Ochronne, oszczędnościowe czy inwestycyjne - które polisy na życie są najlepsze?
Miejski, kombi, dostawczy, z przyczepą – z wyborem samochodu podobnie jest jak z polisą na życie. Głównym zadaniem każdego z wymienionych pojazdów jest przemieszczanie się, ale można go wykorzystać także do innych celów jak oferowanie usług, przewożenie towaru czy zapewnienie komfortu rodzinie – w zależności od indywidualnych potrzeb kierowcy.
W swojej podstawowej formie polisa na życie jest produktem ochronnym, który zapewnia finansowe wsparcie dla najbliższych ubezpieczonego w razie jego śmierci. To tylko wierzchołek góry lodowej w ofertach popularnych „życiówek”. Poniżej przyglądamy się trzem rodzajom ubezpieczeń pod względem zakresu i korzyści dla kupującego.
Ochrona życia i zdrowia
Polisa na życie, która ma na celu zagwarantować nam wypłatę środków w razie zdarzenia zawartego w zakresie ochrony to najpopularniejsza forma tego typu ubezpieczeń. Występuje w dwóch wariantach: indywidualnym i grupowym, przy czym – dotyczy ostatniego z wymienionych przypadków – ubezpieczony nie zawsze musi być zatrudniony w wieloosobowym zakładzie pracy. Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń i wybrać polisę indywidualną na warunkach ubezpieczenia grupowego. Różnica tkwi w kilku elementach:
- zakresie ochrony,
- sumie ubezpieczenia,
- wysokością składki.
W polisie grupowej zakres będzie węższy i niemodyfikowalny, suma i składka niższe niż w przypadku polisy indywidualnej. Łatwo zauważyć, że polisa grupowa będzie rozwiązaniem korzystniejszym dla tych, którzy wymagają od ubezpieczenia na życie podstawowej ochrony i przejrzystej konstrukcji.
Dla tych, którym zależy na indywidualnym podejściu także w kwestii ubezpieczenia, lepszym produktem okaże się polisa na życie przeznaczona dla jednej osoby, ale zazwyczaj z możliwością rozszerzenia tego zakresu o dzieci, współmałżonka, teściów czy rodziców. Klient indywidualny baczniej też przyjrzy się każdemu produktowi, co znacznie ułatwi lektura dostępna na www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-na-zycie/0.html.
Gromadzenie kapitału na polisie
Produktem nieco bardziej rozbudowanym jest polisa ochronno-oszczędnościowa zwana ubezpieczeniem na życie i dożycie. To opcja terminowa, w której wpłacana składka jest dzielona na część ochronną i część oszczędnościową. Ta ostatnia trafia na specjalne konto polisowe, a całość jest możliwa do podjęcia po okresie wyznaczonym w umowie, np. gdy ubezpieczony skończy 55 lat. W tym przypadku ubezpieczony ma zagwarantowaną sumę zgromadzonych przez lata oszczędności, do których otrzymuje stały wgląd.
Produktem pokrewnym do ubezpieczenia na życie i dożycie jest polisa posagowa. Fundator (rodzic, opiekun, dowolna osoba deklarująca wpłacanie składek) gromadzi kapitał dla ubezpieczonego, którym jest dziecko. Taka ochrona i oszczędność jest możliwa przez określony czas, np. 5, 10, 15 lat i dotyczy zakresu wiekowego dziecka, najczęściej od 0-18 lat.
Część składki na inwestycję
W polisie ochronno-inwestycyjnej wpłacana składka również jest dzielona na dwie części. Tu różnica polega na możliwości czerpania zysku ze środków inwestowanych na Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe.
Właściciel takiej polisy powinien jednak liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym, ponieważ system UFK opiera się na zasadach obowiązujących na giełdzie inwestycyjnej, więc jest możliwość zysku, ale i utraty wpłaconych pieniędzy. Polisa ochronno-inwestycyjna jest idealnym rozwiązaniem dla osób znających się na giełdzie, chcących pomnożyć swój kapitał i posiadających wolne środki na inwestowanie.
Widać wyraźnie, że jedna polisa na życie dla wszystkich nie istnieje, ponieważ każdy ubezpieczony posiada inne cele czy dysponuje środkami finansowymi na różnym poziomie. Dlatego wybór polisy, poprzedzony zgłębieniem wiedzy o „życiówkach”, np. na www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/rodzaje-ubezpieczen-na-zycie/56.html, powinien być dokonany w sposób powolny i przemyślany, aby wieloletnia umowa z Towarzystwem Ubezpieczeniowym okazała się wyborem trafnym i satysfakcjonującym.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.