Kontenery: od transportu do mieszkania
W architekturze można zaobserwować narastający trend, który polega na coraz częstszym wykorzystywaniu kontenerów do tworzenia konstrukcji o najróżniejszym przeznaczeniu. Gdzie można doszukiwać się przyczyn popularności tego trendu i jakie są ciekawe przykłady jego zastosowania w praktyce?
Kontenery coraz częściej służą nie do transportu dóbr, ale jako podstawowy materiał budulcowy w projektach o nierzadko zaskakującym przeznaczeniu. Tego rodzaju konstrukcji nie brakuje także w naszym kraju. Co przyciąga projektantów i budowlańców do tych niepozornych i jednolitych, wydawałoby się, pojemników?
Nieoczywiste zalety
– Jedną z największych zalet kontenerów jest ich uniwersalność, która pozwala na zastosowanie w projektach różnorodnego rodzaju – twierdzą eksperci z firmy Anga. Kontenery mają formę bazową stalowego prostopadłościanu. Taką prostą skrzynię można na różne sposoby udoskonalać i dostosowywać, np. instalując gniazdka elektryczne, zaplecze sanitarne czy montując witryny PCW. Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwych modyfikacji, można w ten sposób stworzyć kontenery mieszkalne, przestrzenie magazynowe czy nawet kompaktowe biura. Za granicą, a także w naszym kraju nie brakuje mniej lub bardziej ekstrawaganckich projektów, których podstawę stanowią właśnie kontenery. Te pierwsze można znaleźć na stronie http://www.anga.pl/oferta-sprzedazy/kontenery-mieszkalne/.
Teatr, galeria, a może dom?
Co można skonstruować z kontenerów? Jak się okazuje, możliwości są całkiem spore. Przykładów uniwersalności kontenerów nie brakuje – na przykład w Korei Południowej można odwiedzić zarówno galerię handlową, jak i teatr wykonany z tego budulca (źródło: https://www.nytimes.com/2017/09/22/realestate/home-in-shipping-container.html). W innym zakątku globu – RPA – powstało całe blokowisko, składające się z miniwieżowców zbudowanych z kontenerów. Na całym świecie powstają też kontenerowe domy, mające postać zarówno luksusowych rezydencji, jak i mniejszych, funkcjonalnych mieszkań. Ciekawe przykłady zastosowań kontenerów można znaleźć również w naszym kraju – dowodem na to jest chociażby kultowy nadwiślański lokal „Cud Nad Wisłą”, którego skromny, kontenerowy rodowód niełatwo rozpoznać za sprawą wysiłków odpowiedzialnych za jego wygląd ekip projektantów.
Ekonomia, ekologia oraz uniwersalność i mobilność – to czynniki sprawiające, że kontenery coraz częściej wykorzystywane są do tworzenia konstrukcji o przeznaczeniu mieszkalnym lub handlowym. Niewykluczone, że wraz z coraz śmielszymi projektami architektów trend ten w ciągu najbliższych kilku lat stanie się jeszcze bardziej widoczny.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.