Polski Fundusz Rozwoju ma otwartą drogę do Rafako
Powstały z inicjatywy wicepremiera Mateusza Morawieckiego Polski Fundusz Rozwoju będzie mógł dokapitalizować raciborskie Rafako i przejąć kontrolny pakiet akcji. PBG nie straci jednak wpływu na spółkę. Takie są decyzje podjęte dziś na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
Obrady NWZA trwały, z przerwą, od 29 sierpnia. Akcjonariusze zdecydowali o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez emisję do 42,5 mln akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Na dokapitalizowanie Rafako nie stać obecnego większościowego akcjonariusza spółki, czyli PBG, które planuje zbycie swoich praw poboru. Pieniądze z tej transakcji PBG zamierza przeznaczyć na wykup własnych obligacji.
Emisja spowoduje zmniejszenie udziału PBG w głosach na walnym i kapitale Rafako poniżej 50 proc. plus jedna akcja. Nie oznacza to jednak, że straci wpływ na raciborską spółkę. Dziś uzyskało uprawnienie osobiste do powoływania większości członków rady nadzorczej Rafako. Dniem prawa poboru jest 6 listopada 2017 roku. Więcej [tutaj]
Największy raciborski pracodawca szykuje się do zwolnień grupowych. Mają objąć do 325 osób (18 proc. załogi). Określone zostały maksymalne limity redukowanych etatów w poszczególnych grupach pracowników: 165 osób (45 %) w grupie pracowników wsparcia; 20 osób (12%) osób w grupie pracowników pośrednio produkcyjnych; 35 osób (6%) w grupie pracowników bezpośrednio produkcyjnych; 105 osób (15%) w grupie pozostałych pracowników zatrudnionych w business unitach. Ma to przynieść Rafako około 25 mln zł oszczędności rocznie.
Jednocześnie rozpocznie się proces wejścia do Rafako Polskiego Funduszu Rozwoju. W lipcu podpisano wstępne porozumienie o współpracy. - Podpisaniem porozumienia chcemy rozszerzyć współpracę Grupy PFR z RAFAKO, wzmacniając firmę w realizacji strategii rozwoju. Jako Grupa PFR udostępniamy takim firmom jak RAFAKO możliwość pozyskania kapitału, ubezpieczenia eksportu czy wsparcia ekspansji zagranicznej. Wierzymy, że RAFAKO może z powodzeniem zaistnieć na rynkach zagranicznych, takich jak Indonezja, Kazachstan, Bałkany czy Zatoka Perska. Rozwój przedsiębiorczości to jeden z priorytetów tzw. Planu Morawieckiego oraz Grupy PFR. Współpraca z Rafako jest jednym z przykładów wspierania przez instytucje rozwojowe ponad 100 tys. firm w realizacji ich strategii wzrostu - zapowiada Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany