Tracker GPS wreszcie z przydatnym zastosowaniem
Samochody – nawet te mające już swoje lata – nadal są świetnymi środkami transportu i mają olbrzymi potencjał, który można wydobyć, stosując odpowiednią technologię. Paradoksalnie to, co miało być doskonałym rozwinięciem funkcjonalności, dziś jest często bagatelizowane: chodzi o gniazdo OBD, które wykorzystuje się najczęściej wyłącznie w celach diagnostycznych. A możliwości jest więcej!
OBD sporo wie
Podłączając odpowiedni komputer do gniazda OBD, można się naprawdę wiele dowiedzieć o samochodzie. Informacji jest tak wiele, że aż dla niektórych trudno znaleźć zastosowanie. Natomiast umiejętnie łącząc potencjał współczesnych smartfonów i danych z komputera diagnostycznego, można każdy samochód zamienić w urządzenie może nie autonomiczne, ale zdecydowanie bardziej „smart”.
W wielu przypadkach najcenniejsza będzie elementarna informacja: stan silnika. Czy pracuje, a jeśli tak, to z jaką prędkością obrotową. Już wiedząc tyle, można wykorzystać smartfon, żeby wysłać podstawowy sygnał o nieuprawnionym uruchomieniu pojazdu.
GPS w służbie ludzkości!
Nie będzie przesady w twierdzeniu, że GPS jest jednym z wynalazków, które najbardziej zmieniły sposób poruszania się samochodem. Ale używanie tak potężnego narzędzia tylko do śledzenia pojazdu albo do nawigowania to ruszanie z siekierą na muchę. Co innego, gdyby samochód mógł autonomicznie podejmować pewne decyzje na podstawie położenia. To się już dzieje, na przykład dzięki systemowi carVertical.CITY. To bardzo prosty pomysł, za którym stoi niezwykle zaawansowana technika. W ramach tego projektu do zupełnie zwykłych samochodów można dołożyć funkcje IoT – automatyczne wykrycie parkowania w miejscu objętym strefą, automatyczne wykrycie zakończenia parkowania i automatyczne opłacenie wykorzystanego czasu.
Ludzkość może mieć wiele poważnych problemów, ale zapominanie o przerwaniu działania aplikacji parkingowej w strefie jest zdecydowanie jednym z nich. A rozwiązanie jest naprawdę proste!
Czego potrzeba, żeby taki system działał?
Sam pomysł wydaje się tak skrajnie prosty, że może dziwić, iż nikt wcześniej czegoś takiego nie opracował. Przy bliższym spojrzeniu okazuje się, że żeby nieautonomiczny samochód samodzielnie rozpoznawał i opłacał parkowanie, potrzeba połączenia wielu elementów.
-
Czujnik GPS musi wykrywać położenie samochodu. Już to może czasem przedstawiać problem, ponieważ wnętrze metalowego pojazdu nie jest najlepszym miejscem do odbierania czytelnego sygnału GPS.
-
Dane o położeniu trzeba skorelować z informacjami o stanie silnika – nikt przecież nie chce (na razie, choć w przyszłości taka opcja też może stać się rzeczywistością) płacić za sam wjazd, ale za parkowanie.
-
Trzeba mieć jeszcze narzędzie opłacające, czyli w tym przypadku smartfon, który pobierze określoną ilość wirtualnej waluty i – zlecając jej wymianę na realną – opłaci parking szybko i bezpiecznie.
-
Nad wszystkim zaś musi czuwać ogromny system obliczeniowy, ponieważ wszystkie uzyskiwane dane trzeba zestawiać, trzeba na tej podstawie generować odpowiednie instrukcje wejściowe dla algorytmów i kierować ich przebiegiem.
To, co wydaje się bardzo prostym pomysłem, jest w istocie technicznym majstersztykiem. Opracowanie takiego systemu wymagało najtęższych głów i rozwiązania niezliczonych problemów natury technicznej. Kiedy się to jednak udało, otworem nagle stanęło kilkanaście kolejnych dróg rozwoju projektu, czemu kierowcy mogą się przyglądać z coraz większym zainteresowaniem. Automatyczne opłacanie parkingu to dopiero przygrywka do mocy, jaką da zwyczajnym samochodom zaimplementowany przez zewnętrzne urządzenia IoT – dzięki takim pomysłom może się okazać, że nie wiek samochodu przesądzi o jego nowoczesności.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany