Nie myl leasingu finansowego z operacyjnym. Przeczytaj, dlaczego
Zanim podpiszesz umowę z leasingodawcą upewnij się, że wiesz, która z tych dwóch form finansowania środków trwałych do firmy przyniesie ci większe oszczędności. Leasing operacyjny i finansowy to bowiem dwa zupełnie różne produkty o podobnych nazwach.
Zanim podpiszesz umowę z leasingodawcą upewnij się, że wiesz, która z tych dwóch form finansowania środków trwałych do firmy przyniesie ci większe oszczędności. Leasing operacyjny i finansowy to bowiem dwa zupełnie różne produkty o podobnych nazwach.
W praktyce leasing leasingowi nierówny
W telegraficznym skrócie – leasing operacyjny to pewna forma dzierżawy środka trwałego, która przybiera formy usługi. Składając podpis na umowie decydujesz się na wynajem np. samochodu na ściśle określony czas, np. 36 lub 48 miesięcy. Po wniesieniu ostatniej raty będziesz mógł albo wymienić auto na nowe i przedłużyć umowę, albo wykupić je po preferencyjnej cenie.
Z kolei leasing finansowy przypomina raczej zwykły kredyt celowy w banku – stajesz się właścicielem lub współwłaścicielem środka trwałego, wpisujesz go do ewidencji i amortyzujesz we własnym zakresie.
Popularne pytania o różnice między leasingami
Rachunek ekonomiczny: który leasing to większa oszczędność?
W tym zestawieniu bezapelacyjnie wygrywa leasing operacyjny – z jego raty możesz odliczyć 100% podatku VAT oraz podatku dochodowego (rata w całej wysokości, tj. część odsetkowa i kapitałowa). Także opłatę początkową możesz wpisać do kosztów uzyskania przychodu.
- [...] Na leasing operacyjny decyduje się blisko 90% przedsiębiorców – wynika z danych firmy CLS.PL.
Uwaga!
Zgodnie z interpretacjami sądów administracyjnych, opłata początkowa (inaczej także: czynsz inicjalny) powinna być odpisana jednorazowo, a nie proporcjonalnie na cały okres leasingowania środka trwałego.
W przypadku leasingu finansowego środek trwały trafia do majątku twojej firmy, więc podstawowym kosztem będzie amortyzacja. Z miesięcznego rachunku wystawionego przez leasingodawcę odliczysz jednak już tylko część odsetkową.
Na jaki okres leasing operacyjny, a na jaki finansowy?
To, na jaki okres finansowy zgodzi się leasingodawca zależy od prowadzonej przez niego polityki. Można jednak w dużym uproszczeniu stwierdzić, że leasing finansowy to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy są w stanie pokryć koszt zakupu środka trwałego w krótszej perspektywie czasu, np. w 12 miesięcy i odwrotnie – leasing operacyjny udziela się nawet na dłuższy termin, nawet na * 84 miesiące.
Co z prawem do własności środka trwałego?
Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy – w przypadku leasingu operacyjnego przedmiot umowy jest dzierżawiony, więc nie jesteś jego właścicielem. Dopiero po wniesieniu ostatniej płatności ratalnej możesz zdecydować, czy chcesz wymienić go na nowy, czy wykupić na preferencyjnych warunkach (wartość wykupu jest indywidualnie ustalana z przedsiębiorcą przed podpisaniem umowy i może sięgać od 1 do nawet 30% i dalej).
Przy leasingu finansowym stajesz się właścicielem lub współwłaścicielem przedmiotu umowy (jeśli firma leasingowa będzie występowała jako współwłaściciel, bo przedmiot umowy zostanie w całości przeniesiony na ciebie po planowanym rozwiązaniu umowy).
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.