Jak zamontować gniazdko elektryczne?
Kiedy potrzebne jest nowe gniazdko elektryczne?
Do montażu gniazdek elektrycznych może skłonić nas nie tylko wykańczanie nowego mieszkania czy remont, ale również kilka sytuacji, w których korzystanie ze starych gniazdek staje się już niebezpieczne. Wymiana gniazdka jest konieczna wówczas, gdy zauważymy na nim ciemną otoczkę (oznacza to częste zwarcia w gniazdku), a także wtedy, kiedy gniazdko wydaje się obluzowane i „wychodzi” ze ściany razem z wyjmowaną wtyczką lub iskrzy podczas podłączania wtyczki oraz wydaje niepokojące, trzeszczące dźwięki podczas korzystania z podłączonych do niego urządzeń.
Zanim zaczniesz montaż
Przed przystąpieniem do wymiany gniazdka należy wyłączyć bezpieczniki i upewnić się, że zasilanie jest odłączone, korzystając z próbnika – żarówka nie powinna się włączać przy kontakcie z przewodami. Jeżeli w ścianie jest już stare gniazdko, które domaga się wymiany na nowe, należy je zdemontować – wystarczy do tego zwykły śrubokręt. Najpierw odkręcamy obudowę, a następnie wewnętrzną część gniazdka przytwierdzoną śrubkami bezpośrednio do puszki. Po zdjęciu starego gniazdka ze ściany powinny wystawać 3 przewody: brązowy lub czarny (przewód fazowy), niebieski (przewód neutralny) i żółto-zielony (przewód ochronny). W niektórych instalacjach może brakować przewodu ochronnego (instalacja dwuprzewodowa) – wówczas możemy również dokonać montażu gniazdka samodzielnie, podłączając przewód neutralny do dwóch zacisków w gniazdku – neutralnego i ochronnego. Jednak najlepiej w takim przypadku zadzwonić po elektryka.
Montaż gniazdka krok po kroku
- Samo podłączenie gniazdka do gotowej puszki wymaga jedynie prawidłowego połączenia przewodów:
- z kabelków usuwamy fragment izolacji (ok. 1-1,5 cm);
- każdy z przewodów wkładamy do odpowiedniego otworu w gniazdku i przypinamy plastikowym zaciskiem;
- podstawę gniazdka przymocowujemy do puszki przy pomocy śrubokręta i wkrętów;
- przykręcamy plastikową obudowę gniazdka.
Po zamontowaniu gniazdka możemy włączyć bezpieczniki i znów użyć próbnika do sprawdzenia, czy w gniazdku płynie prąd. W przypadku nowych gniazdek zazwyczaj mamy do czynienia z zabezpieczeniami polegającymi na blokadzie otworów, tak by można było włożyć w nie jedynie odpowiednią wtyczkę, a nie np. kredkę. Wówczas, jak podpowiadają specjaliści z portalu Twoielektrycy.pl, można posłużyć się dwoma próbnikami jednocześnie – pozwoli to na zwolnienie blokady. Jeżeli żarówka w próbniku włącza się podczas kontaktu z gniazdkiem, oznacza to, że podłączenie zostało wykonane właściwie. Warto jednak pamiętać, że wszelkie działania na instalacji elektrycznej wiążą się z pewnym ryzykiem – jeśli zatem nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, lepiej nie zabierać się za samodzielne montowanie gniazdek, lecz od razu wezwać fachową pomoc.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.