Na co zwrócić uwagę przy zakupie kolektora słonecznego?
Zakup zestawu solarnego to poważna inwestycja, należy więc odpowiednio przygotować się do takiej transakcji. Na rynku kolektorów słonecznych można natknąć się na wiele ofert, jednak zanim dokonamy wyboru, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.
Dobierz odpowiedni rodzaj kolektorów
Kwestią podstawową będzie oczywiście zakres wykorzystania instalacji solarnej, która może służyć jako całoroczne źródło ciepła lub dodatkowy element w systemie c.w.u. Nie bez znaczenia w tej kwestii pozostaje wybór kolektorów słonecznych. W większości przypadków zalecane jest stosowanie płaskich kolektorów dobrej klasy o korzystnej relacji kosztów do wydajności. Kolektory próżniowe wymagają starannego wyboru a ich cena może być nawet 5 razy wyższa. Niektóre modele pozwalają jednak na montaż na ścianie budynku w przypadku braku miejsca na dachu.
Zanim dokonamy zakupu, upewnijmy się, że montaż instalacji nie uszkodzi konstrukcji budynku. Aluminiowe stelaże dają możliwość zamontowania kolektorów na ziemi lub płaskim dachu.
Certyfikat gwarancją niezawodności
Decydując się na zakup konkretnego modelu kolektora, chcemy mieć pewność, że taka inwestycja nam się opłaci. Nie chodzi tu jedynie o zwrot kosztów przedsięwzięcia, ale także o to, czy urządzenie będzie w stanie funkcjonować bez zarzutów przez wiele lat. By dowiedzieć się, jakie marki spełniają wszelkie wymagania pod względem jakości i trwałości wykonania, warto zapoznać się z normą PN-EN 12975:1-2007. Znajdują się tam obowiązujące reguły określające jakie badania powinien przejść kolektor słoneczny. Dodatkowo zapis zawiera informacje odnośnie do oznakowania produktów, treści instrukcji, procesu uruchamiania czy też względów bezpieczeństwa.
Poza regulacjami prawnymi obowiązują także certyfikaty poświadczające wysoki standard wykonania danej instalacji. Na terenie Europy takim atestem jest Solar Keymark. By otrzymać takie poświadczenie, kolektor słoneczny musi przejść kontrolę w jednym z szesnastu akredytowanych laboratoriów. W Polsce taki certyfikat posiada ponad pięćdziesiąt modeli różnych producentów.
Zapytaj o warunki gwarancji
Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest termin gwarancji oferowany przez producenta. Zazwyczaj obejmuje ona okres 10 lat, warto jednak zorientować się, jakie są jej warunki. Niektóre serwisy mogą odmówić naprawy kolektorów słonecznych, powołując się na konkretne zapisy w umowie. Zanim dokonamy zakupu, skonsultujmy się z fachowcem, który oceni, czy oferowany okres gwarancji jest korzystny, oraz, czy nie utracimy jej przedwcześnie wskutek prawidłowego użytkowania instalacji.
Istnieje również możliwość uzyskania dotacji na zakup kolektora. Tu także nie należy podejmować pochopnych decyzji, ponieważ dotacje przyznawane są na sprzęt wybrany na zasadzie przetargu zorganizowanego przez lokalne władze. Taki wybór nie zawsze musi równać się najlepszej jakości i niezawodności.
Zobacz szczegóły na: https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.