Zwyżki za ubezpieczenie OC - nie płać więcej!
Coraz wyższe składki OC skłaniają kierowców do poszukiwania sposobów na jej obniżenie. Największy problem mają jednak te osoby, które - zamiast posiadać na swoim koncie zniżki - mają zwyżki. Dla nich oznacza to dość wysokie składki - wyższe od standardowych nawet o 50%. Sprawdź, jak płacić mniej.
Polisa OC jest obowiązkowa, dlatego nie można jej nie wykupić tak po prostu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany samochód - bez względu na to, czy jest używany, czy nie musi posiadać ubezpieczenie. Jeżeli kierowca nie ubezpieczy pojazdu, wówczas narażony jest na wysokie kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Zwyżki, czyli co?
Każda firma ubezpieczeniowa kieruje się własną polityką cenową, na podstawie której ustala zniżki i zwyżki dla kierowców. Poprzez zwyżki należy rozumieć dodatkową wartość procentową doliczaną do standardowej stawki ubezpieczenia OC. W praktyce oznacza to, że kierowca będzie musiał zapłacić więcej niż wynika to z obowiązującej stawki. Dlaczego tak się dzieje?
Zwyżki to efekt zwiększonego ryzyka ubezpieczeniowego, na które narażone jest towarzystwo ubezpieczeniowe. Im większe prawdopodobieństwo, że kierowca spowoduje szkodę, tym większe zwyżki są nakładane. Do czynników wpływających na podniesienie wysokości składki OC zaliczyć można m.in.: wiek kierowcy i okres posiadania prawa jazdy. Im młodszy kierowca i im krócej posiada uprawienia do kierowania pojazdami, tym wyższej składki może się spodziewać.
Jak obniżyć wysokość polisy OC mimo zwyżek?
Zwyżki nakładane przez firmy ubezpieczeniowe sprawiają, że wysokość składki za polisę OC może być wyższa nawet o kilkadziesiąt procent. Istnieją jednak sposoby, by obniżyć koszty. Jako że wszyscy ubezpieczyciele oferują ten sam zakres ubezpieczenia, kierowanie się ceną ma sens. Więcej o tym dowiesz się w tym artykule.
Ustanowienie współwłasności pojazdu
Jednym ze sposobów na obniżenie wysokości składki OC mimo istnienia zwyżek, jest ustanowienie współwłasności auta. Chodzi o zarejestrowanie pojazdu z co najmniej jednym współwłaścicielem. Z punktu widzenia wysokości składki obowiązkowego ubezpieczenia, niech to będzie kierowca posiadający na swoim koncie zniżki za bezszkodową jazdę. W większości towarzystwach ubezpieczeniowych zniżki "neutralizują" zwyżki, w efekcie czego można liczyć na przystępniejszą ofertę.
Przykład. Załóżmy, że kierowca A posiada zwyżkę w wysokości 40%, a kierowca B ma zniżkę w wysokości 60%. Jeśli pojazd zostanie zarejestrowany na kierowcę A i B - jako współwłaściciele - wówczas wysokość składki zostanie obniżona o 20% w stosunku do składki opłacanej przez kierowcę ze zwyżkami.
Ustanowienie współwłasności pojazdu ma jeszcze jedną zaletę. Nawet jeśli z samochodu będzie korzystał tylko doświadczony kierowca, wówczas okres bezszkodowej jazdy zostanie naliczony kierowcy posiadającemu zwyżki.
Zatem znajdź najtańsze OC z pomocą kalkulator-oc-ac.auto.pl i nie przepłacaj. Jak się okazuje, mimo zwyżki i rosnących cen ubezpieczenia obowiązkowego, nadal możesz dotrzeć do polisy oferowanej na korzystnych warunkach. Grunt to porównać propozycje konkretnych firm ubezpieczeniowych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.