Co warto wiedzieć o pożyczkach społecznościowych?
Firmy pożyczkowe stają się niezwykle popularne w Polsce, a z ich usług przynajmniej raz w życiu skorzystało już wielu obywateli zamieszkujących kraj nad Wisłą. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się tzw. pożyczki społecznościowe. W ich przypadku pożyczkodawcą jest osoba prywatna.
Co cechuje pożyczki społecznościowe?
Pożyczki społecznościowe znane są pod różnymi nazwami i określa się je także mianem pożyczek prywatnych. W ich przypadku obiema stronami umowy pożyczkowej są osoby prywatne, które pozostają dla siebie anonimowe. Firma pożyczkowa lub inna instytucja finansowa pełni tutaj rolę wyłącznie pośrednika.
Tego typu pożyczki stały się popularne w niektórych zachodnich krajach, a w Polsce dopiero zaczynają kolekcjonować swoich zwolenników. Pożyczki społecznościowe można znaleźć na portalu Matchbanker.pl - uznanej porównywarce pożyczkowej, na której znajduje się lista godnych uwagi pożyczek, w tym chwilówki, pożyczki ratalne, czy też właśnie pożyczki społecznościowe. Matchbanker to platforma, która zdobyła już uznanie na wymagających rynkach np. w Norwegii, gdzie jest dostępna pod adresem Matchbanker.no.
Jakie zalety mają pożyczki społecznościowe?
Pożyczkę społecznościową można uzyskać praktycznie tak łatwo, jak każdą inną pożyczkę pochodzącą od instytucji pożyczkowych. Z punktu widzenia pożyczkodawców, pożyczki społecznościowe zapewniają potencjalnie wysokie zyski, które znacznie przekraczają to, co można uzyskać np. w ramach lokat bankowych. Dla pożyczkobiorców jest to zaś szansa na uzyskanie pilnie potrzebnych środków niezależnie od historii oraz zdolności kredytowej.
Co więcej, pożyczki społecznościowe wyróżniają się sporą elastycznością. W umowach ich zawarcia można ująć praktycznie każdy zapis, na który zgodę wyrażają obie strony, o ile oczywiście jest on zgodny z prawem. Dzięki pożyczkom społecznościowym można więc pożyczyć niestandardowe kwoty, których sposób spłacania jest dopasowany do możliwości pożyczkobiorcy.
Z jakim ryzykiem związane są pożyczki społecznościowe?
Największą wadą związaną z pożyczkami społecznościowymi jest towarzyszące im ryzyko. Pożyczkodawcy często obawiają się tego, że pożyczą komuś środki, które nie zostaną im zwrócone. Pośrednictwo instytucji finansowej zmniejsza to ryzyko, jednak nigdy całkowicie go nie eliminuje.
Z punktu widzenia pożyczkobiorców, korzystanie z pożyczek społecznościowych może także być postrzegane jako bardziej ryzykowne w porównaniu np. do pożyczek oferowanych przez firmy pożyczkowe online. Chcąc więc korzystać z takiej formy zobowiązania, należy być pewnym, że wszystko odbywa się w pełni legalnie, a w ich przyznaniu pośredniczy odpowiednia instytucja finansowa. Konieczne jest także dokładne zapoznanie się z umową dotyczącą danej pożyczki.
Trzeba również pamiętać, że korzystanie z pożyczek społecznościowych zwykle wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji dla instytucji pośredniczącej w jej przyznaniu, co oczywiście może nieco zmniejszyć opłacalność korzystania z niej.
Czy warto korzystać z pożyczek społecznościowych?
Pożyczki społecznościowe są alternatywą dla standardowych ofert online. Istnieje kilka zasadniczych różnic między nimi. Korzystanie z tego typu pożyczek ma wiele zalet, jednak wiąże się też z ryzykiem.
Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania, należy poświęcić czas na analizę możliwości skorzystania z tego typu pożyczki oraz upewnić się, że dodatkowy zastrzyk gotówki jest nam niezbędny.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.