Prezes Rafako wyjaśnia powody zwolnień w spółce
Abyśmy mogli być odpowiednio przygotowani na zmiany rynkowe, musimy zredukować bazę kosztową. Nie będziemy w stanie złożyć ofert odpowiednio konkurencyjnych, jeżeli koszty pośrednie będą rosły w tak szybkim tempie, w jakim miało to miejsce na przestrzeni ostatnich 4 lat - mówiła podczas obchodów Dnia Energetyka prezes Rafako Agnieszka Wasilewska-Semail. Poniżej zapis przemówienia, w którym tłumaczy powody tak dużej redukcji zatrudnienia.
Wystąpienie Agnieszki Wasilewskiej - Semail z okazji Dnia Energetyka 2017
Witam Państwa bardzo serdecznie,
Gratuluję wszystkim i bardzo dziękuję za wszystkie lata przepracowane w Rafako. Dziękuję wszystkim emerytom, których dzisiaj tutaj gościmy.
Dzień Energetyka przypada w szczególnym momencie historii Spółki. Jak Państwo wiecie Zarząd ogłosił drugi etap reorganizacji. Jednym z jego elementów będzie redukcja zatrudnienia. Pierwszy etap reorganizacji firmy, który doprowadził do wydzielenia pewnych obszarów biznesowych został zakończony. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, to nie koniec zmian.
Rynek energetyki konwencjonalnej bardzo mocno zmienił się w ostatnich czasach i nadal będzie ewaluował. Na forum w Krynicy minister Tchórzewski dał do zrozumienia, że Ostrołęka będzie ostatnią dużą inwestycją węglową. W życie wchodzą nowe normy dotyczące ochrony środowiska. Rafako posiada własne technologie i zasoby, które pozwolą zaprojektować instalacje niezbędne dla energetyki zawodowej ale też energetyki przemysłowej i ciepłownictwa.
Nasza obecność na rynkach zagranicznych przynosi pierwsze efekty. RAFAKO będzie generalnym wykonawcą dwóch bloków energetycznych w Indonezji.
Żebyśmy jednak mogli wziąć udział w tym nowym, tworzącym się na naszych oczach rynku, konieczne są zmiany. Pamiętajmy, że konkurencja też odczuwa dolegliwości związane ze zmianami w obszarze energetyki konwencjonalnej. Hitachi Mitsubishi Power ogłosiło ponad trzydziestoprocentowe redukcje w Europie w tym obszarze.
Abyśmy mogli być odpowiednio przygotowani na zmiany rynkowe, musimy zredukować bazę kosztową. Nie będziemy w stanie złożyć ofert odpowiednio konkurencyjnych, jeżeli koszty pośrednie będą rosły w tak szybkim tempie, w jakim miało to miejsce na przestrzeni ostatnich 4 lat. Przychody rosły znacznie wolniej i w dużej mierze dzięki projektowi Jaworzno. I tu chciałam podziękować wszystkim, nie tylko pracownikom spółki EOO3B7, ale też wszystkim pracownikom Rafako, którzy biorą udział w tym projekcie. Za to, że ten projekt mamy i między innymi dzięki niemu, możemy pokusić się o przeprowadzenie zmian. Zgodnie z naszymi planami doprowadzą one do wzrostu konkurencyjności Rafako na rynku tak krajowym jak i zagranicznym.
Zarząd ma świadomość tego, że jest to bardzo trudny okres. Będziemy się starali przeprowadzić zmiany jak najmniejszym kosztem społecznym. Jesteśmy w dialogu ze związkami zawodowymi i mamy nadzieję, ze wypracujemy takie porozumienie, które będzie najlepsze dla całego zakładu i dla rodzin pracowników, którzy w ramach tego procesu pożegnają się z firmą. To nie jest łatwe, ale nie możemy pozwolić sobie na to, żeby Rafako przestało być głównym dostawcą rozwiązań energetycznych dla naszego rynku. W tym roku zarząd został powołany na kolejną kadencję, a jednym z jego zobowiązań w tym kontekście jest doprowadzenie spółki do stanu, w którym elastyczność procesowa i kadrowa będą naszymi wyróżnikami na krajowym rynku.
Oprócz tego zarząd podjął drugie zobowiązanie – dotyczące wzmocnienia kapitałowego naszej spółki. Nie można kontraktować, jeżeli nie ma się pewnego zaplecza finansowego. Obecnie jest ono niewystarczające.
W ramach projektu, który powstał i został zaakceptowany przez akcjonariuszy w tym tygodniu, zmieni się zasadniczo struktura udziałowa Rafako S.A. Kapitał zakładowy zostanie podwyższony w oparciu o emisję z prawem poboru. Rozpoczęliśmy negocjacje z Polskim Funduszem Rozwoju w celu pozyskania Funduszu jako jednego z inwestorów finansowych. Polski Fundusz Rozwoju to dla nas ogromna szansa. Przede wszystkim szansa zaistnienia na rynkach zagranicznych. Możliwości uzyskania dostępu do dodatkowego finansowania projektów innowacyjnych to, z naszego punktu widzenia kwestia kluczowa. Jako firma związana głównie z sektorem energetyki konwencjonalnej, musimy w najbliższych latach wprowadzić do naszego portfela produkty z obszarów niezwiązanych z energetyką konwencjonalną. Jeżeli to się nie wydarzy, nie będziemy brać udziału w dalszym rozwoju energetyki w Europie i na świecie. To, że rynek indyjski w tej chwili poszukuje instalacji ochrony środowiska bardziej niż instalacji węglowych też pokazuje, że również azjatyckie kraje wpisują się w zmiany zachodzące w branży.
Dlatego, musimy wypełnić zobowiązania w stosunku do przyszłych udziałowców, tak by to aktywo które będą obejmowali, było aktywem wartościowym i zyskownym. A jednym z elementów doprowadzenia do takiej sytuacji jest redukcja w obszarze kosztów pośrednich. Wiem, że to o co proszę jest bardzo trudne, ale chciałabym ażeby w tym procesie wszyscy wspierali spółkę swoim zaangażowaniem i determinacją. Tak abyśmy mogli w przyszłości funkcjonować jako prawdziwy lider rynku energetyki.
Jeszcze raz dziękuję Państwu za przybycie i za pracę. Chciałam też bardzo podziękować całemu zespołowi kadr za to, że tak sprawnie udało się zmienić godzinę. Naszym zdaniem świętowanie tego dnia nie powinno być przesunięte na ostatnie godziny przed weekendem, tylko być jednym z kluczowych elementów dnia pracy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany