Znamy stanowisko ministra energii co do przyszłości Rafako. Kurs akcji w górę
Zapytał o nie poseł Ruchu Narodowego Robert Winnicki w związku z przejęciem kontrolnego pakietu akcji raciborskiej spółki przez państwowy Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Szanowny Panie Marszałku
W odpowiedzi na interpelację Pana Roberta Winnickiego, Posła na Sejm RP, z dnia 9 listopada 2017 r. nr K8INT16799 w sprawie sytuacji w Rafako S.A. z siedzibą w Raciborzu, uprzejmie informuję, iż w związku z wykonywaniem przez Ministra Rozwoju i Finansów praw z akcji Skarbu Państwa w stosunku do spółki Polski Fundusz Rozwoju S.A. przedkładam stanowisko Ministra Energii w odniesieniu do pytania o roli Rafako S.A. w planach gospodarczo-ekonomicznych ministerstwa energii.
Odpowiadając za bezpieczeństwo energetyczne kraju Minister Energii stoi na stanowisku, iż jednym z kluczowych wyzwań sektora energetycznego jest przeprowadzenie programu inwestycyjnego, który zapewni utrzymanie mocy energetycznych w Polsce. Istotna część inwestycji w sektorze energetycznym w najbliższych latach w Polsce będzie realizowana przez wiodące podmioty sektora elektroenergetycznego prowadzące w ramach swoich grup energetycznych działalność w zakresie m.in. wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej oraz wytwarzania, przesyłu i dystrybucji ciepła.
To głównie w ramach spółek sektora elektroenergetycznego z udziałem Skarbu Państwa realizowane są wielomiliardowe programy inwestycyjne. Wśród flagowych inwestycji można wymienić między innymi budowę bloku energetycznego 910 MWe w Jaworznie realizowaną przez GK TAURON czy budowę bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole realizowane przez GK PGE.
Realizacja zadania wzmocni pozycję konkurencyjną Grupy Kapitałowej PGE na polskim rynku energii elektrycznej poprzez zwiększenie mocy zainstalowanej portfela wytwórczego o 1800 MW i zdolności produkcyjnych o ok. 12,5 TWh rocznie. Dzięki niskim kosztom zmiennym, wysokosprawne bloki w Opolu na poziomie operacyjnym będą rentowne w całym okresie ich eksploatacji (planowanym na co najmniej 35 lat), począwszy od momentu uruchomienia. Rozbudowa opolskiej elektrowni jest jedną z kluczowych inwestycji w budowę nowych mocy wytwórczych w Polsce, mających istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju i utrzymanie ciągłości dostaw energii elektrycznej dla polskiej gospodarki.
Dzięki zastosowaniu rozwiązań technologicznych, pozwalających na uzyskanie wysokiej efektywności wytwarzania energii elektrycznej, siłownia PGE osiągnie poziom najnowocześniejszych, europejskich bloków energetycznych. PGE ma obecnie najnowocześniejsze elektrownie węglowe w Polsce, a projekt w Opolu ma zagwarantowaną w kontrakcie co najmniej 45,5% sprawność netto. To oznacza o 25-30% niższą emisyjność CO2 w porównaniu do obecnie funkcjonujących w Polsce starych elektrowni węglowych. Nowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno będzie natomiast jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200MW, będzie on spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30% oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50%.
Blok budowany w technologii węglowej na parametry nadkrytycznem z wyprowadzeniem mocy linią 400 będzie rocznie spalał do 2,8 mln ton węgla i wytwarzał rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.
Obecnie rynek budownictwa energetycznego opiera się na niewielkiej liczbie podmiotów, które posiadają kompetencje lub potencjał do realizacji dużych inwestycji. W obu powyżej wskazanych inwestycjach w skład konsorcjum Generalnego Wykonawcy wchodzi właśnie spółka Rafako S.A. Z punktu widzenia Ministra Energii istotne jest, aby sektor wykonawczy w sektorze energetyki charakteryzował się wysoką wiarygodnością. Prócz wielomiliardowych inwestycji mających na celu wymianę przestarzałego parku maszynowego spółki sektora elektroenergetycznego dokonywać będą również w optymalnym zakresie modernizacji elektrowni i elektrociepłowni, aby odpowiadały nowym normom emisji przemysłowych BAT (ang. BAT - Best Available Technology). Minister Energii także w tym zakresie widzi potencjał Rafako S.A. do ewentualnej realizacji przedmiotowych inwestycji Zdobyte przez Rafako S.A. doświadczenie przy realizacji np. wykonania zabudowy instalacji katalitycznego odazotowania spalin wraz z modernizacją elektrofiltrów dla kotłów AP -1650 bloków nr 9 i 10 w Elektrowni Kozienice stanowi podstawę do uznania Rafako za wiarygodnego wykonawcę.
Z poważaniem,
z upoważnienia Ministra Energii
Andrzej Piotrowski
podsekretarz stanu
O przyszłości raciborskiej spółki i wzroście kursu akcji pisze bankier.pl [tutaj]
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany