Szukasz nowych wrażeń? Wypożyczalnia kajaków WAKA zaprasza na przygodę!
Szukasz niezapomnianych wrażeń, nowych przygód, niepowtarzalnych wspomnień? Chcesz przeżyć coś nowego, spędzić czas w gronie bliskich na świeżym powietrzu, przy świetnej zabawie? Powinieneś pomyśleć o kajakarstwie! Przeczytaj poniższy tekst – poznaj podstawowe zasady tego sportu, a później wypożycz sprzęt w wypożyczalni kajaków WAKA!
Teresa Besz: Jaką kondycję fizyczną trzeba mieć, aby uprawiać kajakarstwo turystyczne?
Tomasz Signus: Kajakarstwo jest formą uprawiania turystyki dostępną praktycznie dla każdego. Dzięki temu, że na rzekach w pobliżu Raciborza (Odra, Ruda) zbudowano w ostatnim czasie wiele przystani i stanic kajakowych, każdy może dobrać długość i uciążliwość spływu do własnych możliwości. Osoby nieprowadzące na co dzień aktywnego trybu życia mogą na przykład wybrać bardzo prosty i krótki odcinek Odry z Raciborza do Zawady Książęcej, który przepłyną bez zbytniego wysiłku w dwie godziny. Osoby o dobrej kondycji fizycznej mogą wybrać spływ dwu-, a nawet kilkudniowy.
T.B.: Jakie są rodzaje kajakarstwa?
T.S.: Kajakarstwo można podzielić na górskie (dla doświadczonych osób o dobrej kondycji), zwałkowe (dosyć uciążliwe, konieczność pokonywania wielu przeszkód na rzece) oraz nizinne (dostępne dla każdego bez względu na doświadczenie i kondycję).
T.B.: Czy to prawda, że kajakarstwo jest męczące i niekomfortowe?
T.S.: Pływanie kajakiem po spokojnych rzekach nie jest męczące, a nowoczesne kajaki polietylenowe są lekkie, zwrotne i mają wyprofilowane siedziska z oparciami, aby zapewnić jak największy komfort kajakarzom.
T.B.: Czy kajakarstwo turystyczne można uprawiać w pojedynkę? Czy osoby rozpoczynające przygodę z kajakarstwem powinny uprawiać ten sport razem z kimś doświadczonym?
T.S.: Kajakarstwo turystyczne można uprawiać w pojedynkę, jednak płynąc pierwszy raz lub nie znając trasy lepiej zabrać ze sobą kogoś doświadczonego. Na początek najlepiej wybrać zorganizowany spływ, na którym jest się pod opieką instruktora.
T.B.: Jakie są podstawowe informacje, z którymi trzeba się zapoznać przed rozpoczęciem przygody z kajakarstwem?
T.S.: Mimo że sterowanie kajakiem jest intuicyjne i można się go szybko nauczyć, warto poznać teorię podstawowych manewrów (płynięcie prosto, skręcanie). Jeśli chodzi o trasę, na której planuje się spływ, trzeba się dowiedzieć, w których miejscach można rozpocząć i zakończyć spływ, ile on w przybliżeniu potrwa, jakie są przeszkody i miejsca charakterystyczne na rzece.
T.B.: Czy wymagany jest jakiś specjalistyczny sprzęt do uprawiania kajakarstwa turystycznego?
T.S.: Jedyne, czego potrzebujemy, to kajak, wiosło i kamizelka asekuracyjna. Cały ten sprzęt jest dostępny w każdej wypożyczalni kajaków, zostaniemy też w niego zaopatrzeni w zorganizowanych spływach. Z dodatkowych rzeczy warto również mieć etui wodoszczelne na telefon/dokumenty oraz buty, w których będziemy mogli wejść do wody.
T.B.: Jak kajakarstwo wpływa na naszą kondycję i samopoczucie?
T.S.: Kajakarstwo to świetny sposób na polepszenie kondycji, jeśli oczywiście jest uprawiane regularnie. Płynąc kajakiem jesteśmy z dala od zgiełku miasta i możemy się zrelaksować w bliskości przyrody, obserwując dzikie zwierzęta oraz otaczającą nas naturę.
T.B.: Czy są jakieś przeciwwskazania do uprawiania kajakarstwa? Czy są jakieś choroby lub urazy, które uniemożliwiają oddanie się tej dziedzinie rekreacji?
T.S: Jedynymi urazami, które mogą uniemożliwić pływanie kajakiem, są urazy kręgosłupa i rąk – wtedy najlepiej skonsultować się z lekarzem, czy uczestniczenie w spływie nam nie zaszkodzi. Lepiej również nie pływać, jeśli ma się świeże rany, ponieważ istnieje ryzyko ich zabrudzenia i zamoczenia.
T.B.: Czy to prawda, że kajakarstwo jest tylko dla ludzi młodych? Czy są jakieś ograniczenia wiekowe, zarówno dolne, jak i górne?
T.S.: To nieprawda. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, jednak małe dzieci muszą bezwzględnie być w kajaku z osoba dorosłą. Wielu uczestników spływów to osoby po 60. roku życia, więc górnej granicy również nie ma. Generalnie jeśli chodzenie nie sprawia nam problemów, to wiosłowanie również ich nie sprawi.
WAKA Kajaki
Racibórz
tel.: 661 485 270
www.waka.com.pl
Znajdź nas na Facebooku!
Zapraszamy na spływy: - 29 kwietnia godz. 14.00 Rozpoczęcie sezonu: Spływ Racibórz - Dziergowice - 30 kwietnia godz. 10.00 Majówka w kajaku: Spływ Racibórz – Zawada Książęca - 3 maja godz. 10.00 Nauka pływania kajakiem: Przystań Racibórz - 6 maja godz. 10.00 Majówka na Rudzie: Spływ Rybnik Stodoły - Rudy - 13 maja godz. 9.00 Majówka na Meandrach Odry: Spływ Chałupki - Racibórz - 20 maja godz. 10.00 Majówka w kajaku: Spływ Racibórz - Dziergowice - 27 maja godz. 10.00 Nauka pływania kajakiem: Przystań Racibórz - 27 maja godz. 14.00 Majówka w kajaku: Spływ Racibórz - Zawada Książęca
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.