Księga wieczysta bez tajemnic
Księgi wieczyste z reguły nie interesują nas do momentu, gdy chcemy kupić jakąś nieruchomość. Wtedy okazuje się, że nie wiemy, gdzie ich szukać i jak odczytać umieszczone w nich zapisy. Gdzie można się tego dowiedzieć i jakie informacje są zawarte w księdze wieczystej? O tym piszemy poniżej.
Czym jest księga wieczysta?
Księga wieczysta to rodzaj publicznego rejestru, w którym zapisywane są wszelkie dane dotyczące stanu prawnego danej nieruchomości. Umieszczane są w niej informacje dotyczące właścicieli, położenia i ewentualnych praw do nieruchomości, które mogą przysługiwać osobom trzecim.
Jak podzielona jest księga wieczysta?
Księga wieczysta podzielona jest na cztery działy (na pięć, jeśli weźmie się pod uwagę podwójny podział działu pierwszego). W poszczególnych działach znajdują się następujące zapisy:
- dział pierwszy „O”, czyli oznaczenie nieruchomości – w tym dziale umieszczane są informacje dotyczące szczegółów lokalizacji nieruchomości, jej stanu fizycznego;
- dział pierwszy „Sp”, czyli spis praw związanych z własnością – w tym dziale określane są takie informacje dotyczące wszelkiego rodzaju praw powiązanych z nieruchomością. Przykładem może być tutaj prawo do użytkowania piwnicy czy miejsca postojowego przypisanego do danej nieruchomości;
- dział drugi – to oznaczenie właściciela/współwłaścicieli nieruchomości;
- dział trzeci – w tym dziale wymieniane są wszelkie ograniczenia na nieruchomości – prawa rzeczowe, służebności, umowy przedwstępne czy roszczenia finansowe (z wyjątkiem hipotek);
- dział czwarty – to dział przeznaczony do wpisania hipoteki, o ile taka została ustanowiona na nieruchomości.
Jak czytać księgi wieczyste?
Prawidłowe odczytanie zapisów w księdze wieczystej może stanowić problem dla osoby, która ma z tym do czynienia po raz pierwszy. Szczególnie jeżeli na nieruchomości ustanowione są jakieś obciążenia albo dopiero zostały złożone wnioski o wszczęcie określonego postępowania.
Dlatego warto skorzystać z informacji umieszczonych na stronie http://ksiegiwieczyste.edu.pl/, gdzie w merytoryczny i bardzo prosty sposób wyjaśnione jest znaczenie poszczególnych zapisów umieszczanych w księgach wieczystych. Wiedza teoretyczna przedstawiona jest na prostych przykładach z ksiąg wieczystych. Dzięki temu praktycznie każdy, bez pomocy fachowca może odczytać prawidłowo zapisy umieszczone w księgach wieczystych.
Foto: Fotolia
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.