Co trzeba umieć, żeby pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech?
Praca na stanowisku opiekunki osób starszych jest bardzo wymagająca. Trzeba posiadać nie tylko predyspozycje fizyczne, ale i psychiczne. Przyda się wiedza medyczna (choć nie jest ona wymagana), a także znajomość ojczystego języka podopiecznego – mowa o pracy za granicą. Czy jesteś gotowa, aby zostać opiekunką w Niemczech?
Obowiązki opiekunki
Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej jest bardzo różny – wszystko zależy od stanu zdrowia podopiecznego, stopnia jego samodzielności oraz miejsca pracy.
Do zadań opiekunki najczęściej należy pomoc w utrzymaniu higieny osobistej starszej osoby oraz jej karmienie i planowanie czasu wolnego. Niektóre rodziny wymagają od opiekunki dodatkowo, aby dbała o czystość w mieszkaniu podopiecznego, a także zajmowała się takimi sprawami, jak zakupy czy realizacja recept. Może się też zdarzyć tak, że opiekunka będzie odpowiedzialna za podawanie zapisanych przez lekarza leków.
Jakie umiejętności trzeba mieć?
W każdej z powyższych sytuacji niezwykle ważna jest komunikacja, a jeśli mowa o pracy za granicą, to w takim wypadku kluczowa staje się znajomość wybranego języka obcego. W jakim stopniu? Nie są wymagane żadne certyfikaty, ale pod uwagę brana jest komunikatywność. Pracując w Niemczech, trzeba radzić sobie zarówno w rozmowie z podopiecznym, jak i z pielęgniarką, która może go odwiedzać i zostawiać instrukcje dotyczące dawkowania leków. Trzeba umieć porozumieć się w sklepie i w urzędzie. Równie ważny jest kontakt z rodziną podopiecznego, której często zależy na relacjach z kolejno przepracowanych dni.
Opiekunki osób starszych nie muszą posiadać wykształcenia medycznego (choć dzięki niemu można otrzymać propozycję wyższych zarobków), a zakres ich prac nie jest łączony z obowiązkami opiekunki medycznej. Przed podjęciem pracy z konkretną osobą, warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej na temat jej choroby: szczególnie objawów i skutków. Część dolegliwości może być bowiem uciążliwa za równo dla podopiecznego, jak i dla opiekuna. Wiedząc więcej na temat można lepiej przygotować się do pracy – jasne stanie się np. to, jakie zajęcia mogą poprawić samopoczucie podopiecznego, a jakich należy bezwzględnie unikać.
Praca opiekunki, szczególnie wykonywana za granicą, jest bardzo wymagająca pod względem psychicznym. Trzeba liczyć się bowiem z długotrwałą rozłąką z bliskimi. Dodatkowo trzeba odnaleźć się w nowym środowisku, które nie zawsze od razu okazuje się przychylne. Jeśli praca wykonywana jest w Niemczech, warto pamiętać, że Niemcy są początkowo bardzo nieufni, dlatego trzeba pokazać się od jak najlepszej strony. Co więcej, podopieczny może okazać się nieuprzejmy, drażliwy, a nawet agresywny. Może przelewać swoją frustrację na otoczenie i niechętnie godzić się na wszelkie próby pomocy. W takiej sytuacji niezbędny jest spokój i cierpliwość. Trzeba spojrzeć na to z dystansem i nie przyjmować nieprzyjemnych uwag do siebie. Najważniejsze jest to, aby się nie załamywać, ale starać się jak najlepiej wykonywać swoją pracę – zachowanie podopiecznych może być bowiem całkowicie zależne od jego stanu zdrowia, co oznacza, że może nie mieć na nie wpływu i nie łączy się ono ze świadomą intencją.
Praca ponad miarę
Opiekunką osoby starszej nie powinna być osoba, która sama cierpi z powodu bólów kręgosłupa, przepukliny pachowej czy jakichkolwiek schorzeń, w skutek których nie może podnosić ciężarów. W pracy opiekunki niejednokrotnie trzeba bowiem pomóc swojemu podopiecznemu wstać czy przejść wybrany odcinek. Nigdy nie należy podejmować wysiłku ponad własne możliwości, ponieważ próba pomocy drugiej osobie, może zakończyć się nieszczęśliwie zarówno dla opiekuna, jak i podopiecznego.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.