Tańsze waluty dzięki internetowym kantorom
Jeśli dokonujesz transakcji w obcych walutach, handlujesz z krajami ościennymi, lub też spłacasz kredyt w euro czy frankach szwajcarskich, musisz się liczyć z kursem walut. Istnieje kilka miejsc, które ułatwią Ci sprawną wymianę gotówki. Są to banki, kantory stacjonarne oraz kantory online. To ostatnie rozwiązanie znajduje uznanie coraz większej ilości Polaków. Ocenia się, że wartość rynku kantorów internetowych wynosi obecnie ponad 20 miliardów złotych.
Dlaczego kantory online są tańsze?
Przed przewalutowaniem warto najpierw sprawdzić opłacalność tej transakcji. W głównej mierze decyduje o tym aktualny kurs waluty oraz tak zwany spread, czyli różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna danej waluty. Kieruj się prostą zasadą - im spread jest mniejszy, tym więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni. Praktyka pokazuje, że spread jest znacząco niższy w kantorach internetowych niż w bankach, które ustalają marżę indywidualnie. Dlatego banki proponują cenę, która zazwyczaj nie jest dla klienta atrakcyjna. Jeśli chcesz znać dokładną różnicę, sprawdź na stronach internetowych kantorów w kalkulatorach korzyści, ile możesz zaoszczędzić. Symulacje pokazują, że wymieniając online 500 euro, zaoszczędzisz nawet do 80 złotych.
Czy internetowy kantor jest bezpieczny?
Niskie marże, przejrzyste procedury i szybkość transakcji sprawiają, że kantory online są bardzo atrakcyjną alternatywą dla banków oraz stacjonarnych punktów wymiany walut. Zastanawiasz się jednak, czy szybka transakcja walutowa, dokonywana przez Internet jest bezpieczna? Wiedz zatem, że wszystkie dane, które podajesz do jej wykonania są szyfrowane za pomocą protokołów SSL. Stosuje się też wielostopniowe systemy zabezpieczeń, identyczne z tymi, które są używane w bankowości elektronicznej. Internetowy rynek wymiany walut, chcąc zaskarbić sobie ufność klientów, stawia na najwyższą jakość zabezpieczeń. Wymiana pieniędzy w banku lub kantorze stacjonarnym wiąże się z ryzykiem kradzieży przenoszonej gotówki, błędów w przeliczanej kwocie lub otrzymania sfingowanych banknotów, czego unikniesz w internetowych kantorach.
Polski rynek internetowych kantorów
Polski rynek wymiany walut przez Internet jest stosunkowo młodym sektorem gospodarki, bo działającym zaledwie 7 lat. Mimo tego, z powodzeniem można zaliczyć go do światowych liderów w tej branży. Do jego rozwoju przyczyniła się ustawa antyspreadowa. Sprawiła ona, że klient, posiadający kredyt w konkretnym banku nie jest już zobowiązany do kupowania waluty wyłącznie w nim, ale może to czynić również w innych miejscach. Nie bez znaczenia jest również rosnąca liczba przedsiębiorców rozliczających się z klientami czy kontrahentami w obcej walucie. Dla nich kluczowe staje się obniżanie kosztów i szybkość realizacji transakcji wymiany.
Przyszłościowy sektor wymiany walut online
Rynek kantorów internetowych liczy sobie już prawie 7 lat, a jego wpływy stale rosną. Przykładowo, w 2015 roku w serwisie Internetowykantor.pl liczba klientów wzrosła o 24 proc. i osiągnęła ponad 200 tysięcy. Obecnie funkcjonuje około 50 kantorów internetowych. Z roku na rok notują wzrost swoich obrotów. Szacuje się, że obroty w 2016 roku mogą wynieść ok 38 mld zł, co stanowiłoby wzrost o około 20 procent w stosunku poprzedniego roku. Szybkość wymiany, niskie marże, wygoda, bezpieczeństwo oraz bieżące powiadomienia o transakcji, to najważniejsze zalety tego typu zakupów. Dla przedsiębiorców istotne są inne możliwości, np.: brak limitu obrotu walutą, negocjacja kursu wymiany dla większych kwot oraz prostota i transparentność rozliczeń.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.