Psychoterapia psychodynamiczna w leczeniu zaburzeń psychicznych
Psychoterapia psychodynamiczna jest skuteczną metodą leczenia, obejmującą szerokie spektrum psychopatologii, włączając w to zaburzenia osobowości, zaburzenia depresyjne, lękowe, nerwicowe oraz inne złożone trudności emocjonalne, których wyeliminowanie oznacza zmianę w zakresie wewnętrznych, nieświadomych obrazów reprezentacji osób i intrapsychicznych relacji, wobec czego jej skuteczność polega nie tylko na redukcji objawów, ale zakłada podstawowe zmiany w zakresie funkcjonowania społecznego i interpersonalnego.
Mimo, iż z reguły zdajemy sobie sprawę z tego, że problemy, których przyczyna jest dla nas niejasna zwykle same się nie rozwiązują - wręcz przeciwnie - nawarstwiają się owocując lękiem, frustracją i przygnębieniem, czujemy niepokój w związku z perspektywą powierzenia swoich prywatnych spraw osobie, której jeszcze nie znamy. Spotkanie z psychoterapeutą może rodzić obawy związane z osobą terapeuty oraz potrzebą ujawnienia w trakcie terapii nieakceptowanych aspektów własnej osobowości, co może generować w wyobrażeniu pacjenta myśli związane z dezaprobatą bąź niezrozumieniem przez terapeutę.
Obawy te są zrozumiałe, bowiem wynikają z braku zaufania, czy lęku przed nieznanym, co w perspektywie kulturowej pełni ważną funkcję przystosowawczą, a samo w sobie jest naturalne i prorozwojowe. Terapia jest procesem, w trakcie którego obawy te są z biegiem czasu weryfikowane przez pacjenta i stanowią podstawę do zbudowania trwałej, opartej na zaufaniu relacji terapeutycznej. Psychoterapeuta jest zobowiązany do przestrzegania bardzo ścisłych zasad dotyczących tajemnicy zawodowej.
Precyzuje je kodeks etyczny, którego przestrzeganie warunkuje przynależność do Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej organizującego szkolenia i superwizje. Leczenie zawsze rozpoczyna się od wstępnej rozmowy konsultacyjnej, która ma na celu szczegółowe zbadanie rodzaju trudności oraz mechanizmów funkcjonowania osoby zgłaszającej się do psychoterapeuty. W wyniku tego procesu zapada decyzja o kwalifikacji do terapii oraz przyjęciu odpowiedniej procedury leczenia. Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy psychoterapeutycznej podczas konsultacji mogą również zapoznać się ze specyfiką procesu terapeutycznego oraz tego jak przebiega terapia.
Terapia indywidualna w nurcie psychodynamicznym odbywa się z reguły jeden raz w tygodniu. Podjęcie psychoterapii wymaga od pacjenta wewnętrznej motywacji do zmiany oraz gotowości do refleksji nad trudnymi, pojawiającymi się w trakcie terapii blokującymi przeżyciami. Wybór strategii terapeutycznej jest maksymalnie zindywidualizowany zgodnie z twierdzeniem, że każdy człowiek posiada wyjątkowy sposób doświadczania życia i samego siebie. Pacjent jest zachęcany do swobodnego wyrażania swoich myśli, pragnień, emocji, skojarzeń oraz do podążania za własnym dominującym afektem towarzyszącym relacji terapeutycznej.
Bolesne i nieakceptowane myśli, uczucia i motywacje są integrowane w świadomości pacjenta po to, by mógł on przeżywać siebie i innych ludzi w sposób spójny, pozbawiony lęku i zrównoważony. Gabinet dostosowany do osób niepełnosprawnych.
Już w kolejnym numerze tygodnika Nasz Racibórz artykuł dotyczący Sandplay teraphy- czyli innowacyjna terapia zaburzeń wieku dziecięcego.
Anna Bzdak – psychoterapeuta
Zapraszam na konsultację do Gabinetu Psychoterapii Psychodynamicznej w Raciborzu
Racibórz, ul. Opawska 9 Tel. 600 349 441
http://psychoterapia-raciborz.pl/
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.