Umowa rezerwacyjna przy kupnie mieszkania – co warto o niej wiedzieć?
Mieszkania to chodliwy towar, ale zwykle nie jesteśmy w stanie zapłacić za nie gotówką i bierzemy kredyt hipoteczny w banku. Jeśli wobec tego jakaś oferta wyda ci się interesująca, ale nie masz pewności, czy bank udzieli ci kredytu, możesz zawrzeć z deweloperem umowę rezerwacyjną.
Głównym celem umowy rezerwacyjnej jest dokonanie rezerwacji mieszkania do czasu, w którym będzie pewne, że jego zakupienie będzie możliwe. Deweloper, podpisując taką umowę, zobowiązuje się, że przez pewien czas wyłączy ze swojej oferty dany lokal wskazany przez klienta. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że skorzystanie z takiej opcji może być płatne.
Zwykle z zawarciem umowy rezerwacyjnej łączy się konieczność wpłacenia zaliczki w wysokości 1-2 proc., ale czasami deweloper może zażyczyć sobie nawet 5 proc. wartości mieszkania. Zanim złożymy podpis, koniecznie powinniśmy dowiedzieć się, czy ta suma jest zwrotna na przykład w sytuacji, gdy bank odmówi nam kredytu lub też znajdziemy inną, ciekawszą ofertę. Trzeba również sprawdzić, jaki charakter ma opłata pobierana przez dewelopera – czy jest to zaliczka na zakup mieszkania, czy też wynagrodzenie dla dewelopera za przetrzymanie mieszkania.
Umowa rezerwacyjna może być zamieniona na umowę deweloperską w sytuacji, gdy zwrot kosztów nie jest możliwy, a bardzo zależy nam na mieszkaniu. Umowę deweloperską poświadcza się u notariusza – koszty wynoszą wówczas zwykle od 1,5 do 2 tysięcy złotych. Gdy masz pewność, że otrzymasz kredyt w banku, możesz zdecydować się na umowę deweloperską z odstąpieniem od niej, na przykład na okres 2 miesięcy, aby w tym czasie dokończyć wszystkie formalności kredytowe.
Gdy w związku z tym zainteresowały cię mieszkania na sprzedaż w Warszawie lub w innym mieście, ale nie masz całkowitej pewności, czy otrzymasz kredyt, możesz zawrzeć z deweloperem umowę rezerwacyjną. Koniecznie sprawdź jednak, jaki jest jej charakter i czy możesz otrzymać zwrot pieniędzy – w przeciwnym przypadku twoja wpłata zostanie na koncie dewelopera, gdy bank wyda decyzję odmowną.
artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.