Dlaczego warto stosować protokół SSL przy tworzeniu nowych stron internetowych?
Protokół SSL (ang. Secure Socket Layer) stworzony został w połowie lat 90-tych jako narzędzie mogące służyć bezpiecznemu przesyłaniu informacji pomiędzy komputerem a serwerem dzięki wykorzystaniu zaawansowanego mechanizmu szyfrowani danych.
W praktyce wykorzystanie SSL (a także jego rozwinięć, w tym zwłaszcza – protokołu TLS) sprowadza się do konieczności przedstawienia przez serwer, z którym zamierzmy nawiązać bezpieczne połączenie (może to być przykładowo – sklep internetowy, witryna architekta wnętrz w Krakowie lub inna strona internetowa gromadząca dane osobowe) certyfikatu będącego integralną częścią protokołu. Certyfikat ten służyć ma uwierzytelnieniu serwera. Pozwala on zapewnić poufność transmitowanych danych, które przesyłane są w sieci Internet. Przy pomocy protokołu SSL zabezpieczane być mogą połączenia z serwerami obsługującymi hosting stron internetowych, konta ftp oraz konta pocztowe. Od czasu jego powstania stał się jednym z podstawowych standardów, które wykorzystywane są przy tworzeniu nowych stron internetowych oraz rozwijaniu już istniejących serwisów oraz portali sieciowych.
Co tak naprawdę daje posiadanie certyfikatu SSL?
Wielu twórców stron internetowych zadaje pytanie o korzyści, jakie mogą się wiązać z wykorzystaniem protokołu i certyfikatu SSL przy przygotowywaniu własnego serwisu internetowego. Profity z jego wykorzystania obejmują wiele aspektów i wymiarów prowadzenia strony internetowej i nie w każdym przypadku będą w równym stopniu istotne przy podejmowaniu decyzji o jego zastosowaniu. Przede wszystkim wskazać należy na podstawowe zadania certyfikatu, polegające na ochronie (szyfrowaniu) poufnych danych, które przesyłane są na linii klient-serwer. Daje to użytkownikom serwisu internetowego poczucie bezpieczeństwa i uwiarygadnia go, pozwalając bez obaw korzystać z tych funkcjonalności, które związane są z podawaniem danych osobowych lub innych informacji poufnych. Powyższe odnosi się przede wszystkim do sklepów internetowych, systemów bankowości internetowej oraz płatności on-line, ale także innych serwisów (np. strony kancelarii notarialnej w Katowicach), gdzie przy procedowaniu przetwarzane są najczęściej dane osobowe o charakterze sensytywnym (wrażliwym). Co oczywiste – sam fakt posiadania ważnego certyfikatu SSL wpływa także na zewnętrzny odbiór, a także renomę osoby, która prowadzi stronę internetową – zwłaszcza właścicieli firm prowadzących handel e-commerce albo inną działalność opartą na funkcjonowaniu sieci Internet.
Jak rozpoznać strony internetowe posiadające certyfikat SSL?
Sprawdzenie czy konkretna strona internetowa jest zabezpieczona protokołem SSL jest rzeczą prostą i niewymagającą szczególnych umiejętności po stronie użytkownika Internetu. Podstawowym wyróżnikiem takiego serwisu internetowego jest przedrostek „https” w jego adresie, w miejsce zwykłego przedrostka „http”. W przeglądarkach internetowych zabezpieczenie certyfikatem SSL przejawiać się będzie też ikonką klucza lub kłódki na pasku stanu aplikacji, a także – w przypadku niektórych przeglądarek – podświetleniem na zielono całego paska adresowego.
Potrzebujesz wsparcia? Poznaj tworzenie stron www w Katowicach - MediaWIN.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany