Odlewnia RAFAMET Filarem Ziemi Raciborskiej
Odlewnia RAFAMET jest jednym z tegorocznych laureatów nagrody „Filar Ziemi Raciborskiej”. Przedsiębiorstwo zostało formalnie zarejestrowane dwadzieścia lat temu, ale jego tradycje są znacznie dłuższe. Prestiżowa statuetka jest dla producenta z Kuźni Raciborskiej nie tylko wyróżnieniem zdobytym w jubileuszowym roku działalności, ale przede wszystkim zobowiązaniem do dalszego rozwoju. Nowe inwestycje Odlewni dowodzą, że w firmie nie ma mowy o stagnacji.
Nagrody „Filar Ziemi Raciborskiej” zostały przyznane po raz ósmy. Od czterech lat uroczysta gala, podczas której honoruje się laureatów, ma międzynarodowy charakter. Pomysłodawcą wydarzenia jest Raciborska Izba Gospodarcza, jej patronem - Okresni Hospodarska Komora Opava.
O przyznaniu statuetek decyduje kapituła. Dziesięcioosobowe grono, oceniając kandydatury, bierze pod uwagę szereg czynników, m.in. jakość oferowanych wyrobów i usług, działania z zakresu ochrony środowiska, jak również zaangażowanie w inicjatywy lokalne czy społeczne, a także działalność na rzecz promocji miasta i powiatu raciborskiego.
IV Międzynarodowa Gala „Filar Ziemi Raciborskiej” odbyła się 20 października br. Organizatorem wydarzenia byli: Raciborska Izba Gospodarcza, Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Prezydent Miasta Racibórz oraz Starosta Raciborski.
W tym roku kapituła przyznała osiem nagród w czterech kategoriach, tj: „Firma”, „Rzemiosło”, „Działalność społeczna” i „Współpraca transgraniczna”. Podczas uroczystości wręczono także Nagrodę Specjalną. Jednym z laureatów w kategorii „Firma” jest Odlewnia RAFAMET sp. z o.o. Statuetkę odebrał Prezes Zarządu przedsiębiorstwa Adam Witecki, który podkreślił fakt, iż jest to nagroda dla wszystkich pracowników Odlewni RAFAMET, a jemu w udziale przypadł „tylko” zaszczyt jej reprezentowania na gali. W uroczystości wzięła udział także Główna Księgowa Spółki, Katarzyna Mencel-Murawska.
Firma z Kuźni Raciborskiej została nagrodzona w szczególnym dla niej roku, mija bowiem dwadzieścia lat samodzielnej działalności tego przedsiębiorstwa. Dzieje samej Odlewni rozpoczęły się jednak znacznie wcześniej, natomiast w 1996 roku Zespół Odlewni RAFAMET Spółka z o.o. został formalnie wydzielony ze struktury organizacyjnej Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A.
„Spółka-matka” do dziś posiada 100 proc. udziałów Odlewni, a obie firmy ściśle ze sobą współpracują. Siedzibą obu firm jest Kuźnia Raciborska, w której początki przemysłu dedykowanego branży kolejowej datowane są na rok 1846.
W bieżącym roku zmieniono nazwę przedsiębiorstwa. Historyczne miano Zespół Odlewni RAFAMET (odnoszący się do istniejących niegdyś dwóch odlewni żeliwa i odlewni metali nieżelaznych) skrócono do - funkcjonującej od lat i oddającej realia - nazwy Odlewnia RAFAMET sp. z o.o.
Zmiana nazwy i poczynione w ostatnich latach modernizacje oraz inwestycje otwierają nowy rozdział w historii Odlewni RAFAMET. „Filar Ziemi Raciborskiej” jest wspaniałą formą uznania dla dotychczasowych osiągnięć przedsiębiorstwa. - Nagrodę traktujemy jako uhonorowanie pracy wielu osób, ale też i pewnego ciągu zdarzeń, które miały miejsce w tej firmie. Aż 75 proc. naszych produktów jest eksportowanych, trafiają one głównie na rynek niemiecki, ale również do odbiorców z Czech, Włoch, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Słowacji i do USA - wyliczał prezes Adam Witecki. Jak dodawał, firma prowadzi rozmowy z przedstawicielami nowych rynków zbytu. „Filar Ziemi Raciborskiej” nie jest zatem ukoronowaniem działalności firmy, ale dodatkową motywacją do dalszego jej rozwoju. Potwierdzeniem tego są m.in. ostatnie inwestycje. - Jesteśmy przygotowani do intensyfikacji produkcji; zakupiliśmy nową mieszarko-nasypywarkę o dużej wydajności, zatem będziemy mogli produkować jeszcze taniej, lepiej i szybciej. Prowadzimy rozmowy o kolejnych inwestycjach, także proekologicznych - dodawał prezes Odlewni RAFAMET.
- Niegdyś wiązano nas wyłącznie z firmą RAFAMET, a obecnie jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni jako odrębny podmiot gospodarczy. Wiemy, że biznes to nie wszystko: angażujemy się w działania Raciborskiej Izby Gospodarczej, wspieramy projekty społeczne i charytatywne oraz staramy się być aktywni w naszym środowisku lokalnym. Tytuł „Filar Ziemi Raciborskiej” zobowiązuje - podsumował prezes Witecki.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany