W wojskowym plecaku i na koszernym stole - nietypowi odbiorcy raciborskich słodyczy
W Raciborzu powstają słodycze, których nie można kupić w polskich sklepach. Produkowane są na specjalne zamówienie, m.in. ONZ. Dokąd trafiają?
Mają dokładnie 150 miligramów witaminy C w 50 g produktu. To dawka dwukrotnie wyższa od dziennego zapotrzebowania dorosłego mężczyzny. Niezbędna jednak, by funkcjonować w trudnych warunkach, w których trzeba walczyć ze stresem i godzić się z dużym wysiłkiem. Karmelki z taką dawką witamy C produkowane są w Raciborzu na specjalne zamówienie ONZ.
- Po wygranym przetargu musieliśmy zaprojektować ten wyrób i zapewnić odpowiednią metodykę badania zawartości witaminy. Początkowo korzystaliśmy z akredytowanych laboratoriów, dziś posiadamy własną metodykę oznaczania tego parametru jakościowego słyszymy od Beaty Wójtowicz, kierownika Działu Badań, Rozwoju i Technologii. Odbiorca wymagał ponadto odpowiednich opakowań, gwarantujących dobrą szczelność.
Mieszko z powodzeniem dostarcza także produkty na rynek izraelski. Tamtejsi konsumenci cenią sobie raciborskie karmelki z miętą, eukaliptusem czy smakiem dulce de leche (karmelowo-mleczno-kawowe). Firma spełnia bowiem wymogi stawiane producentom żywności koszernej. Koszerność to pojęcie odnoszące się do reguł obowiązujących w prawie żydowskim (Kaszrutu), określających rodzaje produktów dozwolonych do spożywania oraz warunki, w jakich powinny być produkowane. Mieszko przeszło pomyślnie audyt certyfikujący. Gwarantuje koszerność składników (obowiązuje tzw. Lista Składników Zatwierdzanych oraz spełnia najwyższe wymogi higieniczno-sanitarne. Przetwarzanie i stosowanie surowców, jak również sama produkcja produktów koszernych, podlega nadzorowi upoważnionego rabina . Gotowe karmelki trafiają na rynek izraelski. Mieszko nie może ujawnić, pod jaką marką są sprzedawane.
Dodajmy, że ogromną popularnością w Rumunii cieszą się raciborskie Zozole. Cukierki są tam traktowane jako ... waluta. Sklepy, w razie braku monet o niskich nominałach tzw. drobnych, wypłacają resztę w raciborskich Zozolach.
(waw)
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.