AKCJA REKRUTACJA - nie daj się zdyskwalifikować!
Nie łatwo o nową pracę, dlatego do każdej rozmowy kwalifikacyjnej należy się solidnie przygotować. Na Dalekim Wschodzie mówią: poznanie otoczenia i poznanie sytuacji to zwycięstwo całkowite. Zapytaliśmy specjalistów, o czym należy pamiętać, by odnieść sukces.
Koniecznym etapem przygotowań jest poznanie historii firmy oraz jej pozycji na rynku, co przede wszystkim ułatwia negocjację wynagrodzenia: - Jeśli chodzi o pozyskanie potrzebnych informacji to wymieniłbym źródła takie jak: internet, media drukowane, znajomi, znajomi znajomych i najpewniejsze - sama firma. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zadzwonić do sekretariatu, do kadr i popytać - proponuje Łukasz Narożny, specjalista ds. Public Relations.
- Jeśli ktoś ma duże braki w dbaniu o swój wizerunek, czy w prowadzeniu rozmów, to na miejscu takiej osoby wziąłbym udział w szkoleniach uzupełniających te kompetencje - podkreśla Łukasz Narożny. W tym zakresie Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu proponuje bezrobotnym uczestnictwo w 3 - tygodniowych zajęciach Klubu Pracy: -Po przyswojeniu teorii jednym z zadań uczestników jest udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej z wykorzystaniem kamery. Wspólnie analizujemy nagraną scenkę, uwypuklamy mocne strony i staramy się wyeliminować błędy, na przykład używanie wielu przerywników, zajęcie miejsca nim zaproponuje to rekrutujący, narzekanie na byłego pracodawcę czy nieodpowiedni strój - mówi Ewa Domaradzka z Klubu Pracy - Ponadto uczestnicy poznają pytania, z jakimi mogą zetknąć się podczas rozmowy rekrutacyjnej. Uczulamy, by wcześniej przemyśleli swoje odpowiedzi. Nie można przecież przekonywać pracodawcy o swojej dyspozycyjności w weekendy, jeżeli jesteśmy uzależnieni od PKS. Wiele osób ma też zbyt wygórowane oczekiwania finansowe, podczas gdy lepiej na wstępie podać mniejszą kwotę i zostać przyjętym, a dopiero po jakimś czasie, kiedy już udowodnimy swoje kompetencje, prosić o podwyżkę - przekonuje.
Większość pytań da się przewidzieć. Pytania o wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy zainteresowania są prawie pewne, dlatego warto raz jeszcze przejrzeć CV i przygotować kilka wersji odpowiedzi. Już w trakcie rozmowy unikajmy sytuacji, w której po usłyszeniu prośby o zadanie pytań rekrutującemu, zapada nieprzyjemna cisza: - To błąd. Rozmowa kwalifikacyjna powinna być dialogiem, nie monologiem - przekonuje Kamila Staniek, specjalista ds. Personalnych i HR w Mieszko S.A. - Pożądana jest dociekliwość i zainteresowanie stanowiskiem, o które ubiega się kandydat. Wszelkie pytania sugerują, że naprawdę interesujemy się stanowiskiem - dodaje. A na co pracodawcy zwracają szczególną uwagę? - U kandydatów stających u progu swojej kariery zawodowej, nie posiadających jeszcze doświadczenia, mile widziana jest aktywność w kołach naukowych, udział w wymianach studenckich, a także odbyte praktyki i staże. W naszej firmie chcemy zatrudniać ludzi z pasją, zaangażowanych w to, co robią i chcących się rozwijać.
Tegoroczny maturzysta, Daniel Nowakowski z Raciborza, ma jednak świadomość, że doświadczenie zawodowe jest dobrze postrzegane, dlatego niedawno podjął wakacyjną pracę w jednym z raciborskich sklepów odzieżowych: - Odpowiadając na zadane pytania uruchomiłem to, co wcześniej przygotowałem. Zaskoczyłem rekrutujących, gdy wśród swoich zainteresowań wymieniłem genetykę i mikrobiologię. Myślę, że o sukcesie zadecydował również fakt, że przyszedłem w marynarce. Odpowiedni strój świadczy o tym, że nam zależy - podsumowuje Daniel. Więcej praktycznych wskazówek znajdziecie w poradniku, który specjalnie dla Czytelników Naszego Raciborza przygotowało Centrum Kreowania Wizerunku Synergia w Gliwicach.
M.So
Autoprezentacja w czasie rozmowy o pracę
Aby wywrzeć na innych jak najlepsze pierwsze wrażenie warto zadbać o wygląd, który jest naszą wizytówką – szczególnie w czasie rozmowy o pracę. Przygotowując się na tego rodzaju spotkanie, warto dowiedzieć się, jakie zasady ubioru obowiązują w firmie, aby wpasować się w jej klimat. Jeśli jednak nie jest to możliwe, należy kierować się zasadami dress code’u, czyli kanonu zasad wyglądu służbowego.
Najbezpieczniej jest wystąpić w kostiumie lub garniturze w kolorze granatowym lub szarym. Nie zachęcam do korzystania z koloru czarnego, ponieważ buduje on ogromny dystans pomiędzy rozmówcami. W przypadku Pań dopuszczalne są zestawienia ze sweterkiem, np. typu kardigan, jednak powinien on być zakładany tylko do eleganckiej spódnicy (sięgającej kolan) lub spodni, aby nie burzył on wizerunku osoby poważnej i kompetentnej. Warto dodać, że spódnica zawsze będzie bardziej elegancka od spodni. Polecam bluzki i koszule tylko jasne, by rozświetlały twarz i podkreślały naturalny kolor oczu. Panowie nie powinni zakładać koszul z krótkim rękawem, na co mogą sobie pozwolić Panie.
Dodatki powinny być skromne i stonowane. Panie zachęcam do dyskretnej biżuterii z kamieni półszlachetnych. Proszę pamiętać, że duże kolczyki, które obecnie są bardzo modne, uchodzą za nieeleganckie. Panowie natomiast powinni zawsze pamiętać o krawacie, o niewyróżniającym się kolorycie, długość do połowy paska. Inne dodatki w ich przypadku, oprócz zegarka, są niedopuszczalne. Ważnym elementem wyglądu są buty. W przypadku Pań zasady dress code’s są bezlitosne – tylko pełne, z zakrytymi palcami i piętami, najlepiej na około 5 centymetrowym obcasie. Panowie muszą pamiętać tylko o przetarciu butów. Klasycznie czarne będą najbardziej odpowiednie.
Oprócz wyglądu zewnętrznego ogromne znaczenie dla naszego wizerunku mają zachowanie i gesty. Na szczególną uwagę zasługują oczy, bo to one są wyrazem naszego zainteresowania wobec innych. Uciekanie wzrokiem świadczy o nieszczerych intencjach, a intensywne wpatrywanie się komuś w oczy może wprawić rozmówcę w zakłopotanie. Proszę też uważać na ręce i dłonie. Zdecydowanym atutem osoby ubiegającej się o pracę jest postawa otwarta. Skrzyżowane ręce są wyrazem naszego zamknięcia, natomiast trzymanie rąk na stole świadczy o naszych dobrych intencjach i szczerości.
To, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych zależy od nas samych. Ważne jest, aby świadomie dokonywać wyborów dotyczących naszego wyglądu oraz kontrolować słowa i zachowania, aby potwierdzały one naszą klasę i styl.
Tatiana Szczęch
Centrum Kreowania Wizerunku SYNERGIA w Gliwicach
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany