Szanse na pożyczkę przy zajęciach komorniczych
Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej liczba niesolidnych dłużników wzrosła na koniec I kwartału 2018 roku o ponad 176 tys. w stosunku do poprzedniego okresu. Łącznie mamy aż 2 691 458 osób z zaległościami na kwotę ponad 65,7 mld zł. Takie osoby muszą liczyć się z tym, że może dojść w ich przypadku do zajęcia komorniczego. Czy mają wówczas jakiekolwiek szanse na otrzymanie pożyczki z komornikiem?
Kiedy sprawa trafia do komornika
Problemy ze spłatą bieżących zobowiązań, w tym kredytów i pożyczek, mogą spowodować, że wierzyciele rozpoczną procedurę windykacyjną. Jeśli im się to nie uda, rozwiązaniem może być egzekucja prawna – wówczas swoje działania rozpoczyna komornik. Najpierw więc sprawa niespłacanego długu przekazana zostaje na drogę postępowania sądowego. Sąd na wniosek wierzycieli dłużnika bada sprawę i wydaje tzw. tytuł wykonawczy. Jest to dokument stwierdzający istnienie obowiązku zapłaty określonej kwoty pieniężnej. Zawiera także nakaz zapłaty tej kwoty. Sąd sprawdza, czy z umowy wynika obowiązek zapłaty, w jakiej kwocie oraz czy wierzyciel prawidłowo naliczył odsetki i inne koszty. Dłużnik w postępowaniu przed sądem może brać czynny udział.
Po zakończeniu postępowania przed sądem i wydaniu tytułu wykonawczego to wierzyciel decyduje o tym, czy skierować sprawę do komornika na drogę postępowania egzekucyjnego. Musi złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji, najczęściej do komornika danego rewiru. Komornik nie bada podstaw i zasadności długu – jego celem jest doprowadzenie do wykonania orzeczenia sądu i do wyegzekwowania kwoty pieniężnej na korzyść wierzyciela. Czy będąc w takiej sytuacji, dana osoba może liczyć na udzielenie pożyczki z komornikiem?
Pożyczka pozabankowa szansą na finansowanie
Banki nie udzielają kredytów klientom, którzy są dłużnikami wpisanymi do rejestrów takich jak BIK czy BIG. Ich negatywna historia kredytowania i zła sytuacja finansowa czynią z nich nierzetelnych klientów. Dlatego jedyną szansą na to, aby uzyskali oni pożyczkę z komornikiem, jest zwrócenie się z odpowiednim wnioskiem do firmy pożyczkowej.
Pożyczka z komornikiem to po prostu zobowiązanie, które może otrzymać osoba, przeciwko której wszczęto egzekucję komorniczą. Nie ulega wątpliwości, że dłużnicy znajdują się w trudnej sytuacji, ponieważ większość instytucji finansowych odmawia im finansowania. Nic w tym dziwnego, skoro ryzyko całkowitej niewypłacalności klienta oraz ogłoszenia przez niego upadłości konsumenckiej jest bardzo wysokie.
Firma pożyczkowa może udzielić pożyczki z komornikiem, akceptując zwiększony poziom ryzyka związany z klientem, jeśli ten ma stały dochód umożliwiający mu spłatę miesięcznej raty. Dla ustalenia wysokości zdolności kredytowej przy pożyczce z komornikiem firmy pożyczkowe ustalają kwotę dochodu po potrąceniu przez komornika sądowego odpowiedniej kwoty należności.
Klient nie może liczyć na to, że firma pożyczkowa, w której składa wniosek o pożyczkę, nie dowie się o jego problemach finansowych. Informacja o egzekucji komorniczej jest bowiem widoczna w raporcie BIK-u, czyli Biura Informacji Kredytowej. Wielu pożyczkodawców kontroluje bazy BIK-u przed udzieleniem pożyczki. Na przykład pożyczki online Miloan są udzielane klientom po przeprowadzeniu oceny wiarygodności kredytowej. Firma ta sprawdza informacje na temat potencjalnych pożyczkobiorców w bazach BIK SA, ERIF Biura Informacji Gospodarczej SA, Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA oraz Krajowego Rejestru Długów SA.
Jednakże firmy pożyczkowe pomimo negatywnych wpisów w takich bazach mogą udzielić pożyczki z komornikiem, ale niewykluczone, że zaproponują wówczas klientowi mniejszą kwotę zobowiązania lub zażądają ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń spłaty pożyczki.
Możliwości ograniczone, ale są...
Klienci z zajęciami komorniczymi mają ograniczone możliwości zaciągania pożyczek z komornikiem, ale mogą je otrzymać, jeśli posiadają stałe źródło dochodu, a ocena ich zdolności kredytowej dokonana przez firmę pożyczkową będzie pozytywna.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.