Rafako na konferencji Elektrane 2016 w Serbii
W konferencji udział wzięli przedstawiciele wszystkich serbskich elektrowni oraz z państw ościennych, takich jak Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Czarnogóra oraz Bułgaria. Od samego początku Rafako brało w niej aktywny udział, zaś w tym roku było jednym ze sponsorów tego wydarzenia.
- Rynek Bałkański jest jednym z najważniejszych rynków zagranicznych. Pierwsze kotły Rafako dostarczyło do byłej Jugosławii na początku lat sześćdziesiątych. Od tego czasu dostarczyliśmy tam w sumie kilkanaście kotłów energetycznych, a co roku realizujemy też projekty modernizacyjne naszych i tych dostarczonych przez innych kotłów. Z racji intensyfikacji naszych działań na rynku bałkańskim w 2007 roku Rafako założyło spółkę inżynieringową w Belgradzie - Rafako Engineering Solution, która jest niejako naszym "ambasadorem" w tym regionie. Właśnie takie konferencje i nasza aktywność w tym zakresie mają na celu promowanie Rafako jako dostawcy kompletnych rozwiązań energetycznych i przez to pomagają pozyskać następne zamówienia - mówi Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako S.A., który też podczas konferencji wygłosił referat na temat wysokosprawnych nowoczesnych bloków węglowych na parametry nadkrytyczne.
W trakcie targów i konferencji przeprowadzono wiele rozmów z przedstawicielami firm energetycznych i elektrowni z tego rejonu pod kątem planowanych tam inwestycji. Bardzo duże zainteresowanie wzbudzały doświadczenia Rafako związane zarówno z budową nowych instalacji, jak i modernizacjami istniejących pod kątem oczyszczania spalin. Jednak ważnym obszarem potencjalnej ekspansji Rafako na tych rynkach są też instalacje odsiarczania spalin. Wiele doświadczeń zdobytych przez Rafako w elektrowniach polskich jest do wykorzystania również w Serbii i innych krajach bałkańskich.
Charakterystyczne w tym roku było też bardzo duże zainteresowanie konferencją ze strony wszystkich liczących się firm branży energetycznej z całego świata. Obecnych było tu kilkaset osób, a wśród nich liczni przedstawiciele takich firm jak General Electric, MHPS GmbH, Siemens, Hammon, Bilfinger Babcock, Steinmuller GmbH, Yokogawa z Japonii, Dongfang Boiler Group Co. z Chin czy Engineering Company "ZIOMAR%u201C, JSC Podolsk z Rosji. Tak duże zainteresowanie branży wynika też niewątpliwie z coraz to mniejszej liczby pojawiających się nowych projektów energetycznych w Europie. Bałkany natomiast są jednym z nielicznych rynków europejskich, gdzie istnieją bardzo duże potrzeby w tym zakresie i wiele potencjalnych projektów, nad którymi już trwają dyskusje, właśnie tam jest zlokalizowanych.
- Przez cały czas mieliśmy i mamy bardzo dobry kontakt z rynkiem bałkańskim. W związku z tym nasza obecność tradycyjnie również na tej konferencji energetycznej, najważniejszej w rejonie. Niezależnie od naszego stoiska na towarzyszącej konferencji imprezie wystawienniczej, jak zwykle w poprzednich edycjach mieliśmy możliwość wystąpień z referatami, w ramach których prezentujemy nasze referencje i możliwości skierowane na ten rynek - powiedział Sławomir Muszyński, dyrektor Rynków Europy Południowo-Wschodniej Rafako S.A.
Średnioroczne przychody Rafako z kontraktów z rynku bałkańskiego oscylują w granicach 10 mln EUR, przy czym w samym 2016 r. podpisane zostały kontrakty o wartości ok. 27 mln EUR. W chwili obecnej Rafako realizuje kilka projektów modernizacyjnych dotyczących kotłów oraz dostawy elektrofiltru.
* * *
Rafako S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych "pod klucz".
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany