Rafako Engineering. Udany przykład transformacji
RAFAKO Engineering to udany przykład transformacji jaka rozpoczęła się w spółce w związku z dostosowaniem firmy do zmieniających się warunków rynkowych i trwającą tam do dnia dzisiejszego reorganizacją. Rozmowa z nowym prezesem RAFAKO Engineering Rafałem Damasiewiczem.
Zamówienia z RAFAKO odpowiadają za 24,7 proc. całości, co oznacza, że wyodrębnienie wyspecjalizowanego podmiotu trzykrotnie zwiększyło ich ilość. Monokultura nie sprawdza się w żadnym biznesie – mówi Rafał Damasiewicz, nowy prezes zarządu RAFAKO Engineering.
Jakie względy biznesowe przemawiały za wyodrębnieniem serwisu z RAFAKO i przeniesieniem go do RAFAKO Engineering (RENG)?
Najważniejszą motywacją była chęć stworzenia wyspecjalizowanej, nowoczesnej spółki o dynamicznym charakterze dostosowanym do wymagań nowoczesnego rynku. RAFAKO działa już od 1949 roku. To wspaniała historia, ale i pewien bagaż organizacyjny. Stworzenie nowego podmiotu pozwala zdywersyfikować działalność i jednocześnie wnieść powiew świeżości, poprzez odcięcie się od rozbudowanych i przerośniętych struktur organizacji.
W wymiarze bezpośrednio biznesowym była to przede wszystkim chęć uniezależnienia się od jednego dostawcy. Do tej pory jako RAFAKO byliśmy zarówno producentem, jak i instalatorem i serwisantem kotłów oraz podobnych rozwiązań. Wyodrębnienie spółki odpowiedzialnej za utrzymanie technologii dla energetyki pozwala konkurować o zlecenia także przy technologiach innych firm. To bardziej perspektywiczne niż budowanie biznesowej monokultury.
Już w 2017 roku 63,6 proc. klientów RENG pochodziło spoza Grupy Kapitałowej PBG. Wśród klientów znaleźli się m.in. PGNiG, ENEA oraz Michelin Polska. Zamówienia z RAFAKO odpowiadają za 24,7 proc. całości, co oznacza, że wyodrębnienie wyspecjalizowanego podmiotu trzykrotnie zwiększyło ilość zamówień.
Sytuacja na rynku energetyki jest w tej chwili trudna. Czy budowanie nowego podmiotu to dobry pomysł?
W 2015 roku gdy podjęliśmy decyzję o budowie nowej spółki, wydawało się, że najważniejsze kontrakty na modernizacje i serwis właśnie się kończą, a na nowe zlecenia trzeba będzie długo czekać. Sytuacja była więc jeszcze trudniejsza. Kluczem jest patrzenie na długofalowe trendy, a nie chwilowy kontekst.
Przez te trzy lata przejęliśmy Pion Serwisu od PBG Oil&Gas oraz stworzyliśmy komplet procedur kontroli jakości i uzupełniliśmy sprzęt niezbędny do świadczenia usług najwyższej jakości. W 2016 roku poszerzyliśmy zakres usług o kompetencje serwisowe elektryczne oraz AKPiA. Rozbudowaliśmy także kompetencje w zakresie prowadzenia rozruchów technologicznych.
Tym samym staliśmy się jedną z niewielu spółek na polskim rynku realnie wyspecjalizowanych w tego typu usługach. Tak niszowe kompetencje przy jednoczesnym dużym zapotrzebowaniu przełożyły się na zamówienia. Najlepszym dowodem na to jest sprzedaż, która w 2016 roku kształtowała się na poziomie 26,5 mln a w 2017 podskoczyła do blisko 50 mln złotych. Niemal 100 proc. w skali roku to imponujący wynik.
Jak się przez ten czas zmieniała struktura zatrudnienia w RENG? Czy rynek pracownika nie utrudnił rozwoju?
W tej chwili firma zatrudnia 150 osób, czyli w porównaniu do RAFAKO jest niewielka. Przyrost jednak był dynamiczny, związany przede wszystkim z budową kompetencji. Przy przejęciu pionu serwisu PBG Oil&Gas zatrudniliśmy 35 specjalistów. Następnie przejęliśmy 25 osób z pionu serwisu RAFAKO. Kolejnych 60 specjalistów przejęliśmy w 2016 z pionu wykonawstwa PBG Oil&Gas. Doliczyć należy również 20 osób pracujących w dziale rozruchu oraz laboratorium. W praktyce sięgaliśmy po dobrze znanych nam specjalistów pracujących w ramach tej samej grupy, oferując im nowe możliwości rozwoju. Trudno mówić tutaj o klasycznym wyzwaniu jakim jest rynek pracownika.
Czy podobnych działań nie można było osiągnąć bez wyodrębniania spółki?
Teoretycznie było to możliwe. W praktyce każda duża organizacja ma swoje przyzwyczajenia, tradycje i nawyki. W przypadku RAFAKO mieliśmy prawie 70 lat, by skostnieć, na co lekarstwem okazała się przeprowadzana od zeszłego roku reorganizacja.
Choć bazowanie na strukturach spółki-matki teoretycznie pozwoliłoby oszczędzić na działach wsparcia biznesowego, w praktyce paraliżowałoby rozwój. Praktycznie niemożliwe zaś byłoby stworzenie oferty dla szerokiego rynku.
Dzięki zbudowaniu organizacji od zera mogliśmy stworzyć nową, spłaszczoną i bardziej elastyczną strukturę. Mała firma to także znacznie mniejsze koszty pośrednie. W praktyce udało nam się wziąć z RAFAKO najlepsze praktyki i zastosować je w nowym biznesie. To zdecydowanie najlepsze możliwe wyjście.
Jakie są plany RAFAKO Engineering na najbliższe lata?
Choć ostatnie wzrosty wskazują, że potencjał mamy ogromny, to staramy się realnie patrzeć na biznes. Najbliższe lata to okres stabilizacji spółki i utrzymanie jej na poziomie nie mniejszym niż ten osiągnięty w roku 2017. Jednocześnie staramy się doskonalić oferowane przez Spółkę usługi. Nasza strategia rozwoju zakłada dalsze poszerzanie kompetencji związanych z badaniami oraz opracowywaniem nowoczesnych technologii. Mamy realny szanse na powiększanie grona Naszych klientów i zwiększanie udziału w rynku.
RAFAKO Engineering Sp. z o.o. powstała aby sprostać wymogom coraz prężniej rozwijającego się rynku usług serwisowych i zajmuje się kompleksowym serwisem instalacji z branż oil & gas, energetycznej oraz ochrony środowiska. Spółka czerpie z bogatego doświadczenia i pracowników firm od lat działających na rynku sektora energetycznego, paliw i budownictwa tj. RAFAKO S.A. oraz PBG oil & gas. Obecnie RAFAKO Engineering dysponuje potencjałem 144 osób.
Oferty dla klientów docelowych są opracowywane w taki sposób, aby obejmowały wszystkie najważniejsze zagadnienia, po to żeby nie tylko usunąć usterkę ale zapewnić długi i bezproblemowy okres eksploatacji instalacji/obiektu oraz zmniejszenie kosztów klienta końcowego.
Zakres oferowanych prac obejmuje serwis gwarancyjny i pogwarancyjny a także remonty, modernizację i rozruch obiektów sektora energetycznego, oil & gas i ochrony środowiska. Świadczymy również usługi dostaw i montażu części zamiennych.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany