RAFAKO: Licencja na projektowanie
- Jesteśmy największym w Europie producentem kotłów przemysłowych. Niewiele jest projektów realizowanych bez naszego udziału. Jednak zawsze brakowało nam tego jednego akcentu, który pozwoliłby nam wznieść się z poziomu wytwórcy do samodzielnego projektanta. Teraz już to mamy! – mówi Krzysztof Burek, dyrektor handlowy Fabryki Kotłów RAFAKO SA z Raciborza.
Chodzi o podpisaną umowę licencyjną z niemiecką firmą Siemens AG Erlangen dotyczącą kotłów przepływowych typu BENSON o nadkrytycznych parametrach pary.
Kamień milowy w historii firmy
Pozyskana licencja daje raciborskiej spółce możliwość samodzielnego projektowania, produkcji, uruchamiania i sprzedaży kotłów typu BENSON bez ograniczeń na całym świecie, niezależnie od ich konstrukcji, wielkości i spalanego paliwa. Dla RAFAKO SA oznacza to niezależność w oferowaniu kompletnych rozwiązań w technologii nadkrytycznej, od obliczeń i projektu podstawowego, przez produkcję i montaż po uruchomienie włącznie. - To kamień milowy w historii naszej firmy, przepustka do pierwszej ligi producentów liczących się w świecie – zapewnia z satysfakcją Krzysztof Burek.
Międzynarodowe referencje
Jak przyznaje, pomimo międzynarodowej renomy, jaką cieszy się raciborska spółka i możliwości projektowych, jej prace ograniczały się do zadań związanych wyłącznie z produkcją. - Europejscy inwestorzy, obracający miliardami euro, oprócz zabezpieczeń finansowych, żądają referencji dotyczących tego, gdzie taki kocioł pracuje, albo też posiadania licencji. Bez względu na firmę i jej wcześniejsze doświadczenia. Teraz możemy pochwalić się wsparciem licencyjnym firmy, cieszącej się międzynarodowym uznaniem. Nasz licencjodawca, Siemens AG, to źródło wiedzy inżynierskiej jeśli chodzi o kotły przepływowe o parametrach nadkrytycznych. Jestem przekonany, że rynek szybko doceni ten fakt – twierdzi dyrektor Burek. Podpisana umowa licencyjna pozwała bowiem również na korzystanie przez RAFAKO SA z rozwiązań technicznych, patentów oraz posiadanych przez Siemensa referencji i doświadczeń z jednostek już uruchomionych.
Jedyna w Europie
Uzyskana licencja pozwala raciborskiej spółce nie tylko dołączyć do grona najbardziej liczących się rynkowych graczy, ale także formalnie podkreślić jej atuty, jakimi nie może pochwalić się żaden inny europejski producent. – Jesteśmy w branży energetycznej firmą inną niż wszystkie. Dysponujemy dwoma atutami, które, w tej chwili praktycznie w ogóle nie występują razem winnych firmach. Z jednej strony to potencjał ludzki, i to zarówno pracownicy fizyczni, doświadczeni spawacze i technolodzy potrafiący poradzić sobie z trudnymi zadaniami wykonawczymi, jak i kadra projektowa, czyli inżynierowie z dużą wiedzą projektową i doświadczeniem wspartym przez bogate archiwum. Z drugiej strony posiadamy największy w Europie warsztat wytwórczy kotłów i części ciśnieniowych z bazą maszynową i logistyczną, pozwalającą sprostać największym i najtrudniejszym zadaniom produkcyjnym. Takich możliwości nie ma nikt w Europie – zapewnia Krzysztof Burek.
Rozwój pełna parą
Licencja obowiązywać będzie przez co najmniej 10 lat. Obejmuje przekazanie w krótkim czasie całej wiedzy projektowej w postaci specjalistycznych programów obliczeniowych oraz przeprowadzenie szkolenia przez firmę Siemens. To również usługi doradcze, kontrole i konsultacje techniczne realizowanych przez RAFAKO SA projektów. Umowa przewiduje także rozwój samodzielnych technologii kotłów o parametrach nadkrytycznych pary projektowanych przez raciborską spółkę.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany