Wszechstronność zastosowania propanu i butanu
Gaz LPG, w skład którego zwykle wchodzi mieszanina propanu i butanu, najczęściej jest wykorzystywany jako gaz silnikowy, do napędzania pojazdów mechanicznych wyposażonych w instalację LPG. Niemniej, gaz ten z powodzeniem może być używany do zasilania kuchenek gazowych, do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i do wielu innych zadań.
Czym jest LPG?
Pod pojęciem LPG należy rozumieć skroplony gaz płynny, który w większości przypadków powstaje w procesie rafinacji ropy naftowej. Gaz propan butan jest mieszaniną węglowodorów alifatycznych, w których głównymi składnikami są propan o wzorze C3 i butan C4. W gazie ponadto mogą występować cząsteczki metanu, etanu, propenu i butadienu, oraz śladowe ilości merkaptanów.
Cechą charakterystyczną tego gazu jest to, że przy stosunkowo niskim ciśnieniu i w umiarkowanej temperaturze, gaz ten przechodzi w stan skroplony, ułatwiający jego przechowywanie i transport do docelowych odbiorców. Gaz propan butan w handlu nazywany jest propanem butanem technicznym.
Gdzie można stosować gaz propan butan?
Szerokie zastosowanie gazu propan butan czyni z niego gaz niemalże uniwersalny. Dla tysięcy kierowców w Polsce i na świecie, gaz LPG jest tańszą alternatywą dla ropy naftowej czy benzyny do samochodów osobowych i ciężarowych.
Ciekawostka
Polski rynek gazu LPG jest największym w skali Europy i świata, pomimo, że dopiero niespełna 25 lat temu Polacy zaczęli stosować go w pojazdach. Dziś po polskich drogach jeździ prawie 3 mln pojazdów z instalacją LPG (dane zaciągnięte z komisji ds. autogazu w Polskiej Organizacji Gazu Płynnego).
Nie jest to jednak jedyne zastosowanie gazu skroplonego propan i butan, bowiem już od lat wykorzystywany jest on w domach do zasilania kuchenek gazowych i do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. W przedsiębiorstwach butle z gazem skroplonym stosowane są do ogrzewania większych obiektów, takich jak hale produkcyjne i magazynowe czy obiekty stricte handlowe. Jednocześnie, jest to paliwo gazowe do urządzeń przemysłowych, czego przykładem są butle służące do napędzania wózków widłowych.
Z uwagi na fakt, że gaz propan butan jest gazem nietoksycznym, może być używany na terenach chronionych, np. w parkach narodowych i rezerwatach. Można z niego korzystać w warunkach plenerowych, gdzie nie ma dostępu do innych źródeł energii. Przydaje się na campingach do zasilania turystycznych kuchenek gazowych i nagrzewnic czy też w tzw. truckfoodach, które prowadzą gastronomiczny handle obwoźny.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.