Co znajdziemy na Żoliborzu? Czy jest to atrakcyjne miejsce?
Żoliborz to najmniejsza pod względem powierzchni dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Jej nazwa pochodzi od francuskiej nazwy posiadłości konwiktu księży pijarów, założonej nad Wisłą w XVIII wieku – Joli Bord, czyli Piękny Brzeg. Żoliborz, zamieszkany przez około 50 tys. ludzi, znajduje się w centralnej części stolicy i graniczy z sześcioma innymi dzielnicami miasta: Śródmieściem, Pragą-Północ, Białołęką, Bielanami (które niegdyś stanowiły jego integralną część), Bemowem oraz Wolą.
Zgodnie z Miejskim Systemem Informacji Żoliborz dzieli się na trzy rejony o formalnie ustalonych granicach: Marymont-Potok z Parkiem Kaskada, Parkiem Kępa Potocka, Kościołem Matki Bożej Królowej Polski zbudowanym po roku 1818 oraz stacją metra Marymont; Sady Żoliborskie z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach, Halą Marymoncką i stacją metra A19 Marymont; oraz Stary Żoliborz z Cytadelą Warszawską, Parkiem im. Żeromskiego z liczącym ponad 2 tys. m² powierzchni placem zabaw dla dzieci i Kościołem pw. św. Stanisława Kostki z grobem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Żoliborz, dzięki swojej niewielkiej powierzchni liczącej tylko 8,47 km², charakteryzuje się kameralnym urokiem. Jest to jedna z najpiękniejszych dzielnic Warszawy z czarującą willową zabudową harmonijnie wkomponowaną w zieleń licznych ogrodów i parków. Dzielnicy tej nie brakuje także prestiżu i ekskluzywności, które sięgają jeszcze okresu międzywojennego, kiedy tę część stolicy zamieszkiwały elity intelektualne. Dodatkowym atutem Żoliborza jest jego bliskość do centrum miasta, co sprawia, że w kilka minut można się tam dostać metrem, autobusem czy tramwajem.
Pod względem architektonicznym Żoliborz charakteryzuje się nie tylko urokliwą zabudową dworkową, ale także modernistycznym stylem międzywojennym – minimalistycznymi budynkami opartymi na prostocie, geometrycznymi kształtami czy przenikaniem się płaszczyzn. Ten styl przeżywa obecnie renesans, spotykając się z rosnącym zainteresowaniem i fascynacją, co niewątpliwie przyczynia się do tego, że to właśnie na Żoliborzu ludzie najchętniej kupują mieszkania. Ponadto Żoliborz pełen jest kulturalnych wrażeń w postaci muzeów, galerii sztuki, teatrów, kin, przeróżnych restauracji i kawiarenek, dzięki czemu nawet najbardziej wybredni znajdą tutaj rozrywkę, która sprosta ich oczekiwaniom. W tej dzielnicy znajduje się również położona przy Wiśle piaszczysta plaża z placem zabaw, stanowiskami grillowymi, przystanią kajakową oraz stacją rowerów miejskich, gdzie fantastycznie można spędzić czas w upalne dni lata.
Kontynuując modernistyczny styl międzywojenny Żoliborza, Dom Development stworzył wyjątkowe osiedle budynków wielorodzinnych o nazwie Żoliborz Artystyczny. Osiedle to mieści się w Sadach Żoliborskich przy ulicy Powązkowskiej w odległości zaledwie 4,3 km od centrum miasta. Już sama nazwa osiedla stanowi nawiązanie do międzywojennego podziału tego rejonu na Żoliborz Oficerski, Urzędniczy czy Dziennikarski, ale na tym nie koniec. Osiedle Żoliborz Artystyczny składa się z ośmiu kolonii, w których skład wchodzi trzynaście budynków z łączną liczbą mieszkań wynoszącą 1 377. Budynki posiadają od 5 do 8 kondygnacji naziemnych i dwie kondygnacje podziemne. Same mieszkania zaś mają od 2 do 4 pokoi, od 48 do 93 m² i od 270 do 276 cm wysokości. Wyposażone są w balkony, tarasy lub ogródki. Dla mieszkańców dostępne są także podziemne i naziemne miejsca parkingowe oraz komórki lokatorskie. Osiedle jest ogrodzone i monitorowane z całodobową ochroną, co zapewnia bezpieczeństwo i spokój mieszkańcom. Żoliborz Artystyczny w swojej centralnej części posiada plac imienia Czesława Niemena z urokliwą sadzawką i fontannami oraz 7-piętrową dominantę o geometrycznym kształcie wyraźnie nawiązującym do modernizmu, którą dodatkowo zdobi przejrzysta tafla wody umiejscowiona u jej podstawy. Dalej znajdują się proste, minimalistyczne budynki o białej fasadzie zdobionej gdzieniegdzie kolorowymi muralami i akcentami w żywych barwach. Całość osiedla jest nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna, doskonale wpasowując się w charakter Żoliborza. W odległości zaledwie 250 metrów od osiedla znajduje się najbliższy punkt komunikacyjny: Duchnicka 02. W okolicy znajduje się aż 29 placówek edukacyjnych, w tym także szkoły wyższe, wiele placówek medycznych, w tym otwarty w tym roku szpital znajdujący się na terenie Artystycznego Żoliborza, liczne sklepy i punkty usługowe, a także kluby sportowe, sprawiając, że jest to komfortowe miejsce do zamieszkania. W tym punkcie znajdziemy też sklep turystyczny e-horyzont.
Żoliborz to miejsce wyjątkowe i urokliwe, gdzie spokój prowincji harmonijnie współżyje z nowoczesnością metropolii. Liczne atrakcje tej dzielnicy, dużo terenów zielonych, dobra komunikacja z pozostałymi częściami Warszawy, bliskość centrum miasta sprawiają, że odnajdą się tutaj ludzi o różnych zainteresowaniach, osobowościach i oczekiwaniach. Jest to doskonałe miejsce do zamieszkania zarówno dla młodych, żądnych wrażeń osób, jak i rodzin poszukujących miejsca przyjaznego dzieciom.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.