Problemy i wyzwania działów HR w Polsce
Wraz z silnymi zmianami demograficznymi, kulturalno-społecznymi jak i ekonomicznymi na rynku pracowniczym pojawiają się coraz to nowsze problemy, zagrożenia jak i szanse. Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami obecnie stoją działy HR w Polsce oraz poznaj nasze propozycje rozwiązania tych problemów.
Trudność z zatrudnieniem wykwalifikowanych osób
Około 80% polskich pracodawców ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, jednocześnie ponad 30% młodych Polaków nie potrafi znaleźć pracy dla siebie.
Z podobnym problemem borykają się państwa Unii Europejskiej, dlatego też Komisja Europejska chce przeznaczyć na rozwiązanie tego problemu około 6 mld euro.
Niestety Unia Europejska nie rozumie, że powinno się zwalczać przyczynę problemu, którą jest nieodpowiednia edukacja w Europie. Młodzi ludzie nie uzyskują praktycznej i potrzebnej wiedzy, a po ukończeniu studiów okazuje się, że nadal nie są kompetentni do objęcia poszczególnych stanowisk pracy. Zamiast zwalczenia tego problemu, Komisja Europejska chce płacić firmą za zatrudnianie młodych pracowników, a następnie szkolenie ich.
Problem z zatrzymaniem wykwalifikowanych pracowników
Jest to drugi największy problem polskich firm. Kiedy już samodzielnie wyszkolą i wyedukują pracownika (ponieważ nie zrobił tego system edukacji), ten następnie opuszcza ich firmę. Większość Polaków przyznaje, że jedynie podwyżka wynagrodzenia mogłaby zatrzymać ich na danym stanowisku pracy, niestety tylko 40% pracodawców jest skłonna się tego podjąć na rzecz zatrzymania pracownika. Większość przedsiębiorców oferuje w zamian możliwość rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Źródłem tego problemu jest zwykłe niezadowolenie pracownika wynikające z wynagrodzenia, panującej atmosfery, monotonii oraz braku rozwoju. Pracodawcy powinni zrozumieć, że na lojalność i zadowolenie pracownika trzeba sobie zapracować. W tym celu szefowie i menadżerowie powinni wyzbyć się arogancji i traktować każdego pracownika jak swojego partnera. Pracownik powinien czuć się swobodnie w pracy, ponadto mieć poczucie, że odgrywa w firmie istotną role i jest za to doceniany. Powinien być wynagradzany poprzez awanse, stopniowy wzrost płacy jak i możliwości rozwojowe.
Problem rzetelności kandydatów
Specjaliści od HR w Polsce narzekają również na brak profesjonalizmu ze strony kandydatów biorących udział w procesach rekrutacji. Najczęstszym problemem jest brak kultury, niepojawianie się na ustalonym spotkaniu, spóźnianie się, kłamanie w CV oraz brak oczekiwanych kwalifikacji. Rozwiązaniem tego typu problemu może być wymiana informacji o kandydacie pomiędzy rekruterami. Europejki Indeks Pracowników to firma, która zapewnia przedsiębiorstwom rozwiązanie tego problemu.
Pracodawca uzyskuje wszelkie potrzebne informacje o kandydatach znajdujących się w bazie danych, natomiast potencjalny pracownik ma możliwość uzyskania specjalnego certyfikatu, który potwierdza jego profesjonalizm w trakcie trwania procesu rekrutacyjnego. Rozwój tej inicjatywy z pewnością usprawni procesy HR w Polsce jak i zwiększy kwalifikacje samych pracowników.
Więcej informacji na temat inicjatywy EUINP, możesz poznać na stronie https://euinp.eu.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.