III Forum Gospodarcze w Raciborzu. Dla inwestorów ważna jest szczerość!
Wizyta studyjna dla dziennikarzy oraz dwa interesujące panele dyskusyjne wypełniły dziś program III Forum Gospodarczego w Raciborzu. Koncentrowano się na zagadnieniach związanych z budowaniem konkurencyjności samorządów. Pierwsza część odbyła się w hotelu Racibor. Popołudniu na zamku przy pełnej widowni odbyło się spotkanie z Jackiem Walkiewiczem.
W pierwszym panelu, poświęconym przyciąganiu zagranicznych inwestorów a prowadzonym przez Marka Czyża, wzięli udział Janusz Kahl - konsul honorowy Danii, Finlandii i Islandii, Stefania Koczar-Sikora - zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Angelika Wójcik - project manager z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., a także Andrzej Zabiegliński - wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dyskutanci wysoko ocenili działania raciborskiego magistratu, podkreślając, że zabiegi samorządów muszą być szczere i autentyczne. To pozwoli uniknąć inwestorów niezadowolonych, których opinia może spowodować wiele szkód wizerunkowych. Nie można przewartościowywać ofert. Mówiono o pożądanej dziś zdolności do współpracy w regionach i utrwalaniu świadomości wynikających z niej korzyści, co jednak, niestety, z trudem przenika do działań samorządowców. Wielu z nich nadal stawia na konkurowanie. Sukces - jak dodano - zależy od lidera i zespołu, jaki sobie dobierze, zaś liderem wcale nie musi być lokalny polityk. Wystarczy dobry klimat do działań.
Nowe istotne pole działania w dobie współczesnej gospodarki wysoko rozwiniętych technologii, tzw. gospodarki 4.0, to wzmacnianie lokalnych kompetencji, czyli inwestowanie w kapitał ludzki. Kolejny trend to wzmacnianie miejscowego biznesu. Jak przekonywano, jego sukcesy to najlepsza promocja miejsca, za którą mogą przyjść inwestorzy. Podkreślano, że gminy nieraz ulegają złudnej nadziei na pozyskanie dużego zagranicznego inwestora, nie dostrzegając, że solidny wzrost mogą wygenerować już działające i rozwijające się lokalne firmy, a ich opinia o samorządzie jest często kluczowa dla innych przedsiębiorców.
Miasto zaprosiło dziś dziennikarzy do trzech raciborskich firm - Koltechu, Sunexu i Rafako. Dwie pierwsze, stworzone z pasji przez rodzimych przedsiębiorców, rozwijają się w innowacyjnych segmentach rynku i inwestują w infrastrukturę, podkreślając przychylność i pomoc ratusza. Koltech, producent obrabiarek specjalnych oraz urządzeń wykorzystywanych głównie do utrzymania i renowacji pojazdów szynowych, zbudował nowy zakład w strefie gospodarczej na Ostrogu i z powodzeniem współpracuje z chińskim kooperantem, buduje nowy magazyn, a w planach ma kolejną halę produkcyjną. O poszerzeniu bazy myśli giełdowy Sunex z Piaskowej, działąjący w branży odnawialnych źródeł energii. Spółka eksportująca 70 proc. swoich wyrobów zwiększa z roku na rok przychody, a o atrakcyjności jej oferty mogą świadczyć takie produkty jak kotłownie hybrydowe, łączące tradycyjne systemy grzewcze z OZE, a także słoneczna klimatyzacja. Wizyta objęła także największego raciborskiego pracodawcę - Rafako.
Wpływ inwestycji i kapitału zewnętrznego na jakość życia w mieście to temat kolejnego panelu, prowadzonego tym razem przez red. Przemysława Jedleckiego z Gazety Wyborczej. W dyskusji wzięli udział wiceprezydent Wojciech Krzyżek, Rafał Baniak (Pracodawcy.pl), Grzegorz Barszcz (Politan), Michał Fedorowicz (Apostołowie Opinii), Piotr Lutek (Synergia) oraz Tomasz Madejski (NXT).
Popołudniem na zamku odbyło się spotkanie z Jackiem Walkiewiczem, psychologiem, członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Temat: Pełna MOC możliwości.
Forum zorganizowano w ramach projektu „Przygotowanie terenów inwestycyjnych typu brownfield, poprzez uzbrojenie w sieci infrastruktury technicznej działek w obrębie ulic Cecylii i Gospodarczej w Raciborzu”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany