Jak uzyskać dostęp do elektronicznej księgi wieczystej?
Księga wieczysta odzwierciedla stan prawny nieruchomości. Kto prowadzi rejestr takich ksiąg i jak powstają nowe? Czy aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej konieczna jest wizyta w sądzie?
Jak powstają i kto prowadzi księgi wieczyste?
Każdy właściciel nieruchomości, dla której nie jest prowadzona księga wieczysta, ma prawo żądać jej założenia. Współcześnie rejestr ksiąg wieczystych prowadzą sądy rejonowe, a dokładniej ich wydziały ksiąg wieczystych. Wcześniej, bo w latach 1964-1991 takie dokumenty prowadziły wyodrębnione jednostki – państwowe biura notarialne.
Poza właścicielem, osobami uprawnionymi do założenia księgi wieczystej są również inne osoby, którym przysługuje określone prawo do nieruchomości, np.:
- osoba, której przysługuje służebność do określonej nieruchomości,
- wierzyciel, którego prawo ma zostać zabezpieczone na nieruchomości,
- osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.
Aby księga wieczysta dla danej nieruchomości została utworzona, osoba uprawniona powinna złożyć wniosek wraz z załącznikami. Wniosek można złożyć w formie elektronicznej (na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości) lub w wersji papierowej. W drugim przypadku dokumenty należy złożyć w sądzie rejonowym odpowiednim ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?
Sposób uzyskania wglądu do księgi wieczystej w głównej mierze zależy od tego, czy znany jest jej numer. Gdy jest on znany, możliwości są dwie:
- Pierwsza polega na udaniu się do sądu, który prowadzi księgę dla danej nieruchomości. Takie rozwiązanie nie zawsze jest optymalne. W przypadku księgi nieruchomości położonej na drugim końcu Polski, konieczna będzie długa podróż.
- Alternatywnym rozwiązaniem jest sprawdzenie zawartości księgi, korzystając z serwisu internetowego prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości (ekw.ms.gov.pl). Pobranie księgi do wglądu z tego serwisu jest bezpłatne.
Co w sytuacji, gdy brak numeru księgi wieczystej? Wówczas konieczne jest jego ustalenie. Można to zrobić, korzystając z komercyjnej wyszukiwarki ksiąg wieczystych: Ksiegi-wieczyste-online.pl. Wyszukiwarka umożliwia szukanie księgi po numerze działki i adresie nieruchomości. Po poznaniu numeru księgi wieczystej, bezpłatnie można przeglądać jej zawartość.
Wymieniona wyżej komercyjna wyszukiwarka ksiąg wieczystych jest bardzo intuicyjna w obsłudze – ustalenie numeru księgi wieczystej zajmuje zaledwie kilka minut.
Foto: Picjumbo.com
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.