Rafako zbuduje instalacje odsiarczania w Elektrowni Ostrołęka
Konsorcjum Rafako S.A. i ENERGA Serwis Sp. z o.o. podpisały z Energa Wytwarzanie S.A. umowę na "Budowę Instalacji Odsiarczania Spalin II w Elektrowni Ostrołęka B". Wartość umowy Konsorcjum to ok. 200 mln zł netto, z tego dla Rafako przypada ok. 126 mln zł.
Kontrakt obejmuje budowę nowej instalacji odsiarczania spalin. Rafako wykorzysta własne technologie w tym zakresie (metodę mokrą wapienno – gipsową). Budowa drugiej linii odsiarczania jest niezbędna, aby Elektrownia mogła spełnić kryteria ochrony środowiska zawarte w konkluzjach BAT. - Dzisiejsze wydarzenie ma bardzo ważne znaczenie dla Grupy Energa, to gwarancja wzmocnienia naszej pozycji na krajowym rynku wytwórczym – powiedział Arkadiusz Siwko, prezes Zarządu Energa S.A. – Dzięki budowie drugiej instalacji odsiarczania spalin w Elektrowniach Ostrołęka dostosujemy bloki energetyczne do wymogów środowiskowych. Tego typu inwestycje zapewnią zwiększenie efektywności wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. To istotne, bo zwiększanie efektywności produkcji energii przy jednoczesnej dbałości o środowisko jest dla nas priorytetem , czego właśnie dowodem jest realizowany projekt IOS II.
Projekt, zgodnie z umową, ma zostać zrealizowany nie później niż w czerwcu 2020 roku. - Od początku roku pozyskujemy zlecenia zgodnie z naszymi założeniami w obu strategicznych segmentach działalności. Do chwili obecnej, wraz z nowym kontraktem na instalację odsiarczania spalin w Elektrowni Ostrołęka, podpisaliśmy umowy na realizację projektów o wartości ponad 560 mln złotych (netto), z czego 180 mln złotych pochodzi z segmentu oil&gas. Oczekujemy, że w najbliższym czasie portfel zamówień Rafako powiększy się o kolejne pół miliarda złotych – stwierdziła Prezes Zarządu Rafako SA Agnieszka Wasilewska-Semail. - Nasze cele na 2018 rok nie są zagrożone – dodała.
Rafako jest jedyną rodzimą firmą, która oferuje kompleksowe rozwiązania dostosowujące energetykę zawodową i przemysłową do nowych europejskich regulacji w zakresie emisji szkodliwych substancji – czyli do tzw. konkluzji BAT. Może wykonać zarówno nowe, spełniające zaostrzone kryteria instalacje, jak i dokonywać modernizacji istniejącej infrastruktury. - Jako jedyna polska firma dysponujemy pełnym wachlarzem technologii w tym zakresie – podkreśliła Agnieszka Wasilewska Semail. - Mamy kompetencje, mamy zasoby ludzkie i potrafimy dostarczyć rozwiązania "pod klucz", jednocześnie dając inwestorom komfort współpracy z firmą z ogromnym doświadczeniem.
Rafako jako jedyna polska firma posiada samodzielne referencje w zakresie wykonywania i modernizacji instalacji ograniczających emisję szkodliwych związków do środowiska. Dysponuje technologiami w zakresie instalacji odpylania, odsiarczania jak i odazotowania spalin. Kompetencje Rafako w kompleksowym dostarczaniu rozwiązań ochrony środowiska dla energetyki, pozwalają firmie konkurować także na światowych rynkach jak i rozwijać nowe technologie m.in. w zakresie wychwytu rtęci czy też cząstek submikronowych.
fot. archiwum portalu
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany