Jakie są kryteria oceny stolarki?
Wybór stolarki okiennej wbrew pozorom nie jest prosty. Konieczna jest podstawowa wiedza, która pozwoli ocenić jakie okna są najlepsze dla danego inwestora. Kluczowe wydaje się pytanie, na co należy zwrócić uwagę wybierając system okienny. Jak wyselekcjonować modele, które spełnią pokładane w nich oczekiwania.
Głębokość zabudowy
W określaniu danego systemu duże znaczenie ma profil, na którym opiera się konstrukcja okna. Z kolei profile różnią się między sobą głębokością zabudowy, która może wynosić 70 mm, 82 mm, 90 mm. Głębokość związana jest z liczbą komór, jak również wpływa na właściwości eksploatacyjne stolarki, zwłaszcza na jej izolacyjność termiczną. Dlatego też porównując okna warto skupić się na modelach, których profile mają tą samą szerokość.
Szerokość ramy ma kluczowe znaczenie w przypadku szyb specjalnego przeznaczenia, np. dźwiękoszczelnych. Szerokość ramy jest wówczas większa, aniżeli w przypadku okien klasycznych.
Liczba komór w profilu
Czym profil jest szerszy, tym więcej pomieści komór. Dzięki temu uzyskuje się znacznie lepsze właściwości ciepłochronne. W tym przypadku szerokość profili, a nie ilość komór wpływa na parametry związane z izolacją termiczną.
Współczynnik U
W przypadku stolarki okiennej współczynnik U pojawia się kilkukrotnie. Może oznaczać Ug, czyli współczynnik opisujący właściwości całego pakietu szybowego. Może również zostać oznaczony Uf, kiedy mowa będzie o właściwościach ramy okiennej. Z kolei wartość parametru dla całego okna określana jest symbolem Uw. Dlatego przy zakupie stolarki okiennej do domu jednorodzinnego zawsze warto dokładnie dopytać, który współczynnik U został przedstawiony klientowi.
Pakiet szybowy
Wybierając okna energooszczędne warto wybrać takie, gdzie pakiet szybowy będzie posiadał korzystny parametr Ug. Energooszczędne pakiety złożone są najczęściej z trzech tafli szkła, natomiast przestrzenie pomiędzy nimi wypełnione są gazem szlachetnym. Pakiety pokrywa się również często różnymi powłokami, m.in. przeciwsłonecznymi, czy chroniącymi pomieszczenia przed przegrzaniem.
Waga okna a jego wzmocnienie
Waga okna ma relatywne znaczenie w jego jakości, bezpieczeństwie użytkowania. Czym solidniejsze okno, tym więcej stalowych wzmocnień, które mają znaczący wpływ na stabilność konstrukcji oraz bezpieczeństwo jej codziennego użytkowania.
Okucia
Rodzaj i jakość zastosowanych okuć wpływa znacząco na prostotę obsługi okna. Okucia wpływają również na energooszczędność, czy szczelność. Podstawowa wersja okien wyposażona jest w okucia rozwierne, natomiast okna nowoczesne posiadają szereg unowocześnień. Okna wyższej klasy posiadają m.in. ukryte okucia, czy punkty ryglujące, które utrudnią włamanie potencjalnemu złodziejowi.
Okucia mają duże znaczenie zwłaszcza w przypadku drzwi tarasowych. Tutaj okucia przesuwne są znacznie droższe, aniżeli okucia rozwierno- uchylne.
Detale
Wbrew pozorom na jakość stolarki wpływają w znacznym stopniu detale. Jeśli bowiem klient ma do wyboru produkty o podobnych parametrach, wybierze te, które przykują jego uwagę, czyli skupi się na detalach. Dlatego część systemów wyposażona jest w funkcjonalne akcesoria dodatkowe, np. eleganckie klamki, czy mechanizm mikrowentylacji w skrzydłach rozwierno- uchylnych.
Montaż
Właściwy montaż stolarki to podstawa. Nawet najlepsza jakościowo stolarka, źle zamontowana nie spełni pokładanych w niej oczekiwań. Warto zatem zainwestować w zakup wraz z montażem przeprowadzonym przez wykwalifikowaną firmę.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.