającego się o kredyt, w Biurze Informacji Kredytowej.
Obecnie poprawia się sytuacja na rynku kredytów bankowych. Taki stan rzeczy spowodowany jest wieloma względami zachodzącymi na rynku. Między innymi:
- Liberalizacją wewnętrznej polityki kredytowej banków,
- Poluzowanie rekomendacji KNF,
- Wzmożona działalność parabanków i wzrost ich konkurencyjności względem banków.
Od marca do maja wyraźnie wzrosło zainteresowanie Polaków kredytami konsumpcyjnymi w bankach..
Banki prognozują, że w najbliższej przyszłości ponownie wzrośnie odsetek kredytów zaciąganych przez klientów w bankach. Ma to związek ze zliberalizowaniem rekomendacji KNF, w wyniku którego banki znów mogą udzielać kredytów na dowód, w kwocie nawet 15 tys. zł, jeśli są to znani im klienci. Znacznie łatwiej jest też udzielać kredytów ratalnych.
Paradoksalnie, choć kredytów konsumpcyjnych w bankach przybywa, to nie brakuje Polaków sceptycznie oceniających politykę kredytową banków. Maleje poparcie Polaków dla pożyczania pieniędzy w bankach. Kredyty konsumpcyjne dla wielu z nas są ostatecznością. Nie należy więc zbyt pochopnie podejmować decyzji o zapożyczeniu się w banku, przede wszystkim z uwagi na mało stabilną sytuację finansową i zawodową klientów.
Jeśli już klienci podejmują decyzję zapożyczeniu się w banku, wybierają te instytucje bankowe, z którymi mają długofalowy kontakt i którym ufają. Nie testują nowych banków, jeśli chcą zaciągnąć kredyt, ale wybierają swój własny. Mniejsze znaczenie przy wyborze banku, w którym składamy wniosek o kredyt ma niska rata kredytowa, korzystne oprocentowanie, czy łatwość i szybkość pozyskania finansowania. Do zapożyczania się w banku może skłonić też indywidualnie przygotowana dla klienta oferta kredytowa.
Popularność firm pożyczkowych
Parabanki mają obecnie tą przewagę nad bankami, że mogą udzielać pożyczek bez kontrolowania sytuacji kredytowej klienta w BIK oraz bez wnikliwej oceny zdolności kredytowej. Tylko w firmach pożyczkowych dostępne są szybkie pożyczki na dowód, bez przedstawiania zaświadczeń o wysokości uzyskiwanych dochodów oraz sprawdzania historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Teoretycznie więc osoba zadłużona, niespłacająca regularnie swoich zobowiązań kredytowych będzie miała szansę na uzyskanie pożyczki firmy parabankowej.
Czy jednak Polacy chętnie korzystają z ofert parabanków i są im bardziej przychylni niż ofertom bankowym?
Popularność parabanków czy jak kto woli, firm pożyczkowych, wciąż wzrasta. Najchętniej zapożyczamy się w firmach polecanych przez członków naszej rodziny czy znajomych. Duże znaczenie przy wyborze konkretnej instytucji, wg użytkowników forum-kredytowe.pl mają dla klientów łatwość i szybkość pożyczania pieniędzy, brak zbędnych formalności, możliwość otrzymania gotówki na dowód z pożyczki do ręki i brak konieczności dokumentowania dochodów. Co ciekawe, wysokość raty kredytowej i koszty pożyczki schodzą przy tym na dalszy plan. Pożyczamy w parabankach niewielkie kwoty, od 1 do 5 tys. zł.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.