Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes27 września 201819:21

Raciborskie święto teatru na jubileusz TETRAEDRU

Raciborskie święto teatru na jubileusz TETRAEDRU - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W dniach 5 -7 października w Raciborskim Centrum Kultury na miłośników teatru czeka nie lada gratka: z okazji nie tak dawno minionego jubileuszu 25-lecia Teatru TETRAEDR organizujemy I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY – informuje RCK. 

Gospodynią tego święta i głównym jubilatem będzie reżyserka i twórczyni teatru, Grażyna Tabor. TETRAEDR od lat należy do ścisłej czołówki teatrów niezależnych w Polsce i wielokrotnie zdobywał laury na festiwalach i przeglądach w całym kraju. Przyszła pora, aby korzystając z własnego dorobku i kontaktów z offowymi scenami w Polsce zaprezentować to, co najlepsze w polskim teatrze współczesnym. Festiwal będzie także okazją do spotkań uczestników wielu składów raciborskiego teatru.

Festiwal odbywać się będzie głównie w murach Raciborskiego Centrum Kultury, ale też i w innych przestrzeniach Miasta, w tym na raciborskim rynku oraz w kawiarni Tęczowa. Wystąpią m.in.: Teatr Brama z Goleniowa, Teatr Figur z Krakowa, Teatr Zatrzymać Obrotówkę z Krakowa, Teatr Monitoring z Jastrzębia-Zdroju… I oczywiście raciborski Tetraedr! Będziemy oglądać (spektakle i wystawę), bawić się na potańcówce z zespołem Rube Świnie, śpiewać na koncercie stworzonym przez raciborzan, spacerować po miejscach nieoczywistych i tajemniczych oraz wspominać wspólne występy! To będą niezapomniane trzy dni festiwalowe wypełnione wydarzeniami nie tylko teatralnymi, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Inicjatywę oczywiście zamierzamy kontynuować w następnych latach.

Pamiętajmy: 5-6-7 października. Obecność obowiązkowa!

WARSZTATY TEATRALNO - MUZYCZNE
Prowadzenie: DANIEL JACEWICZ i TEATR BRAMA
6 października 2018 – godz.10.00 - 13.00
RCK RDK, ul. Chopina 21
Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych, którzy chcą udoskonalić swój warsztat aktorski, wokalny i muzyczny.

DANIEL JACEWICZ jest reżyserem teatralnym, aktorem, animatorem kultury, instruktorem teatralnym. W 1996 roku założył w Goleniowie i do dziś prowadzi alternatywny Teatr Brama, łączący działalność artystyczną, edukacyjną oraz kulturotwórczą. Pomysłodawca i główny realizator Goleniowskich Spotkań Teatralnych BRAMAT oraz Festiwalu Młodości Teatralnej ŁAKNIENIA. Wieloletni animator lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych działań i projektów teatralnych, laureat głównych nagród na większości festiwali teatralnego offu w kraju. Autor kilkudziesięciu premier m.in. spektakli: Zabawa (2000), Gaz (2003), My (2007), Uczucie w dźwięku (2009). Współtwórca działań artystycznych realizowanych wspólnie m.in. z Perem Spildra Borg, Artim Grabowskim, Teatrem CHOREA, Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Stajnia Pegaza z Sopotu. Pomysłodawca wielu inicjatyw współpracy między twórcami i ośrodkami sztuki zarówno o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim (m.in. Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna, współpraca ze szczecińskim Teatrem Kana, Ośrodkiem Poszukiwań Twórczych w Strzelewie), jak i międzynarodowym (projekty realizowane z Teatrem Stella Polaris z Norwegii, ośrodkami w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, na Ukrainie, w Peru, w Stanach Zjednoczonych, obecnie także z Odin Teatret z Danii). Lider Ośrodka Teatralnego, od 2012 roku działającego we własnej siedzibie w Goleniowie, gdzie realizowane są cykliczne działania programowe kierowane przede wszystkim do społeczności lokalnej (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy), promujące jednocześnie wielokulturowość – Teatr Brama co roku przyjmuje wolontariuszy w ramach Europejskiego Wolontariatu.

TEATR BRAMA - działania artystyczne opierają głównie na autorskich pomysłach, które często komentują i reagują na otaczającą aktorów rzeczywistość. Brama ma za sobą ok. sześćset występów w Goleniowie i różnych miastach Polski, Niemiec, Norwegii, Łotwy, USA, Grecji, Hiszpanii, Ukrainy oraz Peru. Jest laureatem najważniejszych polskich festiwali teatru alternatywnego, m.in: Łódzkich Spotkań Teatralnych (2003 i 2008), Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Studenckich w Teatrze STU w Krakowie (2001 i 2002), Barbórkowych Spotkaniach Teatralnych w Dąbrowie Górniczej, Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. W 2009 roku Brama zajęła II miejsce w konkursie Dolina Kreatywna, organizowanym przez Telewizję Polską. Brama gościła również m.in. na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, Kontrapunkcie w Szczecinie, Zero Budget Festival we Wrocławiu, Malcie w Poznaniu, Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie i Gardzienicach, Reminiscencjach w Krakowie, podczas Spotkań Młodego Teatru OKNO w Szczecinie oraz festiwalu Yuyaykunaypac Arte y Memoria w Villa el Salvador w Peru. Teatr Brama prezentował także swoje spektakle w Teatrze Ósmego Dnia, Studium Teatralnym, Instytucie Grotowskiego, Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Scenie Off de Bicz czy Teatrze Kana.

Zapisy na warsztaty do 5 października: nr tel. 32 412 32 40, e-mail: sekretariat@rck.com.pl. Koszt warsztatu 40 zł (kasa RCK RDK – nr tel. 32 412 32 45)

Program wydarzeń [tutaj]

WARSZTATY TEATRALNE
Prowadzenie: Marek Kościółek i Teatr KRZYK (Maszewo)
7 października, godz.10.00 – 13.00
RCK RDK, ul. Chopina 21

MAREK KOŚCIÓŁEK jest reżyserem, aktorem, społecznikiem, politologiem i pedagogiem. Ukończył Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice, podyplomowe studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. W 2002 roku założył Teatr Krzyk. Organizuje ogólnopolskie festiwale teatralne oraz współtworzy międzynarodowe akcje społeczno - kulturalne. Współpracuje z artystami niezależnymi z Niemiec, Ukrainy, Albanii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii Azerbejdżanu, Rosji i Białorusi. Od 2002 roku prowadzi warsztaty teatralne w Polsce i Europie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwalach oraz otrzymał nagrody w dziedzinie teatru alternatywnego. Występował m.in. na: Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowym Campusie Artystycznym FAMA, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „MALTA” i Ogólnopolskim Festiwalu „Windowisko”. Jest współtwórcą działań artystycznych realizowanych we współpracy z Fundacją Dobra Wola z Krakowa, Pracownią Alternatywnego Wychowania z Łodzi, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryficach, a także współtwórcą idei Zachodniopomorskiej Ofensywy Teatralnej. W 2013 roku założył grupę teatralną Ujście w Świnoujściu. Obecnie zajmuje się działaniami związanymi z teatrem legislacyjnym.

TEATR KRZYK założony został przez Marka Kościółka, ówczesnego aktora Teatru Brama. Grupa, posługuje się językiem scenicznej wypowiedzi opartym na silnych kontrastach, rytmach, fizyczności i zespołowości. Scenariusze są zawsze autorskie, często odpowiadają na bieżące problemy społeczno-polityczne. Pierwsze spektakle Krzyku były dla publiczności szokujące i odrzucające w swojej intensywności. Tym niemniej przez lata grupa wpisała się w środowisko lokalne, pracując ze środowiskami defaworyzowanymi: niepełnosprawnymi, seniorami, dziećmi z domów dziecka i zakładów poprawczych. Wielokrotnie nagradzana w Polsce i pokazująca się za granicą, jest dziś jedną z lepiej rozpoznawalnych marek teatru alternatywnego, teatrem chętnie zapraszanym i częstym gospodarzem warsztatów – w tym za granicą, m.in. w Iranie, Albanii i na Ukrainie.

Zapisy na warsztaty do 5 października: nr tel. 32 412 32 40, e-mail: sekretariat@rck.com.pl. Koszt warsztatu 40 zł (kasa RCK RDK – nr tel. 32 412 32 45)

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 kwietnia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Przed nami długi, świąteczny weekend. Sprawdź, co będzie się działo w Raciborzu i okolicy, i gdzie warto się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 kwietnia 202523:34

Wielka Sobota na piłkarskich boiskach [WYNIKI i TABELE]

Wielka Sobota na piłkarskich boiskach [WYNIKI i TABELE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wielka Sobota na boiskach w regionie przebiegała pod znakiem piłkarskich emocji. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Styl życia19 kwietnia 202508:39

Domsowie - raciborscy magnaci rynku cygar

Domsowie - raciborscy magnaci rynku cygar - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Christop Sottor
Reklama
Sport19 kwietnia 202519:27

Derby Raciborza. Dwa ciosy Ocic pogrążyły Brzezie [FOTO]

Derby Raciborza. Dwa ciosy Ocic pogrążyły Brzezie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Wielką Sobotę na boisku przy ulicy Tuwima rozegrano spotkanie 21. kolejki rozgrywek B klasy Podokręgu Racibórz. Był to mecz szczególny, bowiem na murawie zmierzyły się ze sobą drużyny LKS Ocice i LKS Brzezie – rywale lokalni, których starcia od lat wzbudzają spore emocje zarówno wśród zawodników, jak i kibiców.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.