Po raz szósty wręczono dziś Filary Ziemi Raciborskiej
PKO BANK POLSKI, Marian Szlapański, Zakłady Remontowe Energetyki ELKO Sp. z o.o., BMP, MADEX Kazimierz Magdziński, Studio Sztuki Fryzjerskiej Luiza z Tworkowa, Małgorzata Burek oraz czeska firma MSA a.s. - to laureaci VI Międzynarodowej Gali Filar Ziemi Raciborskiej. Gala odbyła się dziś w pałacyku Rafako. Zorganizowały ją RIG, miasto i powiat.
Laureaci Filarów Ziemi Raciborskiej 2018
W kategorii firm:
1. PKO BANK POLSKI
2. Zakłady Remontowe Energetyki „ELKO” Sp. z o.o.
3. BMP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
4. MADEX Kazimierz Magdziński
W kategorii rzemiosło: Studio Sztuki Fryzjerskiej „Luiza”
W kategorii społecznej: Małgorzata Burek
W kategorii współpraca transgraniczna - firmę czeską: MSA a.s.
Nagroda specjalna: Marian Szlapański
Pierwsza firma, która została uhonorowana statuetką Filar Ziemi Raciborskiej to PKO Bank Polski S.A.
PKO Bank Polski od blisko stu lat konsekwentnie buduje swoją wiarygodność, dbając o bezpieczeństwo powierzonych mu środków i finansując potrzeby kolejnych pokoleń polskich rodzin i przedsiębiorstw. Jest świadomy wartości marki Banku, pamięta o jego korzeniach i pielęgnuje blisko stuletnie tradycje. Jednocześnie stale poszukuje nowych rozwiązań i doskonali wszystkie procesy zachodzące w Banku. Tworząc produkty i usługi, które wyznaczają nowe trendy na rynku, jest prekursorem innowacyjności nadającym ton dyskusji o przyszłości rodzimej branży finansowej. PKO Bank Polski jest liderem polskiej bankowości pod względem liczby prowadzonych rachunków bieżących, wydanych kart płatniczych oraz wartości udzielonych kredytów hipotecznych. Na koniec 2017 roku klienci Banku mogli korzystać z 1192 placówek, 745 agencji i 3190 bankomatów. Na terenie Raciborza Bank oddał do Państwa dyspozycji Oddział 1 i 2 PKO Banku Polskiego. Oddział 1 zajmuje się kompleksowa obsługą klientów indywidualnych i podmiotów gospodarczych.
Równolegle z doskonaleniem obsługi w placówkach urzeczywistnia on bliską im ideę omnikanałowości. Systematycznie rozwija zakres i jakość usług bankowości elektronicznej (oferowanych pod marką iPKO i w ramach konta Inteligo) oraz – udostępnionej w 2013 roku – bankowości mobilnej IKO. Klienci Banku doceniają oferowane im nowoczesne rozwiązania, co znajduje potwierdzenie w dynamicznym wzroście liczby użytkowników kanałów zdalnych. Jak sami mówią: - Jesteśmy dumni z zaufania, którym na co dzień obdarzają nas klienci. Umacniają je niezmiennie wysokie oceny wiarygodności kredytowej nadane przez agencje ratingowe. Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego należy do największych instytucji finansowych w Polsce, a także jest jedną z wiodących grup finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego stanowią swoiste fabryki produktowe. Ich struktura jest systematycznie i konsekwentnie rozwijana, dzięki czemu klienci mogą korzystać z pełnej gamy nowoczesnych, komplementarnych rozwiązań finansowych: od produktów bankowych i maklerskich, poprzez specjalistyczne usługi finansowe w zakresie leasingu, faktoringu, funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych i ubezpieczeń na życie, po wsparcie firm w prowadzeniu ich działalności. Od marca 2015 roku w ramach Grupy działa także Bank Hipoteczny. Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego prowadzi także działalność na terenie Ukrainy oraz Szwecji.
Zatrudnienie w Grupie Kapitałowej PKO Banku Polskiego przekracza 29 tys. etatów. Będąc jednym z największych polskich pracodawców, mają świadomość, że jakość zarządzania kapitałem ludzkim jest jednym z głównych czynników wpływających na osiągane wyniki finansowe. Dlatego PKO Bank Polski przykłada wielką wagę do wspierania wzrostu kapitału intelektualnego i społecznego, kreując odpowiednie warunki do tego, by kultura organizacyjna sprzyjała twórczej współpracy i integracji pracowników wokół wspólnych, klarownie zdefiniowanych celów biznesowych. Od lat Bank jest wierny idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Utworzona w 2010 roku Fundacja PKO Banku Polskiego realizuje liczne inicjatywy na rzecz dobra publicznego, m.in. w zakresie oświaty, wychowania, pomocy społecznej, ochrony i promocji zdrowia, kultury i sztuki oraz ochrony środowiska.
Statuetkę odebrała Ewa Szymanowicz – Borc, dyrektor 1 Oddziału w Raciborzu.
Kolejna statuetka w tym roku przyznana została w kategorii nagroda specjalna dla Mariana Szlapańskiego.
Mieszka sam w skromnym mieszkaniu nieopodal rynku w Raciborzu, ale często odwiedza go rodzina i przyjaciele. Mimo sędziwego wieku, zawsze chętnie przyjmuje gości i przy kubku gorącej herbaty opowiada o swoim życiu, rodzinie, pracy oraz jarzmie wojny, które doświadczył. Po wojnie Marian Szlapański starał się żyć normalnie. Próbował najpierw w Gdańsku. Ze względu jednak na swoje poglądy polityczne nie mógł znaleźć tam mieszkania. Wyjechał więc na drugi kraniec Polski. Początkowo pracował w przedsiębiorstwie budowlanym w Głubczycach. W 1951 roku zamieszkał w Raciborzu. Zatrudnił się w dopiero co otwartym punkcie banku PKO, do której poszukiwano pracowników. Pan Marian nadawał się doskonale, bo miał kierunkowe wykształcenie.
Jak mówi pamięta swój pierwszy dzień w pracy. Placówka mieściła się w budynku Narodowego Banku Polskiego przy ulicy Drzymały (dziś urząd skarbowy). Przydzielono mu malutkie pomieszczenie na piętrze, gdzie ledwo zmieściło się biurko i krzesło. Jego zadaniem, jako inspektora, było przekonywanie ludzi do zakładania książeczek oszczędnościowych. Było to niezwykle trudne, ponieważ nie ufano bankom, ludzie woleli swoje pieniądze trzymać przy sobie. Spowodowała to wojna – wspomina żołnierz niezłomny.
Miasto było w ruinie. Ulica Mickiewicza, Plac Długosza i inne wyglądały tak samo jak zniszczone przez wojnę Gdańsk czy Warszawa. Nie zastanawiając się chwycił za łopatę i na równo z innymi pracował przy odbudowie miasta. Wśród gruzu znalazł bankowe kasy pancerne, które niestety nie nadawały się do niczego, choć początkowo myślał, że przydadzą się w jego ówczesnej pracy. W banku do jego obowiązków należało kontaktowanie się z zakładami pracy, organizacjami społecznymi, radami narodowymi, by pomagały w akcji przekonywania ludzi do oszczędzania. Zakładał kasy młodzieżowe, wizytował urzędy pocztowe i w ten sposób rozszerzał informacje o ofercie banku.
W 1954 roku zorganizował pierwszy oddział PKO w województwie opolskim, do którego należał wówczas Racibórz, został jego kierownikiem. Dwa lata później (paradoksalnie w czasach po stalinowskiej odwilży) stracił pracę. Powodem była odmowa wstąpienia do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jednakże w tym samym roku przywrócono go na to samo stanowisko. Mimo swojego trudu, poświęcenia dla ówczesnej władzy, Marian Szlapański nadal był wrogiem publicznym. Zasady, które wyznawał mocno odbijały się na jego rodzinie. Ale tak wychowywał swoje dzieci (ma ich czworo), że żadne nie miało do niego pretensji. Pan Marian był cenionym pracownikiem, więc nie raz proponowano mu lepiej płatne stanowiska pracy. Otrzymał nawet propozycję objęcia stanowiska dyrektora oddziału miejskiego w Opolu. Podziękował za propozycję, bo nie chciał, by ktoś przez niego stracił pracę. Od tzw. układów trzymał się z daleka. Był wierny swoim zasadom i przekonaniom.
Później sytuacja materialna rodziny uległa poprawie. W latach 1957-1978 Marian Szlapański zajmował stanowisko dyrektora PKO w Raciborzu, a od 1978 roku aż do przejścia na emeryturę w 1991 zastępcy dyrektora Banku Narodowego w tym mieście. Z biegiem lat oddział rozszerzał swoją działalność. Udzielono setek kredytów na budownictwo mieszkaniowe i remonty. Zakładano książeczki oszczędnościowe na zakup „małego fiata” i ajencje PKO w zakładach pracy. W 1987 roku bank zatrudniał już ponad 30 ludzi i był jednym z najlepszych oddziałów na Opolszczyźnie, a potem nawet w województwie katowickim. Kiedy powstał oddział w sąsiednich Głubczycach, przeszkolił wówczas jego kadrę łącznie z prezesem.
W 2000 roku decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej awansowany na stopień podporucznika, a osiem lat później decyzją ministra obrony narodowej został porucznikiem. 17 sierpnia 2018 r. otrzymał nominację na stopień kapitana. Otrzymał ordery: odznakę „Akcji Burza”, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Wolności i Niepodległości Polski, Krzyż Partyzancki, Medal Pro Memoria, Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Wyróżniony medalem „Zasłużonego dla Miasta Racibórz”. Ku pamięci żołnierzy Armii Krajowej, której de facto jest częścią, powołał w szkołach Koła Przyjaciół AK. Do niedawna żywo uczestniczył w ich spotkaniach. Od 2006 roku jest prezesem Śląskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Raciborzu.
Kolejna firma, która została uhonorowana statuetką Filar Ziemi Raciborskiej to Zakłady Remontowe Energetyki ELKO Sp. z o.o.
Zakłady Remontowe Energetyki ELKO Sp. z o.o. w Raciborzu zajmują się produkcją, modernizacją i usługami montażowymi w energetyce. Zakład produkcyjny wykonuje kotły parowe, wodne, części zamienne - szczególnie cisnieniowe oraz urządzenia i instalacje towarzyszące. Zakład montażowy wykonuje prace remontowe, montażowe i modernizacyjne kotłów, urządzeń i instalacji towarzyszących w energetyce zawodowej i przemysłowej w Polsce i za granicą. Zdjęcia 1,2 i 3 przedstawiają produkcję części kotłów parowych, które po odbiorach UDT zostaną dostarczone z hali produkcyjnej na miejsce budowy.
Statuetkę odebrał wiceprezes zarządu Jerzy Rożnawski.
Następna firma, która została uhonorowana statuetką ,,Filar Ziemi Raciborskiej to BMP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K.
Od 25 lat nieprzerwanie poszukuje nowych form budowy możliwości porozumienia. Jest integratorem i moderatorem kontaktów biznesowych, wymiany wiedzy i doświadczeń. Bierze odpowiedzialność za jakość swoich produktów, zachowuje, elastyczność i dobre relacje z klientami, dzięki temu podnosi kompetencje zawodowe osób i organizacji. Jest jednym z liderów przemysłu spotkań i wydarzeń, organizatorem znanych i cenionych ogólnopolskich konferencji branżowych oraz wydawcą magazynów i portali. Jako jedna z pierwszych w Polsce firm zaczęła organizować profesjonalne spotkania branżowe. Dotąd przygotowała kilkaset konferencji, sympozjów, warsztatów, w których brało udział od kilkudziesięciu do kilkuset gości. W programach organizowanych spotkań znaleźć można referaty przygotowywane przez najlepszych specjalistów-praktyków z zakładów, naukowców czy przedstawicieli firm oferujących nowoczesne rozwiązania dla danych branż.
Imprezy BMP to połączenie konferencji i targów branżowych, a także integracja i występy znanych artystów. W czasie uroczystych wieczornych gali, redakcja BMP wręcza prestiżową statuetkę „Klucza Sukcesu”: dla menadżerów, specjalistów, ludzi nauki
– za całokształt pracy i wybitne osiągnięcia dla danej branży oraz dla firm
– za przełomowe inwestycje czy osiągnięcia rynkowe.
Statuetkę otrzymują również firmy, wyróżniane za innowacyjne, przełomowe inwestycje czy osiągnięcia rynkowe. Od kilku lat BMP przyznaje także statuetkę „Przyjaciela Redakcji” – wręczanej osobom, na których pomoc zawsze może liczyć. Osobom, które – dzieląc się swoimi uwagami, radami, opiniami – czynnie uczestniczą w przygotowywaniu programów konferencji czy kolejnych wydań czasopism BMP. Od początku działalności firmy wydali prawie 600 magazynów branżowych, w których łączą teksty naukowe z publicystyką, a informacje podawane są zawsze w nowoczesnej i przystępnej formie graficznej. BMP prezentuje najwyższy poziom merytoryczny, najlepsze zdjęcia i nowoczesny skład. To zawsze aktualne, ciekawe fotoreportaże, wywiady i artykuły pisane przez najlepszych ekspertów z branży. Ich czasopisma: Kierunek Spożywczy, Chemia Przemysłowa, Energetyka Cieplna i Zawodowa, Kierunek Wod-Kan, Przemysł Farmaceutyczny, Surowce i Maszyny Budowlane, Pompy Pompownie. W 2014 zasadniczo przebudowali i unowocześnili dotychczas istniejące portale branżowe, wytyczając nowe kierunki prezentacji informacji dla branż, dla których przygotowują sympozja i redagują czasopisma. Oprócz aktualności publikują także artykuły techniczne, wywiady, fotoreportaże, prezentują nowości rynkowe, porady prawne, opinie i analizy specjalistów. Udostępniają łamy publicystom i blogerom. Na stronach zamieszczane są również aktualne informacje dotyczące organizowanych przez BMP konferencji (program, fotorelacje, materiały do pobrania, głosy z debat itp.).
Na Honorowych Gospodarzy sympozjów i konferencji wybieramy największe, najnowocześniejsze zakłady z branży chemicznej, energetycznej, farmaceutycznej, kruszyw orazcementowej, spożywczej, wodociągów i kanalizacji. Współpracują m.in. z: PKN ORLEN S.A., Grupą LOTOS S.A., Grupą Azoty, PGE GiEK S.A., TAURON Polska Energia S.A., ZE PAK S.A., ZE Polpharma S.A., Grupą ADAMED, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A., Grupą Lafarge, CEMEX Polska Sp. z o.o., Grupą Ożarów, Nordkalk Sp. z o.o.,Grupą Żywiec S.A., Kompanią Piwowarską S.A., Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., SM MLEKOVITA, SM Spomlek, MPWiK w m. st. Warszawie S.A., MPWiK S.A. Kraków, MPWiK S.A. we Wrocławiu, AQUANET S.A.
Statuetkę odebrał prezes Adam Grzeszczuk.
Kolejna statuetka trafia do firmy MADEX Kazimierz Magdziński.
Początki działalności firmy Madex Kazimierz Magdziński sięgają wczesnych lat 80. W 1981 roku założyciel firmy Kazimierz Magdziński otwiera pierwszą smażalnię. Dania jakie oferuje zyskują uznanie wśród klientów. To powoduje, że firma zaczyna się prężnie rozwijać. W następnych latach powstają sklepy „1001 drobiazgów” oraz sklep firmowy „Ślązak” oferujący słynne i uwielbiane przez raciborzan i nie tylko w tamtych czasach słodycze. W 1995 roku firma rozszerza swoją działalność i podejmuje się dystrybucji artykułów spożywczych, którą to prowadzi do dnia dzisiejszego. W kolejnych latach firma w dalszym ciągu stawia na rozwój. Powstaje „Dom przyjęć” znany wszystkim raciborzanom.
W kategorii rzemiosło zostało uhonorowane statuetką ,,Filar Ziemi Raciborskiej Studio Sztuki Fryzjerskiej LUIZA w Tworkowie.
Studio Sztuki Fryzierskiej Luiza to firma z ponad 50-letnią, rodzinną tradycją. Historia jej sięga 1967 roku, kiedy to Luiza Dudek otworzyła mały zakład fryzjerski w Tworkowie. Jako świetny fachowiec, rzemieślnik i edukator wyszkoliła kilkadziesiąt uczni. Ugruntowała również pozycję nauki na lokalnym gruncie. Od 2000 roku zakład przejęła córka Dagmara Siegmund całkowicie go zmodernizowała i nadała mu nowy charakter przekształcając zakład w Studio Sztuki Fryzjerskiej. Dbając o rozwój firmy kierowała się i do dziś kieruje filozofią, która traktuje ten zawód jako sztukę i wymagające zajęcie, które domaga się świeżości i ciągłych inspiracji. (slajd 56) Pomogła jej kreatywność, ciekawość , poszukiwanie nowych trendów oraz spotkania z wybitnymi osobowościami i trenerami świata fryzjerstwa. Udało się stworzyć zgrany team ludzi, dla których celem nadrzędnym są perfekcyjne strzyżenia podkreślone kolorem i pielęgnacją włosów. Specjalizuje się również w stylizacjach damskich i męskich, fryzurach okolicznościowych, wykonują makijaże oraz dbają o to aby jakość wykonywanych usług była jak najwyższa ,zgodna z trendami w modzie i życzeniami klientów, którzy są dla nich największą inspiracją i motorem napędowym do dalszego doskonalenia. W studiu pracuje się na produktach najwyższej jakości, które łączą ze sobą naukę i naturę w służbie piękna. Salon współpracuje z takimi czołowymi markami jak LOREAL,KEMON, LONDA PROFESSIONAL, KERASTASE. Studio Sztuki Fryzjerskiej Luiza to zespół profesjonalistów, którzy wierzą, że fryzjerstwo może być nie tylko rzemiosłem, ale i sztuką na najwyższym poziomie. Statuetkę odebrała Dagmara Siegmund, właścicielka salonu oraz oraz Luiza Dudek, jego założycielka.
W kategorii społecznej została uhonorowana Małgorzata Burek.
Małgorzata Burek – współczesna brzeska siłaczka. Porównanie Małgorzaty Burek z Siłaczką Żeromskiego nasuwa się mimowolnie. Brzeska nauczycielka, później dyrektor szkoły w Raciborzu – Brzeziu Małgorzata Burek świadomie wybiera pracę nauczycielki w szkole, którą sama ukończyła. Z wybraną małą ojczyzną związała pracę zawodowa, społeczną i całe swoje życie. W okresie szkolno-licealnym pasją Małgorzaty Rother-Burek była recytacja. W ogólnopolskich konkursach recytatorskich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu zdobyła wiele wyróżnień, które umożliwiły wieloletni kontakt z Teatrem Trzynastu Rzędów w Opolu. Młodzieńczą pasję i doświadczenie w tym zakresie kontynuuje i wykorzystuje w pracy dydaktyczno-wychowawczej z uczniami. Od 1964 roku działa w samorządach lokalnych: Gminnej Rady Narodowej w Kornowacu, Rady Miasta Racibórz. W latach 1998-2002 z ramienia TMZR zostaje radną Rady Powiatu Raciborskiego, Od 2003 roku zostaje pełnomocnikiem Starosty Powiatu Raciborskiego do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. W 2004 roku założyła Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego. W tym samym roku inicjuje cykliczny konkurs "Wielcy ludzie w małym świecie - PANTOFELEK", poszukujący lokalnych autorytetów. Była aktywnym członkiem zespołu charytatywnego przy parafii w Raciborzu-Brzeziu, integrując działalność zespołu z domami pomocy społecznej, współpracując z organizacjami pozarządowymi, współdziałając w projektach unijnych. W 2005 roku uczestniczyła w wyjeździe na Monte Casino, gdzie biskup Szczepan Wesoły poświęcił ziemię, która z inicjatywy redakcji „Brzeskiego Parafianina” została umieszczona w urnie na elewacji Klasztoru w Brzeziu, gdzie przebywał w przeszłości biskup Józef Gawlina. Aktywnie uczestniczyła w inicjatywie budowania pomnika Józefa Gawliny w Raciborzu. Małgorzata Burek jest autorką wielu inicjatyw kulturalnych. Zorganizowała trzykrotnie obchody rocznic pierwszej historycznej wzmianki o Brzeziu, odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pomordowanym mieszkańcom w II wojnie światowej oraz Siostrze Dulcissimie. Pracowała i działała w Zarządzie Uniwersytetów Ludowych i Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej. Od 1991 roku na emeryturze. Symbolicznej, gdyż od tego roku rozpoczyna bardzo aktywny okres działalności społecznej i publicystycznej. Popularyzuje historię i kulturę regionu raciborskiego poprzez działalnością publicystyczną. W latach 90. publikuje cykl artykułów "Okruchy Pamięci”, będący gawędami o miejscach, wydarzeniach i ciekawych sylwetkach ludzi Brzezia oraz cykl felietonów „Szlakiem prozy i poezji po Ziemi Raciborskiej”. Od 1993 roku współpracuje z redakcją lokalnego portalu. W tym samym roku Małgorzata Rother-Burek zakłada wraz z mężem Florianem oraz księdzem Józefem Copem pismo historyczno – religijne „BRZESKI PARAFIANIN”, na łamach którego przez niemal 20 lat publikowane są historyczne opracowania stanowiące swoistą monografię Brzezia. Jest autorką monografii "Dom św. Notburgii w Raciborzu w służbie potrzebującym", współautorką publikacji "Sto lat w służbie nadziei i miłości" oraz słownika biograficznego "Raciborzanie tysiąclecia" (2002) gdzie publikuje 14 biogramów osób z Brzezia. W 2012 roku opracowuje wspomnienia o osobach z Brzezia do książki „Raciborzanie dwudziestolecia”. Inicjuje wydanie dwóch książek związanych z Brzeziem.
Pani Małgorzata przez wiele lat propagowała postać i twórczość Jana Darowskiego - zupełnie nieznanego w kraju poety, tłumacza noblistów, eseistę, urodzonego w Brzeziu a tworzącego w Londynie, gdzie osiadł po wojennej zawierusze. Przez kilkanaście lat korespondencji i telefonicznych rozmów stała się literackim opiekunem jednego z najbardziej zasłużonych poetów emigracyjnych w Polsce. W 2008 roku dokonała wyboru wierszy i przygotowała do wydania pierwszy w kraju tomik poezji Jana Darowskiego pt. „Powroty”. (slajd 74) Była też inicjatorką dwóch konferencji naukowych poświęconych twórczości Jana Darowskiego. Współpracując z uniwersyteckim środowiskiem rzeszowskiej uczelni przyczyniła się do wydania pełnej twórczości Jana Darowskiego w Polsce. Jako spuściznę młodym pokoleniom, ku pamięci poety, którego prochy pośmiertnie wróciły na cmentarz w Brzeziu, zwieńczyła swoją pracę nadając imię Jana Darowskiego rondu nieopodal Brzezia. W 2005 roku zostaje doceniona przez szwajcarskie wydawnictwo „WHO is WHO” - encyklopedię biograficzną z życiorysami znanych Polek i Polaków.
W kraju za swe osiągnięcia została uhonorowana: Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania, Nagrodą Kuratora, medalem Zasłużony Działacz Ziemi Raciborskiej, oznaką Wyróżniony Herbem Powiatu Raciborskiego. Jej biogram został zamieszczony- w międzywojewódzkim Słowniku Biogramów Nauczycieli Badaczy Regionalnych. W 2016 roku otrzymała nominację do statuetki Mieszko. Przyglądając się dokonaniom i efektom pracy Małgorzaty Rother - Burek nie tylko nasuwa się pozytywistyczne określenie: "tytan pracy” ale i współczesne: skrzętny poszukiwacz, archiwista lokalnych zwyczajów, tradycji, przemijających spraw, zabytków intelektualnych i materialnych. Szacunek i podziw budzą jej działania na polu szeroko pojętej edukacji regionalnej i patriotycznej, które na trwałe wpisały się w historię Ziemi Raciborskiej.
W kategorii współpraca transgraniczna zostało uhonorowane statuetką ,,Filar Ziemi Raciborskiej” przedsiębiorstwo czeskie MSA a.s.
Spółka MSA a.s. jako członek grupy Chelpipe jest jednym z czołowych producentów armatury przemysłowej i od ponad 100 lat zajmuje silną pozycję na rynku światowym. Siedziba firmy wraz z halami produkcyjnymi znajduje się w niedalekim mieście Dolny Beneszów. Firma zatrudnia 400 pracowników. Główny program produkcji spółki stanowią: zawory kulowe, zasuwy klinowe i płytowe, zawory zwrotne i grzybkowe produkowane wg norm europejskich, amerykańskich oraz rosyjskich. Produkty spółki są przeznaczone dla wydobycia oraz dystrybucji ropy i gazu ziemnego, jak również dla instalacji wodnych, energetyki cieplnej oraz energetyki jądrowej. Firma MSA posiada i nieustannie rozszerza portfolio atestów oraz certyfikatów, które umożliwiają jej dostęp do rynków na całym świecie. Aż 89 % całkowitej produkcji eksportowano do ponad 80 krajów świata dla projektów realizowanych w Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Korei Południowej, Bliskim Wschodzie, Turcji, Azji, Ameryce Południowej oraz na rynkach Europejskich. MSA a.s. od dziesiątek lat działa na polskim rynku współpracując z wszystkimi kluczowymi klientami , takimi jak: OGP Gaz System, EuRoPol Gaz, PERN Płock, Orlen, Lotos, Alstom, PGNiG, Tauron i Rafako. Wśród ważnych projektów realizowanych w ostatnich latach na rynku polskim znajdują się dostawy na budowę Terminalu Naftowego w Gdańsku, dalej budowę nowej sieci gazociągów operatora Gaz System oraz dostawy armatury przemysłowej na nowe bloki elektrowni w Opolu i Bełchatowie, a także tłocznie gazu na gazociągu Jamal. Niedawno firma zainwestowała w nową halę produkcyjną i budowę nowego laboratorium do przeprowadzania prób ciśnieniowych przy niskich temperaturach oraz linii lakierniczej.
Podczas gali doszło też do podpisania porozumienia pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu a Urzędem Miasta Racibórz dot. Centrum Biznesu Innowacji i Nowoczesnych Technologii przy PWSZ.
Celem działalności Centrum Biznesu i Nowych Technologii będzie efektywne udrożnienie wzajemnych relacji pomiędzy NAUKĄ, BIZNESEM, a MIASTEM. Centrum Biznesu i Nowych Technologii ma za zadanie włączyć Biznes w realizację zadań Uczelni przy udziale Miasta. Tego typu działania mają wpływ na rozwój rynku pracy Raciborza. Misją centrum jest inicjowanie i nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz zachęcanie do wyrażania opinii na temat rynku pracy co pozwoli PWSZ w Raciborzu na dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb pracodawców, a tym samym do działań na styku BIZNES, MIASTO, UCZELNIA.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany